Obsah článku
Po narození dítěte je jedním z hlavních ukazatelů zdravého prospívání jeho přírůstek na váze. Z tohoto důvodu se při každé návštěvě pediatrické poradny miminko pečlivě váží. Jeho údaje se zapisují do zdravotní dokumentace a porovnávají s údaji v tabulce určené pro daný věk a pohlaví novorozeňat, kterou má každý dětský pediatr založenou v kartě.
Ovšem, každé miminko je jiné, proto si i každé přibírá svým „vlastním tempem“. Porovnávání není na místě. Jak má ale přibližně narůstat váha děťátka tak, aby zdravě prospívalo, a jaké okolnosti na to mají vliv?
První rok života je nejdůležitější!
Není žádnou novinkou, že první rok života miminka je nejdůležitější v celém jeho vývinu. Z tohoto důvodu je i lékaři nejvíce sledován. Na prohlídky se s děťátkem chodí pravidelně. Během prvního roku dochází k nejvýraznějším změnám, k velmi rychlému růstu, pokroku v poznávání okolního světa, k rozvoji psychomotorických dovedností, sezení, chůzi apod.
Preventivní návštěvy u lékaře
I když má každé děťátko své tempo vývinu, přece jen musí být jeho vývoj dětským lékařem pravidelně sledován a monitorován. Pravidelné prohlídky, vážení, měření obvodu hlavičky, pozorování celkového psychomotorického vývoje, později i výška děťátka – to vše se zaznamenává a porovnává s průměrnými hodnotami pro daný věk. Jen tak může pediatr přijít na odchylky v pokroku. Zjistit příčiny zpomaleného, opožděného vývoje, neprospívání nebo nepřibírání na váze jsou pak prioritou číslo jedna.
Co všechno má vliv na váhový přírůstek?
1. průběh gravidity a případné komplikace při porodu
2. termín porodu (zda je děťátko donošené, přenášené nebo předčasně narozené)
3. porodní hmotnost
4. způsob výživy:
– plně kojené dítě
– kojeno, ale přikrmováno
– jen na umělé kojenecké výživě
5. pohlaví děťátka (chlapci přibírají více)
6. náhlá nemoc, ale i dlouhotrvající onemocnění
7. Gastroezofageální reflux (po nakrmení děťátko většinu nebo všechnu přijatou stravu vyzvrací)
8. Zdravotní péče a prostředí
Po porodu děťátko trošku zhubne
Porodní váha pro děťátko znamená pomyslnou „startovní čáru“. Optimálně se pohybuje v průměru od 3000 – 3900g. Nesmíme však zapomínat, že z ní novorozeně v prvních dnech života něco zhubne.
Jde o přirozený jev. Z malého tělíčka se vyloučí přebytečná tekutina, což souvisí s adaptací dítěte na život mimo dělohu. Úbytek představuje kolem 5 – 8% z porodní váhy. Zdravé miminko tento rozdíl doběhne do 10-tého dne svého života.
Miminko v dalších měsících po porodu
V prvním měsíci života plně kojeno miminko průměrně přibírá 200 – 250g za týden, větší jedlík (častější kojení) dokáže přibrat i více od 350 – 490g za týden. Je zcela normální, pokud jeden týden přibere děťátko více, jiný méně. Netřeba hned dělat paniku a začít přikrmovat.
Problém je nutné začít řešit, pouze pokud začne děťátko hubnout a viditelně neprospívá. Zde musí zasáhnout lékař, aby odhalil a odstranil příčinu potíží. Ve druhém měsíci života kojená miminka obvykle přiberou od 500 – 800g za měsíc, ve 3 měsíci o 100g méně. Později je zcela přirozené, že váhový přírůstek na gramy / měsíc se zmenšuje, pohybuje se průměrně od 500 – 600g za měsíc. V posledním čtvrtletí to může být jen kolem 300 – 400g za měsíc.
TIP: Miminko po porodu pravidelně važte, abyste měli představu, jaký je přírůstek jeho váhy.
Nepsané pravidlo
Ve věku 6. měsíců života by každé zdravé děťátko bez ohledu na pohlaví mělo zdvojnásobit svou porodní hmotnost! Ve věku prvních narozenin by mělo mít trojnásobek váhy, s jakou se narodilo.
TIP: Jak stříhat nehty miminkám
Sponzorováno
Mateřské mléko versus umělé kojenecké
Je podstatný rozdíl ve výživě mateřským a umělým kojeneckým mlékem. Od kterého mlíčka děťátko lépe tloustne? Nejrelevantněji by to jistě uměli posoudit pediatři s dlouholetou praxí, kteří sledují prospívání a růst několika novorozeňat současně. Obecně kojené děti a děti živené umělou kojeneckou výživou přibírají odlišně, proto váhové přírůstky popsané výše nemusí sedět. Většinou se od umělého mléka přibírá více, kvůli vyššímu obsahu tuků a cukrů. Mateřské mléko je přirozené a pro dítě lepší, než to umělé.
Rozdíl mezi chlapci a holčičkami?
Na přírůstek na váze má jistý vliv i pohlaví děťátka. Jak se v průměru chlapci rodí větší a těžší, tak i více tloustnou. Souvisí to s jejich genetickou predispozicí.
Tabulka váhového přírustku kojenců v prvním roce
Stáří kojence |
Výška |
Hmotnost |
1. čtvrtletí |
3 – 4 cm/ měsíc |
700 g/měsíc |
2. čtvrtletí |
2 cm/ měsíc |
500 – 600 g/měsíc |
3. čtvrtletí |
1 cm / měsíc |
400 – 500 g/měsíc |
4. čtvrtletí |
1 cm / měsíc |
300 – 400 g/měsíc |
Pamatujte: Každé dítě je originál a přibírá jinak.
Je to individuální
Růst a váha dítěte jsou individuální a mohou se lišit v závislosti na genetických faktorech, životním stylu, stravě a dalších faktorech. Existují však standardy pro průměrnou váhu a výšku dětí v určitých věkových skupinách, které lze použít jako orientační hodnoty. Zde jsou obecné tabulky pro váhu a výšku dětí dle věku:
Kojenci (do 2 let):
Výška: Průměrná délka novorozenců se pohybuje kolem 50 cm, ale během prvního roku se obvykle zdvojnásobí. Do dvou let se výška může zvýšit až o tři krát.
Váha: Novorozenci mají obvykle váhu kolem 2,5 až 4,5 kg. V prvním roce se váha může zdvojnásobit a do dvou let se může zvýšit až o tři až čtyři krát.
Děti (2-18 let):
Růst: Ve věkovém rozmezí 2 až 18 let se růst zpravidla zpomaluje. Výška závisí na pohlaví, genetice a dalších faktorech.
Váha: Průměrná váha a výška se mohou významně lišit v závislosti na individuálních faktorech. Nicméně v obecnosti lze říci, že většina dětí bude zvyšovat váhu a výšku pravidelně v souladu se svým růstovým křivkám.
Sponzorováno
Je důležité si uvědomit, že tyto údaje jsou pouze orientační a mohou se lišit v závislosti na individuálních podmínkách. Pravidelné návštěvy u dětského lékaře jsou důležité pro sledování růstu a vývoje vašeho dítěte. Pokud máte obavy ohledně růstu, váhy nebo vývoje svého dítěte, měli byste se poradit s odborníkem na pediatrii.
A dále si u nás přečtěte
Studie a zdroje článku
- Comparison of High and Normal Birth Weight Infants on Eating, Feeding Practices, and Subsequent Weight Autorka: Cathleen Odar Stough
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé miminko
Přečtěte si také naše další články
[…] TIP: Jaká je správná výška a váha kojence? […]
Dobrý den,
mohli byste mi, prosím, napsat za jakého zdroje jste informace o přírůstcích miminek čerpali? Tak vysoké údaje o váhových přírůstcích jsem ještě nikde nenašla.
Myslím, že většina maminek tu paniku, že miminko málo přibírá, opravdu dostane a začne přikrmovat hned, jak si přečte Váš článek…
data jsou z více stránek na internetu a studií. Např. rodina.cz/clanek94.htm.
Dobrý den,
u odkazu, který jste uvedli, jsem nenašla autora ani zdroj uvedených informací.
Podle informací Laktační ligy má zdravé miminko v průměru přibrat 125-200g za týden – brožura Kojení, str.22.
I jiné zdroje uvádějí mnohem nižší přírůstky, než uvádíte Vy.
Např. I. Stadelmann v knize Zdravé těhotenství, přirozený porod uvádí 100-200g/týden.
V článku jsem našla více zavádějících informací, ze kterých maminky mohou nabýt dojmu, že jejich miminko není v pořádku, i když opak je pravdou.
Opět bych chtěla požádat o uvedení studií a stránek z internetu, které jste k napsání článku použili a u nichž je uveden alespoň autor, nebo zdroj.
Děkuji.
Je pravda, že záleží na zdroji. Obecně se uvádí:
– Od narození do věku 6 měsíců může dítě růst rychlostí 1 až 2,5 cm měsíčně a přibrat týdně asi 140 až 200 gramů. Dítě zdvojnásobí svou porodní váhu okolo věku 5 měsíců.
– Ve věku od 6 do 12 měsíců může dítě přibrat týdně asi 85 až 140 gramů. Očekávejte, že vaše dítě ztrojnásobí svou tělesnou hmotnost přibližně za 1 rok.
Tato data přece sedí s tabulkou. Tedy 150 gramů týdně je asi 700 gramů za měsíc. A postupně ty přírůstky klesají.
Děkujeme za Vaše komentáře Zuzano.
Dobrý den,
ano, údaje v tabulce odkazují na průměr, jak uvádíte.V tom jsme spolu za jedno. Já komentovala údaj, který píšete v odstavci Miminko v dalších měsících po porodu. Zde píšete, že má míminko přibrat 200 – 250/týden, ale může přibrat i 350-490/týden a to je v rozporu s tabulkou, kterou uvádíte níže. Miminko by pak mělo přibrat 800 – 1000g/měsíc, větší jedlíci až 1960g/měsíc (pokud počítáme celý měsíc, ne jen 4týdny, pak tedy více než 2kg/měsíc). S tímto údajem jsem se opravdu nikde nesetkala a ráda bych zjistila zdroj, ze kterého čerpáte. Článek, ze kterého jste uvedli, že čerpáte není ozdrojovaný. Pošlete mi, prosím, z jaké studie, nebo odkud informace pocházejí? Děkuji za Vaši vstřícnost.