Obsah článku
S novým školním rokem roste počet obětí šikany a její specifické odrůdy – kyberšikany. Hrozí i vašim dětem? A jak poznat, že je váš potomek šikanován?
Šikana a její specifický druh kyberšikana se dnes objevuje stále častěji a bohužel se nevyhýbá ani nejmenším školákům. Děti, které jsou v roli oběti, velmi trpí a mohou mít vážné psychické následky. Protože se však o svém utrpení většinou bojí mluvit, je mnohdy velice těžké problém odhalit.
4 věci, na které upozornit začínajícího školáka
- Při nástupu do školy informujte dítě o možném nebezpečí a jednotlivých projevech šikany, např. formou pohádky či příběhu.
- Zdůrazněte, že se nemusí bát o šikaně otevřeně mluvit.
- Věnujte se svému dítěti, naslouchejte mu, všímejte si vyprávění o dění ve škole i mimo ni.
- Zdůrazněte, že nikdo nemá právo ubližovat druhým. Vhodné je použít nějaké ukázky z pohádky, např. „nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj“.
Šikana: Nejen bití, ale i slovní útoky
Rodiče by měli vědět, co vlastně šikana přesně je. Odborníci mluví o šikaně v případě chování, které opakovaně jinému ubližuje, ohrožuje ho nebo zastrašuje. Častý bývá nejen fyzický útok (bití, poškozování věcí, krádeže atd.), ale i slovní napadání (vydírání, nadávky, pomluvy, vyhrožování či ponižování).
Typickými oběťmi bývají děti, které se nějakým způsobem odlišují (nosí rovnátka, brýle, nemoderní oblečení, jsou při těle apod.), nebo takové, které jsou fyzicky slabší, neumějí se bránit, případně jsou uzavřenější a straní se kolektivu.
Kyberšikana: Výsměch a výhružky nejen na internetu
V souvislosti s rozvojem moderních médií a internetu je stále častější také kyberšikana. Jde o specifický druh šikany, která – jak už název napovídá – neprobíhá tváří v tvář, ale v prostředí virtuální reality – především na internetu a přes mobil.
Kyberšikana může mít spoustu různých projevů, mezi ty nejčastější patří zesměšňující texty, fotky a videa oběti, které útočníci dávají na internet a posílají ostatním, zasílání výhružných emailů, SMS zpráv, nebo obtěžování přes chat či sociální sítě.
Signály, které vás mohou upozornit, že jde o šikanu
- Za dítětem domů nedochází žádný spolužák ani kamarád.
- Dítě je zaražené, smutné a nemluví o tom, co se děje ve škole. Špatně usíná, zdají se mu hrůzostrašné sny, křičí ze spaní.
- Dochází ke zhoršení prospěchu, je nesoustředěné a často bez zájmu.
- Před odchodem do školy nebo při příchodu ze školy si dítě stěžuje na zdravotní problémy.
- Do školy a ze školy chodí oklikami, může chodit i za školu.
- Domů přichází s roztrhaným oblečením, poškozenými školními pomůckami nebo bez nich.
- Často potřebuje peníze, ztrácí kapesné, kupuje fiktivní školní pomůcky a neplatí obědy.
- Dítě může chodit domů hladové, přestože dostává svačiny a má zajištěné obědy ve škole.
- Nedokáže přesvědčivě vysvětlit svoje zranění. Na to pozor.
- Nechce chodit na tělesnou výchovu, má odřeniny, škrábance nebo řezné rány, které se nedají uspokojivě vysvětlit.
- Dítě trpí poruchami soustředění, je smutné natolik, že se u něj může vyvinout patologický smutek – deprese.
- Vyhrožuje sebevraždou, nebo se o ni dokonce pokusí.
Zdroj: Policie ČR
Sponzorováno
Podezření na šikanu: Co dělat?
Pokud máte podezření, že vaše dítě je obětí šikany, zjistěte si co nejvíce informací – o jakou formu se jedná, kdo a jak dítě ohrožuje. Důležité je vašeho potomka ujistit, že za ním plně stojíte a jste na jeho straně. Situaci rozhodně nezlehčujte, obraťte se na třídního učitele a ředitele školy, domluvte se na osobní schůzce.
Rodiče mnohdy dělají chybu v tom, že jsou přesvědčeni, že se má dítě umět bránit samo a útoky vrátit. Jenže ono to neumí, bojí se, nemá sílu. Proto je důležité, aby celou situaci převzali do rukou rodiče.
Není ostuda, když necháte dítě přeložit do jiné třídy nebo dokonce do jiné školy (v případě vážnějších problémů). Dítě podporujte, učte ho, jak v podobných situacích reagovat a jak se bránit. Nenadávejte mu, nekritizujte – je v situaci, kdy vás maximálně potřebuje.
Tip od Rehabilitace.info: V případě podezření na páchání trestného činu neprodleně kontaktujte policii. Některé druhy kyberšikany lze považovat za trestné činy.
Pokud zjistíte, že vaše dítě je šikanováno, nabídněte mu pomoc a podporu. Zkuste mluvit o vašich zkušenostech se šikanou, které jste měli vy ve svém dětství – to by mohlo pomoci vašemu dítěti cítit se méně samo.
Dejte svému dítěti vědět, že to není jeho chyba, a že šikana říká více o tyranovi než oběti. Chvalte své dítě za to, že děláte správnou věc tím, že s vámi o tom mluví. Připomeňte svému dítěti, že on nebo ona není sama.
Dejte někomu ve škole (řediteli, poradci nebo učitele) vědět o této situaci. Mnoho škol má protokoly pro reakci na kyberšikanu. Než však tento problém nahlásíte, dejte svému dítěti vědět, že to plánujete, abyste spolu mohli vypracovat plán, díky kterému se budete cítit lépe. To je důležité, kroky plánovat s dítětem.
Opatřete si důkazy o kyberšikaně. Možná je dobrý nápad uložit a vytisknout snímky z kyberšikany – pro budoucí použití.
Další opatření:
- Blokujte tyrana. Většina zařízení má nastavení, která umožňují elektronicky blokovat e-maily, zprávy chatu nebo texty od konkrétních lidí. Využijte toho.
- Omezte přístup k technologii. I když je to pro ně bolestivé, mnoho dětí, které jsou šikanovány, nemůže odolat pokušení kontrolovat webové stránky nebo telefony, aby zjistily, zda tam jsou nové zprávy. Udržujte počítač na veřejném místě v domě (např. žádné notebooky v dětských pokojích) a omezte používání mobilních telefonů a her. Většina webových stránek a smartphonů zahrnuje možnosti rodičovské kontroly, které dávají rodičům přístup ke zprávám a online životům jejich dětí. Toho také využijte.
- Znejte online svět svých dětí. Zeptejte se na „přítele“ nebo „followery“ vašich dětí na stránkách sociálních médií, ale toto privilegium nezneužívejte komentováním nebo publikováním čehokoliv do profilu vašeho dítěte. Zkontrolujte jejich příspěvky a stránky, které děti navštěvují, a uvědomte si, jak tráví svůj čas online. Promluvte si s nimi o důležitosti soukromí a proč je to špatný nápad sdílet osobní informace online, a to i s přáteli.
TIP: Bezpečnost a ochrana zdraví při práci ve školství
Silné, dlouhodobé nebo časté kyberšikany mohou zanechat oběti i tyrany větší riziko úzkosti, deprese a dalších poruch souvisejících se stresem. V některých vzácných se dokonce některé děti pokusily o sebevraždu. Odborníci říkají, že děti, které jsou šikanovány – a samotní násilníci – jsou vystaveni vyššímu riziku sebevražedných myšlenek, pokusů a sebevražd.
Sponzorováno
Jak řešíte, nebo byste řešili kyberšikanu vy? Budeme rádi a komentáře pod článkem.
A co si dále o šikaně přečíst?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Rodina, Vzdělání
Přečtěte si také naše další články