Sponzorováno

Růstová restrikce plodu – co je to a co se dá s tím dělat? 4.5/5 (14)

  • Růstová restrikce plodu je stav, kdy plod nedosahuje očekávané velikosti a hmotnosti pro daný gestační věk. Tento stav může mít různé příčiny a může být diagnostikován na základě ultrazvukového vyšetření, které ukazuje, že plod je menší, než by měl být.
  • Růstová restrikce plodu může být způsoben nedostatečným zásobením plodu živinami a kyslíkem kvůli problémům s placentou, například placentární insuficience.
  • Růstová restrikce plodu může mít vážné důsledky, včetně zvýšeného rizika předčasného porodu, nízké porodní hmotnosti a dlouhodobých zdravotních problémů.
  • Jde o závažný stav vyžadující pečlivé sledování a spolupráci mezi zdravotníky a matkou, aby se zajistil co nejlepší výsledek pro matku i dítě.

Co je růstová restrikce plodu?

Růstová restrikce plodu nastává, když je plod menší, než by měl být pro svůj gestační věk (počet týdnů v těhotenství). Znamená to, že plod ve vaší děloze neroste očekávanou rychlostí.

Plody rostou různou rychlostí a když je plod o něco menší, nutně to neznamená, že plod má hned růstovou restrikci. Plody, které jsou v lůnu matky malé, se ve většině případů rodí malé, ale zdravé. Je to podobné jako u dospělých v tom, že mít 160cm neznamená, že jste méně zdravý než někdo, kdo má 190cm.

Vývoj plodu 1-9 měsíc - ilustrace

Vývoj plodu 1-9 měsíc – ilustrace

 

Typy růstové restrikce plodu

  1. Symetrická (nebo primární): Všechny části těla plodu jsou malé velikosti. To představuje až 30 % případů růstové restrikce plodu.
  2. Asymetrická (nebo sekundární): Pouze břicho plodu je malé. Hlava a mozek jsou očekávané velikosti. To představuje až -80 % všech případů růstové restrikce plodu.

Kdy bývá detekována růstová restrikce plodu?

Růstová restrikce plodu je často detekována po 20 týdnech těhotenství, kdy váš lékař začne měřit výšku děložního fundu (vzdálenost mezi vaší stydkou kostí a dělohou) při každé prenatální návštěvě. Pokud je hodnota měření kratší, než se očekávalo, lékař může mít podezření na růstovou restrikci plodu (či jiné problémy) a objednat další testy.

Jak ovlivní omezení růstová restrikce plodu vaše těhotenství?

Růstová restrikce plodu ovlivňuje vaše těhotenství hned několika způsoby. Váš lékař určitě bude chtít sledovat růst plodu pomocí dalších ultrazvuků, testů a prenatálních vyšetření. Pokud příčina růstové restrikce plodu souvisí s nějakou nemocí, lékař vám ji pomůže zvládnout. Způsob, jakým je řešena vaše diagnóza růstové restrikce plodu, je jedinečný pro vaše těhotenství a stav.

Je růstová restrikce plodu rizikové těhotenství?

Lékař může identifikovat vaše těhotenství jako vysoce rizikové v závislosti na příčině restrikce růstu. Většina plodů s diagnózou růstové restrikce plodu je však zdravá a jednoduše jen vyžaduje více sledování během těhotenství.

Příčiny – co způsobuje růstovou restrikci plodu?

Existuje několik možných příčin růstové restrikce plodu. V některých případech tento problém vznikne, protože je nějaký problém s placentou nebo pupeční šňůrou. Tyto orgány jsou zodpovědné za přivádění živin, kyslíku a krve k plodu. Bez správné výživy může být plod na svůj věk malý.

U plodu se může vyvinout růstová restrikce plodu, pokud:

  • Čekáte dvojčata nebo trojčata.
  • Měla jste předchozí dítě s růstovou restrikcí plodu.
  • Máte vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění nebo nízký krevní obraz.
  • Kouříte, pijete alkohol nebo užíváte rekreační drogy.
  • Máte autoimunitní onemocnění.
  • Máte onemocnění ledvin
  • berete léky proti záchvatům.
  • Máte cukrovku.
  • Máte infekci, jako je zarděnky, syfilis, cytomegalovirus nebo toxoplazmóza.

K omezení růstu plodu může také dojít, pokud má vaše dítě vrozenou nebo genetickou poruchu, jako je Downův syndrom (trisomie 21). A dokonce i život ve vysokých nadmořských výškách byl spojován s nižší porodní hmotností dětí.

Růstová restrikce plodu může být způsobena mnoha faktory nebo nemá žádnou zjevnou příčinu. Lékař s vámi bude spolupracovat na identifikaci základní příčiny (pokud tedy existuje).

Příznaky – jaké jsou příznaky růstové restrikce plodu?

Většina žen nemá žádné příznaky nebo známky toho, že je plod malý na svůj gestační věk. Můžete mít třeba pocit, že vaše břicho nebo plod nejsou tak velké, jak by měly být. Když se tak cítíte, pouze váš lékař může diagnostikovat omezení intrauterinního růstu. Ale není to pravidlo.

Sponzorováno

Diagnostika – jak se diagnostikuje růstová restrikce plodu?

Růstová restrikce plodu je založeno na přesném gestačním věku nebo určení termínu porodu. To lze zjistit identifikací prvního dne vaší poslední menstruace a provedením ultrazvuku v prvním trimestru. Toto datum poskytuje lékaři základ pro diagnostiku tohoto problému.

Jakmile váš lékař určí gestační věk (nebo týden těhotenství), může diagnostikovat růstovou restrikci plodu pomocí několika různých metod.

Výšku děložního fundu

Výška fundu je velikost vašeho břicha od horní části stydké kosti po horní část dělohy (to je výška kam sahá děloha).

Výška se měří v centimetrech a měla by být přibližně stejná jako v týdnech těhotenství (po 20 týdnech). Pokud jste například ve 32. týdnu těhotenství, vaše výška děložního fundu by měla být kolem 32 cm. Lékař může mít podezření na růstovou restrikci plodu, pokud měří alespoň o 4 cm méně, než by měla být normální výška. Takže v tomto příkladu může lékař přemýšlet nad růstovou restrikcí, pokud je výška děložního fundu 28 cm nebo nižší.

Lékař může také použít ruce k prohmatání určitých oblastí vašeho břicha (tzv. palpace) a odhadnout velikost plodu.

Hmotnost

Lékař vás zváží při každém prenatálním vyšetření. Slabý přírůstek na váze by mohl naznačovat, že plod také nepřibírá dostatečně na váze.

Ultrazvuk

Pokud vám bude diagnostikována růstová restrikce plodu, podstoupíte ultrazvuk kvůli sledování růstu plodu během těhotenství.

Během ultrazvuku plodu lékař jemně pohybuje sondou přes vaše břicho. Zvukové vlny z ultrazvuku vytvářejí obraz plodu. Váš lékař také použije obrázek k měření a odhadu velikosti a hmotnosti plodu. Může také použít ultrazvuk ke kontrole průtoku krve z placenty přes pupeční šňůru nebo přes krevní cévy (toto se nazývá dopplerovský průtok). Špatný krevní oběh může naznačovat růstovou restrikci plodu.

Ultrazvuk může také měřit množství plodové vody obklopující plod. Příliš málo plodové vody by mohlo znamenat růstovou restrikci plodu.

Bedlivé monitorování plodu

Lékař připevní monitorovací zařízení přes vaši dělohu. S tímto zařízením si lehnete asi 30 minut, zatímco lékař sleduje srdeční frekvenci plodu. Pak zkontroluje tyto výsledky, zda nevykazují známky problémů s růstem.

Amniocentéza

Amniocentéza může pomoci lépe určit vrozené příčiny růstové restrikce plodu. Lékař aplikuje jehlu přes vaši kůži do dělohy. S pomocí jehly se odebere vzorek plodové vody a poté se testuje.

Léčba – co s růstovou restrikcí plodu?

Léčba omezení intrauterinního růstu bude záviset na tom, jak daleko jste v těhotenství a jak zdravý je plod. Bohužel neexistuje „léčba“ pro růstovou restrikci plodu v pravém slova smyslu. Lékař bude plod pečlivě sledovat, aby se ujistil, že nedochází k žádným komplikacím, a bude vás léčit na jakékoli základní stavy přispívající k omezení růstu plodu.

Většina miminek s růstovou restrikcí plodu dosáhne velikosti donošených dětí ve věku cca kolem 3-6 let. Je důležité si uvědomit, že všechny děti rostou jinak a neměli byste se pokoušet své dítě překrmovat. To by mohlo neúmyslně způsobit další stavy, jako je obezita nebo cukrovka. Pediatr vašeho dítěte vám jistě odborně poradí, pokud bude mít pocit, že růst vašeho dítěte nepostupuje podle očekávání.

Jak mohu zvýšit váhu a zlepšit růst plodu?

Neexistuje záruka, že konzumace určitých potravin zvýší váhu plodu, ale jíst zdravou stravu během těhotenství se rozhodně doporučuje. Konzumace ovoce, zeleniny, zdravých sacharidů a bílkovin poskytuje všechny živiny, které vy i plod během těhotenství potřebujete. Promluvte si se svým lékařem o všech významných změnách ve vaší stravě během těhotenství.

Prevence – jak můžete zabránit růstové restrikci plodu?

Některé faktory, které můžete ovlivnit, vás mohou vystavit vyššímu riziku růstové restrikci plodu, jako třeba:

  • Užívání drog a alkoholu nebo kouření cigaret. Nedělejte to.
  • Špatná strava.
  • Nedostatečné přibírání na váze během těhotenství.

Jaké nemoci vás vystavují vyššímu riziku růstové restrikce plodu?

Můžete mít vyšší riziko růstové restrikce plodu, pokud máte tyto nemoci a zdravotní problémy:

  • Vysoký krevní tlak nebo nějaké onemocnění srdce.
  • Diabetes.
  • Anémie nebo srpkovitá anémie.
  • Lupus nebo jiné autoimunitní stavy.

Výhled & prognóza pacientů

Sponzorováno

Je šance, že plod postupem času velikost trochu dožene. Diagnóza však nezmizí. Váš lékař bude i nadále pečlivě sledovat růst plodu po zbytek vašeho těhotenství.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva