Sponzorováno

Růst prvních zoubků u dětí – jak dítěti pomoci? 4.86/5 (7)

Jak pomoc dítěti s prvními zoubky?Rodiče mají s růstem prvních zoubků u svých ratolestí mnohdy zcela odlišné zkušenosti. Někdo toto vůbec neřeší, na dítěti nepozoruje nic neobvyklého a až po čase spíše náhodou v jeho pusince nalezne první zoubek. Pro jiné rodiče však prořezávání každého zubu znamená několik probdělých nocí, miminko je podrážděné, může mít i teplotu a celkově během těchto pár dní trpí nejmenší člen rodiny i jeho okolí.

Jak lze v těchto situacích dítěti od bolesti alespoň trochu ulevit? Zkusíme vám poradit v našem dnešním článku.

Rozdílné tempo růstu zubů

Základy chrupu jsou v dásních založeny již během nitroděložního vývoje. Je možné je i odhalit během ultrazvuku v těhotenství. Většině dětí pak první zoubky začínají růst kolem šestého měsíce věku. Celý proces je však velmi individuální. Na jedné straně se může narodit (i když se to stává opravdu výjimečně) dítě, které má již v pusince patrný zoubek, ale můžete se setkat i s ročním batoletem, které žádný zub nemá. Ani jedna z uvedených situací však nedává důvod k panice rodičů.

Pořadí růstu zoubků? Nejprve řezáky

Pořadí růstu zoubků je nejčastěji následovné: dolní jedničky, horní jedničky, horní dvojky, dolní dvojky, špičáky, první stoličky a nakonec druhé stoličky. I zde se mohou vyskytnout individuální odlišnosti u jednotlivých dětí. Do tří let věku však má obvykle dítě všech dvacet mléčných zubů.

Mrzutost dítěte

S růstem zoubků může být spjato mnoho nepříjemností. Horní část zoubku si musí cestu ven prorazit skrz dáseň, což samozřejmě není nikterak milé. I dospělý si může stěžovat při růstu tzv. zubů moudrosti, natož malé dítě, které nemá příliš ponětí, proč tuto bolest najednou cítí.

Při pohledu do úst dítěte je možné si všimnout napuchlé a začervenalé dásně, přes kterou se v následujících dnech prořeže špička zoubku. Pokud by nedošlo během více dní k protržení dásničky, je třeba se obrátit na lékaře, který by ji jemně nařízl. Někdy může být scénář pár dní opravdu hororový – dítě je podrážděné, uplakané, špatně spí. Může si do úst strkat svoji pěstičku, ale i jakékoliv hračky, je patrné vyšší slinění. Některé děti reagují též zvýšenou teplotou, mají řidší stolici, mohou odmítat stravu.

Sponzorováno

Musíte být dítěti oporou

V tuto dobu je podstatné dítě uklidnit, poskytnout mu oporu a snažit se samozřejmě zmírnit bolest.

1. Masírujte dáseň kousátkem nebo kouskem mražené zeleniny

Od bolesti může pomoci kousátko nebo cokoliv vhodného k žužlání a omačkávání bolavé dásně. Některá kousátka je možná vychladit v lednici. Vystačíte si však i s kouskem mraženého ovoce nebo zeleniny, kterým můžete dítěti masírovat dáseň. Pomáhají též chladivé obklady tváří.

2. Speciální zubní gely

V lékárně můžete sehnat speciální zubní gely, které se vetřou do dásní a utlumí bolest. Existuje pestrý výběr přípravků s čistě přírodním složením, ale i těch, které obsahují lokální anestetikum pro znecitlivění dásní. Pokud je to nutné, je možné užít další léky k tlumení bolesti – zde volte dle věku a hmotnosti dítěte. U dětí, které nadměrně sliní, se může objevit i vyrážka v okolí úst, na bradičce a krku. Použijte na tuto oblast ochranný krém.

3. Váš klid přeneste na dítě

Snažte se zachovat klid a alespoň trochu jej přenést i na dítě. Počítejte s tím, že může v této pro něj zcela nové situaci, vyžadovat mnohem více vaší pozornosti a láskyplných dotyků. Během pár dní může dojít k dočasné změně spánkového režimu nebo rituálů při usínání. Nelekejte se toho, spíš pak myslete na to, abyste po prořezání zoubků zase vše navrátili k režimu, který vám dříve vyhovoval.
Péče o zoubky

Nenechte se mýlit tím, že když je zoubků v pusince ještě málo a beztak dítě moc potravy nekouše, není třeba o ně nikterak pečovat. Po prořezání prvních zoubků je již začněte pravidelně čistit. Vhodné je zoubky dvakrát denně otřít navlhčenou gázou, speciálním měkkým návlekem – tzv. prsťáčkem nebo kartáčkem.

Máte nějaké rad, jak dětem pomoci při bolesti při prořezávání zoubků? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: První zoubky

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva