Sponzorováno

První příkrmy a vše o nich. Vyhněte se těmto chybám! 4.8/5 (20)

Jak na první příkrmy?

Jak na první příkrmy?

Řekneme si něco o nejčastějších chybách v při prvních příkrmech. První příkrmy jsou velkým milníkem ve vývoji děťátka. Tato oblast péče o miminko je však pro mnohé maminky stále jakousi španělskou vesnicí a nevědí, jak přesně s příkrmy začít, co dělat a co ne. Podívejme se na nejčastější chyby, kterým se je při zavádění prvních příkrmů dobré vyhnout.

Jdete na to zhurta

Mnoho maminek má představu, že jejich miminko prakticky hned od začátku přikrmování bude papat normální dávku jídla. Takto to však ve většině případů opravdu nefunguje. Miminko na začátku možná spapá ani ne jednu lžičku, spíše je to o poznávání nových chutí a objevování něčeho nového. Netrapte se proto, pokud váš drobeček bude nad prvním příkrmem kroutit hlavičkou a možná si maximálně trošku ušpiní pusinku pečlivě připraveným prvním příkrmem. Chce to čas a trpělivost. Nebojte se, ono se naučí papat, ale má své vlastní tempo.
Pokud miminku naopak chutnají nové chutě a je schopno spapat hodně, je třeba ho trošku brzdit. Jeho organismus si také potřebuje zvyknout na novou stravu. Pokud to budeme přehánět, miminko může trpět nadýmáním, zácpou a jinými trávicími problémy. Takže pomalu a trpělivě je určitě lepší.

Pozor na výběr

U nás je běžné, že maminky začínají přikrmovat miminko například mrkvovým příkrmem a mnohým miminkům mrkvička, obzvláště ta nasládlá, chutná. Může se tak stát, že vám děťátko bude s nadšením papat mrkvový příkrm a vy se budete těšit, jak mu chutná. Výsledkem však nejednou bývá, že se u miminka dostaví zácpa. Proto buďte opatrní i ve výběru příkrmů a pozor na známé „stavící“ potraviny (kromě mrkve například banán či rýže).

Pokračujte v kojení

Říká se, že zavádění příkrmů by postupně mělo vést k odbourání kojení. Dnes však víme, že kojení má velký význam i po prvním pololetí, či dokonce roku a i později. Pokud tedy chcete zároveň kojit a zavést miminku příkrmy, nemusíte nahrazovat žádné kojení jinou stravou. Jednoduše nabídněte děťátku ochutnat nová jídla a po napapání mu můžete nabídnout kojení. Je důležité při zavádění příkrmů stále nabízet děťátku i kojení, pokud chcete kojit nadále.

TIP: Kdy začít s prvními příkrmy?

Sponzorováno

Kaše na večeři = lepší spánek?

Kolik maminek doufá, že po zavedení příkrmů, obzvláště večerní kaše, bude jejich drobeček lépe spát. A kolik maminek pak zjistí, že to tak vůbec nefunguje. Bohužel, žádná kaše není zázračná a miminko, které špatně spinká, se nenapraví ani po podání večerní kaše. Proto si od tohoto raději hodně neslibujte. Kaše se doporučuje podávat až později, ne mezi prvními příkrmy.
Je lepší, pokud se děťátko zasytí a doplní živiny z maso-zeleninových či ovocných příkrmů než z kaší, ty stačí zařadit později. Kromě toho mnohé kaše obsahují cukr či různé přísady, které maličké miminko opravdu nepotřebuje.

Ovoce či zelenina? Co je lepší?

Jedno pravidlo, které znají asi všechny maminky u nás je, že dítě by mělo začínat příkrmy zeleninou a ne ovocem. Důvod je jednoduchý, ovoce je sladké, takže dítě si rychle na sladkou chuť navykne a pak odmítá zeleninu.
Někteří odborníci ale tomuto tvrzení odporují a poukazují na fakt, že například i samotné mateřské mléko je přece sladké, takže dítě je od narození zvyklé na sladkou chuť a mnoho dětí lépe přijímá ovoce jako první příkrm. Pokud se rozhodnete začít ovocem, určitě byste ho ale neměli přislazovat. Zpravidla se ale u nás opravdu volí jako první příkrm zelenina.

TIP: Přečtěte si o prořezávání zoubků u kojenců

Vše najednou

Další chybou bývá, pokud maminky střídají jeden příkrm za druhým. Pokud děťátku nechutná mrkev, podají na druhý den bramboru. Pokud ani ta nechutná, zkusí brokolici, a tak dále. Je však lepší podávat jeden druh příkrmu pár dní, abychom měli šanci odpozorovat případné alergické reakce miminka na danou potravinu. Pokud totiž střídáte jeden druh ovoce či zeleniny za druhým, těžko rozeznáte případného viníka alergické reakce.

Toto raději ne!

Mnoho maminek ve snaze dát děťátku něco chutného, zvolí například Termix, smetanové krémy, pudinky, kupované ovocné pyré a podobné dobroty. Tyto potraviny by však neměly patřit k prvním příkrmům, dítě má na ně čas. Rovněž hrozí, že si dítě zvykne na takovou stravu a bude vám klasické zeleninovo-masové příkrmy a klasickou stravu odmítat. Netřeba asi zdůrazňovat, že mléčné dezerty, pudinky a kupované ovocné pyré, nejsou právě nejzdravější. Kromě množství cukru v nich bývají i konzervační látky, umělé příchutě či barviva.

TIP: Další informace o dětských příkrmech

VIDEO: Dětská výživa – první příkrmy

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva