Obsah článku
První příkrmy a ideální doba
První příkrmy lze podávat dítěti nejdříve po ukončeném čtvrtém měsíci. Obvyklejší je však doba kolem ukončeného šestého měsíce věku. Pokud je dítě plně kojené a bez problémů přibírá na váze, není důvod nikam spěchat. Kolem šestého měsíce většina dětí začne o jídlo projevovat zájem, chtějí také ochutnat to, co vidí jíst ostatní členy rodiny. Tehdy je ta správná doba dítěti prvně zkusit lžičkou podat něco jiného než mateřské mléko.
Jiná situace může nastat, pokud je dítě kojené a málo přibírá na váze, nebo je na umělém mléku. Zde je možné zkusit dát první příkrmy dříve. U hladových dětí, které vypijí dostatek mléka, ale přesto nepřibírají, je možné začít podáváním mléčné kaše před spaním. Je však lépe toto ponechat na posouzení lékařem.
Na dítě opravdu nespěchejte
Přestože se těšíte na dobu, kdy vaší ratolesti dáte do ruky v obchodě rohlík, místo toho, abyste přemýšlely nad tím, kde je nejvhodnější místo a příležitost k tomu ho nakojit, nikam nespěchejte. Počítejte s tím, že přechod na klasickou stravu bývá velmi pozvolný. Pro kojené děti neznamená kojení jen příjem potravy, ale je to také blízký fyzický kontakt s maminkou s nenahraditelným pocitem bezpečí. Dítě tak může být i po zavedení příkrmů kojené ještě několik měsíců stejně často.
Některé děti potřebují delší dobu k tomu, aby zcela přešly na jinou stravu. Nikam nespěchejte a nechejte tempo na dítěti. Zprvu je úspěchem, pokud dítě přijme pár lžiček. Je nutné spíše, aby se naučilo, jak jídlo ze lžičky sebere a jak jej polkne.
Potraviny vhodné pro začátek přikrmování
U nás je zvykem volit jako první dětský příkrm zeleninu. Jen pokud dítě málo přibírá a je třeba jej zasytit, může být jako první podávána večerní kaše. Pokud byste začali s ovocem, je zde riziko, že dítě pak méně sladkou zeleninu bude dlouhodobě odmítat.
1. Nejdříve zelenina
Postup bývá většinou takový, že dítěti se dává zhruba tři dny jeden druh zeleniny. To je výhodné z důvodu, že pokud se u dítěte objeví některá potravinová alergie, bude zřejmé, co za jejím vznikem stojí. V prvních týdnech se dětem dává nejčastěji mrkev, brambory, cuketa, dýně nebo červená řepa. Následně je možné vytvořit příkrm vždy z více druhů zeleniny, po navyknutí si na ni, je možné pomalu přidat najemno nasekané maso. Dobré je do jídla přidat kvalitní rostlinný olej nebo kousek kvalitního másla.
2. Poté můžete přejít k ovoci
Opět zkoušejte opatrně jednotlivé druhy. U tvrdšího ovoce je dobré jej zprvu dítěti podusit. Samozřejmostí je zprvu odstranění slupek, pecek a čehokoliv, co by dítěti činilo obtíže. Na začátku příkrmů se doporučuje zkusit jablko, hrušku, banán, švestky nebo meruňky.
Sponzorováno
3. Kaše a další potraviny
Další postup záleží na tom, čím jste příkrmy začínali. Pokud jste dítěti ještě nedávali večerní kaši, můžete pak přejít k ní. Zprvu se podává zejména kukuřičná nebo rýžová. Můžete zakoupit nemléčné kaše, které rozmícháte v mateřském nebo umělém mléce, nebo kaše mléčné, které se již míchají pouze s vodou.
Příkrmy je možné připravit doma nebo zakoupit již hotové. Zde je volba na každém, co mu více vyhovuje. Někdy se stává, že pokud se dítě naučí jen na kupované příkrmy, může pak odmítat jídlo připravené doma. Potraviny nijak nedochucujte, během prvního roku se snažte dítěti jídlo nesolit, nekořenit. Vyhněte se během prvních měsíců také podání kravského mléka, vaječného bílku, sladkostí, uzenin. Dávejte pozor na potraviny, které by mohly dítěti zaskočit. Jedná se o veškeré kousky ovoce a zeleniny, které jsou tvrdší, a dítě je nerozmělní v ústech.
Způsob podávání příkrmů
Konzistenci příkrmů volte zprvu spíše kašovitou, postupně můžete zkusit ponechat o trochu větší kousky potravin. Stačí je již třeba jen rozmačkat vidličkou. Pokud to dítěti nečiní obtíže, stačí jídlo pouze pokrájet na malé kousky nožem. Příkrmy podávejte na lžičce, vyhněte se podávání z kojenecké láhve – i v případě kaše před spaním.
Dítě krmte ve vhodné poloze, obvykle se osvědčuje lehátko nebo autosedačka, můžete jej mít i u sebe na klíně. Postupně je ideální variantou dětská jídelní židlička – pokud již dítě samostatně sedí nebo ji lze umístit do takové polohy, která nezatěžuje jeho páteř.
Můžete zkusit, kdy je nejvhodnější doba na podávání jídla. Některé děti je lepší zprvu trochu nakojit a pak zkusit podat příkrm, jiné jej bez obtíží přijmou hladové a pak se ještě nakojí. Plná dávka příkrmu by měla být 150 – 200g (množství je však velmi individuální, dbejte na pocity dítěte).
Jídlo jako příjemný rituál
Dítěti dávejte jídlo v době, kdy je dobře naladěné a není ospalé. Pokud jej nechce, nenuťte jej. Pokud dítě nějakou potravinu odmítá, zkuste mu ji po čase nabídnout znovu. Někdy je zapotřebí nabídnout pokrm i vícekrát, než jej dítě ochutná. Nezatracujte tedy nic po prvním odmítnutí.
A pár slov k příkrmům nakonec
Spolu s nácvikem příjmu jídla zkoušejte dítěti nabízet i pití, stačí pár lžiček vody nebo dětského čaje. Při jídle dítě chvalte, udělejte z toho příjemnou zábavu pro vás oba. Mějte na zřeteli, že se pro vašeho potomka jedná o zcela nové zkušenosti a je tedy třeba ho v tomto období chápat a povzbudit ho do nových krůčků v zaběhnutém denním režimu.
Co dále si o příkrmech přečíst?
- První příkrmy a nejčastější chyby
- Kdy začít s příkrmy pro kojence a malé děti?
- Co zkusit metodu BLW u příkrmů?
VIDEO: Jak na první domácí příkrmy
VIDEO: JAK ZAVÁDĚT PŘÍKRMY
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé miminko
Přečtěte si také naše další články