Sponzorováno

Prolaps (výhřez) pupečníku – co to je, jaké má příznaky a jak se řeší? 4.33/5 (15)

  • Prolaps pupečníku, známý také jako výhřez pupečníku, je stav, kdy část pupečníku vystupuje před porodní čípky (děložní čípek) před narozením dítěte. Tento stav je mimořádně závažný, protože může vést k omezenému krevnímu zásobení plodu, což může ohrozit jeho život a zdraví.
  • Při výhřezu pupečníku je nezbytné okamžitě zasáhnout a poskytnout lékařskou péči, obvykle chirurgickým zákrokem, aby se minimalizovalo riziko komplikací během porodu.
  • Prolaps pupečníku je považován za závažnou komplikaci těhotenství, protože může vést k útlaku pupečníkových cév, což může snížit průtok krve a kyslíku k plodu. To může ohrozit život plodu a vyžadovat okamžitou lékařskou péči.
  • Léčba prolapsu pupečníku obvykle zahrnuje rychlé zásahy, jako je například umístění matky do určité polohy, která může pomoci zmírnit tlak na pupečník, a případně provedení císařského řezu.
  • V některých případech může být nutná akutní lékařská intervence k zachování života plodu.

Když se dítě narodí, matka obvykle porodí nejprve hlavičku, pupeční šňůru a placentu. Ale ne všechny porody probíhají takto. Ve vzácných případech dítě nevyjde jako první nebo je ve špatné poloze. Prolaps pupečníku je jedním z těchto stavů, které mohou porod miminka velmi znepříjemnit.

Na rozdíl třeba od pupeční kýly v těhotenství, která je obvykle neškodná a během těhotenství se vyřeší, je prolaps pupečníku vážnější stav, který se projeví až během porodu! V tomto článku si povíme o všem, co potřebujete vědět o prolapsu pupeční šňůry.

Co je prolaps pupečníku?

Pupečník neboli pupeční šňůra spojuje plod s tělem matky. Během těhotenství je plod přichycen pupeční šňůrou k matce. Spojení mezi matkou a dítětem je tedy prostřednictvím u pupeční šňůry. Dodává miminku potřebné živiny a zbavuje ho odpadních látek z jeho metabolismu. Dvě tepny a žíla tvoří tři krevní cévy systému. Pupeční šňůra tedy obsahuje tři krevní cévy, které spojují matku a dítě. Jedna žíla přenáší potravu a kyslík z placenty k vašemu dítěti a dvě tepny přenášejí odpad z vašeho dítěte zpět do placenty.

Prolaps (výhřez) pupečníku - ilustrace

Prolaps (výhřez) pupečníku – ilustrace

 

Někdy se pupeční šňůra přesune ve špatnou dobu na nesprávné místo. To může způsobit stavy, jako je prolaps pupeční šňůry. Existují tři typy prolapsu pupeční šňůry:

  • Zjevný prolaps pupeční šňůry. Pupeční šňůra proklouzne děložním čípkem a do pochvy po protržení membrány a předtím, než vaše dítě vstoupí do porodních cest. Zjevný prolaps je častější.
  • Pupeční šňůra se přesune do polohy mezi vaše dítě a stále neporušené membrány.
  • Okultní neboli skrytý prolaps pupečníku. Pupeční šňůra je vedle vašeho dítěte v kanálu, ale váš lékař ji nezjistí. Pupečník tedy vyhřezl k naléhající části plodu, ale nejde tento výhřez vaginálním vyšetřením zjistit.

Pokud je pupeční šňůra zmáčknuta nebo sevřena, vaše dítě nemusí dostat dostatek kyslíku a jeho srdeční frekvence se může zpomalit. To by pak mohlo vést k invaliditě nebo smrti kvůli tomuto nedostatku kyslíku.

Prolaps pupeční šňůry je vzácný. Výzkumy ukazují, že k tomu dochází asi u 1 až 6 porodů z 1 000.

Příčiny prolapsu pupečníku?

V příčinách prolapsu pupečníku může hrát roli celá řada faktorů. K prolapsu pupečníku může dojít z několika různých důvodů, například těchto:

1. Atypická poloha plodu

V jedné studii představovala atypická poloha plodu až 36,5 procenta porodů, u kterých došlo k prolapsu pupečníku.

2. Předčasný odtok plodové vody před termínem porodu (PROM)

Vzhledem k tomu, že hlavička dítěte je vysoko v děloze, může pupečník projít děložním čípkem dříve, než dojde k prasknutí membrány, pokud jsou předčasně nebo uměle protrženy. Je však důležité si uvědomit, že k prolapsu pupeční šňůry dochází nejčastěji u porodů v termínu.

Sponzorováno

3. Porod více dětí

První dítě, které matka porodí, může být tím, kdo vytlačí pupeční šňůru. Při porodu dalšího dítěte může dojít k prolapsu pupečníku. Dvojčata, nebo více dětí, mohou zvýšit pravděpodobnost, že vaše dítě leží způsobem, který by mohl vést k prolapsu pupečníku.

4. Nadměrné množství plodové vody

Polyhydramnion je stav, při kterém je abnormálně vysoký objem plodové vody – ten může způsobit vytlačení pupeční šňůry z porodních cest.

5. Nízká porodní váha

Nízká porodní váha (a obecně menší dítě) zvyšuje šanci na prolaps.

Jaké jsou příznaky prolapsu pupeční šňůry?

K většině prolapsů dochází krátce po protržení membrán.

Jedna studie odhaduje, že k 57 procentům prolapsů dochází do 5 minut po protržení membrán a 67 procentům dochází do 1 hodiny od jejich prasknutí.

Pokud jste doma, nejčastějším příznakem prolapsu pupečníku je pocit pupečníku ve vagíně poté, co vám praskla voda. Pokud si myslíte, že pupeční šňůru takto cítíte, okamžitě zavolejte na číslo 112.

Pokud jste v nemocnici, může váš lékař nebo porodní asistentka detekovat prolaps pupečníku, když vás manuálně zkontrolují a nahmatají pupečník nebo když vaše dítě má abnormální srdeční tep.

Prolaps pupeční šňůry je vzácný.

Jak se diagnostikuje prolaps pupečníku?

Pokud jste v nemocnici, může váš lékař diagnostikovat prolaps pupečníku poté, co ji viděl nebo nahmatal během vaginálního vyšetření.

Druhým příznakem prolapsu je abnormální srdeční tep plodu. Vyhřezlá pupeční šňůra může být sevřena mezi tělem vašeho dítěte a stěnami porodních cest. Toto sevření může vést k nedostatku kyslíku, což ser ukáže na srdečnímu tepu dítěte, který se náhle a opakovaně mění. Studie z roku 2018 uvádí, že v 67 procentech případů mohou být tyto změny srdečního tepu vašeho dítěte prvním příznakem okultního prolapsu pupečníku.

Včasná diagnóza může zachránit život vašeho dítěte.

Léčba prolapsu pupečníku

Pokud jste doma a myslíte si, že máte prolaps pupeční šňůry, jděte do nemocnice nebo okamžitě zavolejte 112. Můžete snížit tlak na pupeční šňůru tím, že se opřete o ruce a kolena s pánví držíte nahoře, hlavou dolů.

Při cestování autem nebo sanitkou změňte polohy. Lehněte si na záda a mějte zvednuté boky. Lehněte si na bok, přetočte se dopředu k břichu s hrudníkem dolů a levou nohou pokrčenou a zvednutou polštářem. Zeptejte se svého lékaře nebo zdravotníka na tyto pozice.

Pokud jste v nemocnici, lékař porodí vaše dítě okamžitě, obvykle císařským řezem. Ve vzácných případech, kdy se zdá, že vaginální porod bude rychlejší, vás porodem provede váš lékař.

Zatímco se připravujete na operaci, může se váš lékař pokusit snížit tlak na šňůru těmito způsoby:

  • vložením dvou prstů do pochvy a ručním zvednutím části vašeho dítěte, která tlačí na šňůru
  • naplní močový měchýř 500–700 ml nebo více fyziologického roztoku

Prevence – Můžete zabránit prolapsu pupeční šňůry?

Ne, nemůžete předvídat nebo zabránit prolapsu pupeční šňůry. Ve většině případů je prolaps pupečníku neočekávanou událostí.

Jaký je výhled, pokud máte prolaps pupeční šňůry?

Výhled na těhotenství s prolapsem pupečníku závisí především na tom, kde k prolapsu dojde, a na věku a porodní hmotnosti vašeho dítěte.

Podle výzkumu je úmrtnost na prolaps pupečníku mimo nemocnici poměrně vysoká, ale pokud k němu dojde v nemocnici, míra klesne na 3 procenta.

Předčasně narozené děti a děti s nízkou porodní hmotností mají dvojnásobné riziko úmrtí na prolaps pupečníku ve srovnání s dětmi bez prolapsu pupeční šňůry.

Pokud máte prolaps pupeční šňůry, vaše dítě může mít nízké 5minutové Apgar skóre. Lékařský tým po porodu vyhodnotí vaše dítě a provede resuscitaci, která může zahrnovat přívod kyslíku, komprese hrudníku nebo intubaci.

Sečteno a podtrženo

Prolaps pupeční šňůry je vzácný prenatální stav. I když prolapsu pupeční šňůry nelze zabránit, mít povědomí o možnosti prolapsu, vědět, co můžete udělat, abyste pomohli vám a vašemu dítěti, a vědět, co můžete očekávat, vám může usnadnit orientaci v těchto vzácných případech.

Sponzorováno

Máte zkušenosti s prolapsem pupečníku? Budeme rádi za komentáře.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: Betty1994 / depositphotos.com
  • Umbilical Cord Prolapse Autoři: Marina Boushra; Alicia Stone

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva