Sponzorováno

Proč miminka všechno cumlají a cucají? Má to svůj význam… 4.67/5 (12)

Miminka rády vše cucají a ochutnávají

Miminka rády vše cucají a ochutnávají

Každé malé děťátko přijde do období, kdy začne všechno, co chytí, dávat do úst. Proč to dělá? Bránit mu v tom nebo ho nechat „ústy poznávat svět“? Čtěte dál.

Má to svůj význam

Jde o přirozený vývin, který je zcela běžný u většiny dětí. Odborně se jedná o tzv. orální fázi vývoje děťátka, která přichází přibližně ve věku pěti měsíců a trvá někdy až do 1,5 roku jeho života. Miminko vše co chytí do ruky a má na dosah vloží do úst a kouše, cucá, olizuje atd. Orální fáze se ještě umocňuje v období, kdy miminko začíná lézt po čtyřech, případně chodit a dostane se skutečně všude.

Proč je to tak?

Mnohé maminky si myslí, že to dělá z důvodu růstu a prořezávání zoubků a svědí ho dásničky. Tehdy jsou nejlepší kusadla a umyté gumové hračky. Jistý podíl pravdy na tom může být, avšak hlavní důvod „cumlacího období“ je, že hmat má děťátko v tomto věku lépe vyvinut než například zrak či sluch. Osahávat se tak snaží nejen rukama, ale i pomocí jazyka, rtů a dásní. Tímto způsobem poznává všechny předměty, se kterými přijde do kontaktu.
Tak zjišťuje, zda je věc tvrdá, měkká, studená nebo teplá, hladká nebo chlupatá. Děťátko si dokáže do úst vecpat skutečně všechno, proto musíme být velmi obezřetné, hlavně na malé, ostré, špičaté a jiné nebezpečné tvrdé, či jedovaté předměty. Touha po objevování a poznávání všeho kolem je velmi silná a děťátko si neuvědomuje, že předměty mohou být špinavé a nebezpečné (hlavně po jejich spolknutí!).

TIP: Co je pátá nemoc u dětí?

Pozor na drobnosti

Drobné předměty jakéhokoli druhu: mince, vršky ze rtů, fixů, kuličky, fazolky, hrášky, špendlíky apod., musí z dosahu děťátka pryč. To platí i pro malé jedlé předměty jako jsou rozinky, bonbóny, oříšky nebo třeba popcorn. Jsou to totiž potraviny, které nedokáže bezzubé miminko rozžvýkat na menší kousky a jsou příliš velké na to, aby je mohlo spolknout celé.

Sponzorováno

Květiny – pozor na ně

Specifickou kapitolou, která velmi láká naše nejmenší v touze po poznávání a ochutnávání, jsou květiny a zemina, kterou často na sebe převrátí. Velké květiny a květináče by tedy měly být také mimo dosah děťátka, případně dát před ně zábranu, aby se k nim malý zvědavec nedostal. V opačném případě může dojít ke zranění, otrhání a snědení listů, které mohou být i jedovaté, ochutnávání hlíny apod.

Čtyřnozí miláčci

Pokud máte doma zvířátko, či dokonce více domácích miláčků i zde musí být vaše pozornost na prvním místě. Kočičí podestýlky, miska s psími granulemi, zbytky jídel – to vše představuje pro vašeho rošťáka lákadlo, ke kterému se chce dostat. Výjimkou nejsou ani psí či kočičí chlupy, které si může pohybem v takovém prostředí dát do úst. Bakterie ze zvířat se sice také svým způsobem podílejí na posilování imunity dítěte, avšak přílišná volnost ze strany rodičů by v tomto směru neměla být.

Hygiena je důležitá

Většina ostatních bakterií, se kterými dítě přijde do kontaktu, posiluje jeho obranyschopnost. Hygiena je však pro jeho zdravý vývoj velmi potřebná. Gumové hračky je třeba alespoň občas umýt v horké saponátové vodě, opláchnout pod tekoucí vodou a nechat volně vysušit. Plyšáky zase vyprat v pračce na 40 ° C podle potřeby, když se zašpiní. Dudlíky, kousátka a chrastítka je také dobré pravidelně mýt a čistit. Zvláště, pokud děťátku spadne dudlík na zem např. venku na procházce nebo na hřišti, je nutné s tím počítat a mít po ruce láhev s čistou vodou, kterou ho opláchnete. Není správné dudlík olizovat, případně dát dítěti neumytý. My dospělí máme v ústech jiné složení bakterií než naši nejmenší a hrozí riziko infekce, jakož i vznik zubního kazu na mladých mléčných zoubcích. Nemluvíme o žádné sterilitě, ale dodržování alespoň základních hygienických zásad.

TIP: Přečtěte si o imunitě dětí

V této souvislosti mi nedá nezmínit návštěvu u jedné mé známé. Měla 10ti-měsíčního krásného chlapečka, který všude vlezl a všechno bral do rukou. Jako běžnou denní hračku však měl maminčin mobil, který vydatně a s chutí olizoval. Když se k tomu přidal ovladač od TV, nevycházela jsem z údivu. Myslíte, že taková benevolence je na místě?

Trošku špíny neuškodí, ale ..

Sponzorováno

Opakujeme: nejsme pro úplnou sterilitu dítěte, ani věcí, se kterými zvědavec přichází denně do kontaktu. Ale určitá pravidla hygieny a hranic by se také v tomto směru měla dodržovat. Jinak dítě může velmi snadno dostat infekci ústní dutiny, průjmové onemocnění, zažívací potíže, bolesti bříška nebo se nakazit parazity ze zvířat. A to přece nechce nikdo z nás, no ne?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva