Obsah článku
Předčasný porod je porod před ukončeným 36. týdnem těhotenství. Za dolní hranici tj. hranici životaschopnosti plodu se v současnosti považuje 24. týden těhotenství. Porodní hmotnosti takových novorozenců se pohybuje v rozmezí 500 až 2500 gramů.
Podle definice Světové zdravotnické organizace (WHO) je předčasným porodem každé dítě, které se narodí po 24. týdnu těhotenství, váží více než 500 gramů, vykazuje známky života, jako je tlukot srdce, dýchání nebo pulsaci pupeční šňůry. Horní hranice je 37. týden těhotenství, 2500 g.
Příčiny vzniku předčasného porodu
Příčiny předčasného porodu jsou různorodé a v mnoha případech zůstává příčina neznámá. Sklon k předčasným porodem je často dědičný a takto rodinně zatížené ženy by měly s možností předčasného porodu počítat při každém těhotenství.
- onemocnění matky: cukrovka, vysoký krevní tlak, zvýšená činnost štítné žlázy, infekční nemoci, které se vyskytují během těhotenství (tuberkulóza, syfilis, toxoplazmóza), atd..,
- příčiny ze strany dělohy: vývojové vady dělohy, myomy (nezhoubné nádory dělohy), slabost děložního meternice,
- příčiny ze strany plodu: chorobný vývoj plodu, víceplodová těhotenství,
- placentární příčiny: špatné uložení placenty, předčasné odlučování placenty, nedostatečná činnost placenty,
- sociální situace: těžká tělesná práce, stres, nízký věk matky, matka v disharmonické manželství ..,
- způsob života a životní návyky: kouření, alkohol, drogy ..
Nejčastější příčinou předčasného porodu jsou infekce!
Znaky hrozícího předčasného porodu
Charakteristickým znakem hrozícího předčasného porodu je předčasný začátek nástupu děložních stahů (kontrakcí). Většinou dochází i k předčasnému odtoku plodové vody, což je spojeno se zvýšeným rizikem vzestupných infekcí. Při vaginálním vyšetření bývá většinou přítomny otevření branky děložního čípku.
Odvrácení předčasného porodu
Každá žena s hrozícím předčasným porodem by měla být hospitalizována. Porodník musí vyšetřit stav matky i dítěte a podle toho rozhodnout o dalších krocích. Pokud dítě není v ohrožení, je snaha graviditu uchovat:
Sponzorováno
- poloha na boku nebo s vyvýšenou pánví
- léky tlumící děložní činnost (beta-mimetické, magnézium …)
- podávání kortikoidů k urychlení zrání plic u dítěte
- pokud je přítomna nedostatečnost děložního čípku, lze branku děložního čípku uzavřít mechanicky cerkláží, ev. pesarem
Pokud se nepodaří předčasný porod odvrátit, je třeba se rozhodnout o způsobu vedení předčasného porodu – ať spontánně nebo císařským řezem. Rozhodování o způsobu vedení porodu je ovlivněno:
- délkou těhotenství a četností (jedno dítě, dvojčata, trojčata …)
- polohou plodu (hlavičkou, koncem pánevním …)
- nálezem na porodních cestách
- množstvím plodové vody …
Problémy předčasně narozených dětí
Souvisejí s nezralostí orgánů a orgánových systémů:
- pokožka je nezralá, chybí jí tuková vrstva – k udržení tělesné teploty je potřebný pobyt v termoneutrálních prostředí v inkubátoru
- odolnost proti chorobám je u těchto dětí velmi nízká až nulová-musí se ošetřovat ve sterilním prostředí
- plíce jsou nezralé – častokrát potřebují podporu při dýchání přes dýchací přístroj a podání léku-surfaktantu, který zabraňuje kolapsu dýchacích cest
- mají nezralý zažívací trakt a slabě vyvinutý sací a polykací reflex – vyžadují první dny až týdny podpůrnou infuzní léčbu, později dostávají stravu v malých dávkách přes tenkou hadičku do žaludku
- buňky cévních stěn jsou zranitelnější – hrozí vnitřní krvácení (prognosticky nejhorší je krvácení do mozku)
Komplikace předčasně narozených dětí jsou často viditelné až později. Závisí na týdnu těhotenství, ve kterém se dítě narodilo a na dalších komplikacích. Nejtěžší komplikací je samozřejmě smrt dítěte.
Jak předcházet předčasným porodům
Nejdůležitějším preventivním opatřením jsou pravidelné těhotenské prohlídky. Při zjištění, že hrozí předčasný porod, musí takto ohrožena žena obvykle ležet až do termínu porodu. Neměla by ji znepokojovat ani žádná psychická zátěž.
Sponzorováno
Máte nějaké zkušenosti s předčasným porodem? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé miminko
Přečtěte si také naše další články