Sponzorováno

Pravdy a mýty o dudlících! Dopřát ho miminku či ne? 4.82/5 (11)

Jak to je s dudlíky doopravdy

Jak to je s dudlíky doopravdy

Zatímco některé maminky nedají na dudlík dopustit, protože jím děťátko uklidňují, jiné by ho miminku nedaly za nic na světě. Obavy ze zbytečné závislosti, z toho, že jim křivě narostou zoubky nebo že by je takto odstavili od kojení, jsou jednoduše příliš velké.
O dudlících koluje neuvěřitelné množství mýtů a fám. Podívejme se nyní na to, které z nich jsou pravdivé a které ani zdaleka.

1. Dudlíky snižují riziko syndromu předčasného úmrtí

Pravda! Několik vědeckých studií ukázalo, že kojenci, které používají dudlík, mají nižší riziko předčasného úmrtí než ty, které dudlík nepoužívají. Opakovaný pohyb, který dítě provádí při sání, ho udržuje v lehčím spánku, při kterém je menší riziko zastavení dýchání.
Zároveň dudlík pomáhá udržet otevřené dýchací cesty dítěte. V žádném případě to však neznamená, že když dítěti vypadne během noci dudlík, musíme mu ho vždy dát zpět do pusy.

2. Kojení novorozenci by nikdy neměli používat dudlík

Lež! V mnoha porodnicích doporučují nedávat dudlík kojeným dětem. Předpokládalo se, že to vyvolá u dětí chaos a nebudou chtít pak sát z matčina prsu. Říká se, že se zavedením dudlíku je třeba minimálně jeden měsíc počkat.
Stále více odborníků se však přiklání k názoru, že dudlíky neodradí děťátko od bradavky a navíc, snižují riziko syndromu předčasného úmrtí, takže stále více odborníků dudlíky doporučuje, a to už od nejnižšího věku či prakticky od narození.
Pokud děťátko dobře přibírá na váze a je přiměřeně krmeno, použití dudlíku by nemělo představovat žádné riziko. Důležité pravidlo, které bychom měli dodržovat – nenabízet dudlík tehdy, když je dítě hladové, ale až po vydatném krmení.

Sponzorováno

3. Dudlíky mohou způsobit problémy se zuby

Polopravda! Během prvních dvou let života se u většiny „dudlíkových dětí“ nevyskytnou žádné zubní problémy způsobené dudlíky. Ústa dítěte jsou v tomto období tak tvárné, že žádné trvalé změny dudlíky nezpůsobí.
V případě, že dítě používá dudlík podstatně déle, mohou se vytvořit určité anomálie – jako například křížový skus nebo špatně zarovnané zuby. To však není způsobeno jen věkem, ale i intenzitou, jakou dudlík saje či kouše.
Proto je vhodné volit dudlíky, které jsou jemnější a nevytvářejí intenzivní tlak na přední zuby. Energické děti, které při cumlání dudlíku používají mnoho síly, mohou mít problémy se skusem již v dřívějším věku – přibližně osmnáct měsíců.

4. Dudlíky mohou zvýšit riziko ušních infekcí

Pravda! Starší děti, které pravidelně používají dudlíky, mají o třetinu více ušních infekcí než ty, které přestaly dudlík používat po šesti měsících. Zřejmě je to kvůli tomu, že sání mění tlak v uších.
Tento rozdíl tlaku může zabránit vypouštění tekutiny do trubice, která spojuje střední ucho se zadní částí nosu a krku. V případě, že se tekutina shromažďuje, může dojít k infekcím.
Navzdory těmto poznatkům však výzkumy nejsou ještě natolik přesvědčivé, aby byly dudlíky obecně považovány za škůdce. Pokud se ale u děťátka často opakují ušní infekce, je vhodné zvážit i tuto možnost.

5. Dudlík je třeba často sterilizovat

Pravda! Nic nového na světě. Kdybychom zkoumali dudlík pod mikroskopem, zjistili bychom, že je na něm množství bakterií a hub, které mohou dítěti vyvolat problémy. Odborníci doporučují dudlíky vyvářet denně nebo po každém pádu dudlíku na nečistý povrch.
V případě větších dětí stačí omývat pod teplou mýdlovou vodou. Čisté a suché dudlíky bychom měli ukládat ve speciálních plastových nádobách. Dudlíky pravidelně měníme.

Sponzorováno

Kam dál?
Přečtěte si článek: Dudlík ano či ne?.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Pravdy a mýty o dudlících! Dopřát ho miminku či ne?”

    1. Silvia napsal:

      Konečně rozumný článek, děkuji. Plně souhlasím. U nás dudlíky fičely a kojení taky. Měly jsme celou sbírku různých dizajnů od NUK a ladily je hezky k oblečení :)

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva