Sponzorováno

Polyhydramnion – přebytek plodové vody – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (15)

  • Polyhydramnion je stav během těhotenství, kdy je množství plodové vody v plodovém vaku nadprůměrné. To znamená, že je ve srovnání s normálním těhotenstvím vyšší než obvyklé množství plodové vody. Cca nad 2 litry v termínu porodu.
  • Plodová voda obklopuje a chrání plod v děloze, umožňuje mu pohyb a přispívá k rozvoji orgánů plodu.
  • Polyhydramnion může mít různé příčiny. Některé z nich jsou například cukrovka u matky, genetické faktory, problémy s placentou, poruchy plodu nebo problémy s polyurézou plodu (zvýšený výdej moči plodem).
  • Léčba polyhydramnionu může znamenat jen sledování těhotenství, pravidelné lékařské kontroly, ale v některých případech může být nutný léčebný zákrok, jako je odebrání části plodové vody. Vše závisí na konkrétních okolnostech a zdravotním stavu matky a plodu.
  • Je důležité, aby tuto situaci sledoval lékař a poskytl odpovídající péči, aby minimalizoval rizika pro matku a plod.

Polyhydramnion je stav, kdy je v plodovém vaku přebytek plodové vody. Většina případů vám ani vašemu dítěti nezpůsobí žádné vážné problémy.

Pokud vám váš lékař diagnostikuje polyhydramnion, můžete během těhotenství očekávat několik dalších kontrol, aby mohl lékař sledovat jakékoli známky případných komplikací. Ale obvykle polyhydramnion není důvodem k obavám a některé mírné případy se mohou dokonce zcela vyřešit samy o sobě.

Polyhydramnion - ilustrace

Polyhydramnion – ilustrace

 

Příznaky polyhydramnia

Ve většině případů se u polyhydramnia nevyskytují žádné příznaky nebo pouze mírné příznaky. Plodová voda se hromadí pomalu a mnoho žen si hromadění přebytečné tekutiny sotva všimne. Mnohé z mírných příznaků polyhydramnia jsou běžné u typických těhotenství a zůstávají bez povšimnutí.

Mezi příznaky polyhydramnia obecně patří:

  • Obtížné dýchání nebo dušnost
  • Pálení žáhy
  • Zácpa
  • Oteklé kotníky a chodidla
  • Pocit svírání nebo tlaku v břiše

Polyhydramnion se může objevit kdykoli během těhotenství. Když se rozvine brzy, existuje vyšší šance na rozvoj závažnějších komplikací.

V závažnějších případech existují tato rizika:

  • Předčasný porod
  • Abnormální růst nebo poloha plodu
  • Prolaps pupečníku
  • Krvácení po porodu
  • Vysoký krevní tlak

Polyhydramnion a jeho příčiny

Příčina polyhydramnia není vždy jasná. Ve studiích bylo v mírných případech pouze 17 % spojeno s nějakým základním onemocněním.

I když může být obtížné zjistit přesnou příčinu tohoto stavu, existuje několik příčin, které zvyšují riziko vzniku polyhydramnia.

Možné příčiny polyhydramnia jsou obecně:

  • Genetické stavy u dítěte
  • Diabetes a těhotenská cukrovka u matky
  • Nošení dvojčat nebo vícečetná těhotenství
  • Anémie neboli nízký počet červených krvinek u dítěte
  • Virové infekce během těhotenství, jako je parvovirus B19, zarděnky a cytomegalovirus

Diagnóza

Polyhydramnion je diagnostikován během ultrazvuku. Někdy je nařízen další ultrazvuk, aby bylo možné podrobněji vyhodnotit objemy plodové vody.

Měření největší vertikální kapsy

Měření největší vertikální kapsy poskytuje jednoduchý přístup k diagnostice polyhydramnia a je to běžně používaná metoda. Lékař použije ultrazvuk k zobrazení čtyř kvadrantů dělohy a změří největší kapsu tekutiny.

Sponzorováno

Polyhydramnion může být také diagnostikován s indexem plodové vody (AFI) vyšším nebo rovným 24. Při výpočtu AFI se kapsy měří ve všech čtyřech kvadrantech a sečtou se dohromady.

Pokud jsou kapsy menší než 2 centimetry, pak je málo plodové vody a větší než 8 centimetrů se považuje za mnoho plodové vody.

Léčba polyhydramnia

Když je diagnostikován polyhydramnion, váš lékař pravděpodobně požádá o další testy, aby identifikoval jakékoli problémové stavy.

  • Orální glukózový toleranční test k vyloučení gestačního diabetu
  • Testování na infekci k vyloučení virových příčin

Váš léčebný plán bude záviset na tom, zda je třeba léčit nějaké základní stavy. Pokud vám bude diagnostikován nějaký problémový stav, jako je cukrovka, který může způsobovat vaši zvýšenou plodovou vodu, budou vám doporučeny změny stravy a možná i léky k její kontrole.

V závislosti na množství tekutiny, kterou máte v děloze, možná budete potřebovat ošetření k odstranění části přebytečné tekutiny. Buď se to neřeší vůbec a stav se sleduje a nebo se používají tyto metody:

  • Odběr tekutiny pomocí postupu zvaného amniocentéza. Postup, který využívá jehlu k odstranění tekutiny z dělohy.
  • Předepisování léků na snížení plodové vody. Inhibitory prostaglandinsyntetázy lze užívat během prvních dvou trimestrů, ale nedoporučuje se to po 28. týdnu těhotenství k redukci plodové vody. Indomethacin je nesteroidní protizánětlivé léčivo, které lze použít k léčbě polyhydramnia a nepoužívá se po 32 týdnech nebo později.

Ženy s diagnózou polyhydramnion mohou očekávat pečlivější sledování vývoje plodu, polohy a objemu plodové vody.

Polyhydramnion & porod

Ženám s diagnózou polyhydramnion se doporučuje porodit v nemocnici. To umožňuje snadný přístup k lékařské péči, pokud se během porodu nebo během porodu objeví nějaké komplikace.

Většina žen může počkat, až přirozeně porodí a bude mít vaginální porod. Pokud váš lékař zjistí, že existuje zvýšené riziko pro vás nebo vaše dítě, může vám lékař doporučit vyvolání porodu pomocí léků nebo císařským řezem.

Voda může „prasknout“ brzy kvůli zvýšenému tlaku přebytečných tekutin. A pravděpodobně bude více než průměrný objem plodové vody, když vám praskne voda, ale to se dá samozřejmě očekávat.

Po porodu vaše dítě podstoupí vyšetření a normální testování, aby se zajistilo, že je zdravé.

Jak to v pohodě zvládnout?

Pokud vám byl diagnostikován polyhydramnion, snažte se nebát a pamatujte, že obvykle není známkou žádných vážných komplikací. Můžete také vyhledat sociální podporu od svých blízkých nebo jiných osob, kterým byl diagnostikován polyhydramnion, abyste pomohli snížit úzkost a stres o zdraví vašeho dítěte.

Promluvte si samozřejmě se svým lékařem nebo porodní asistentkou o svém porodním plánu a jakýchkoli obavách, které máte. Mít plán pro případ, že by vám praskla voda nebo byste předčasně porodila, by vám mohlo pomoci cítit se pohodlněji.

A pár slov na závěr

Většina žen, které mají polyhydramnion, má pouze mírné příznaky a porodí zdravé děti.

Jakákoli diagnóza během těhotenství může ženám přidat úzkost a stres. Získání podpory od vašich blízkých a vašeho lékaře vám může pomoci zorientovat se v těhotenství.

Máte-li nějaké konkrétní otázky nebo obavy, kontaktujte svého lékaře a dodržujte jeho doporučení, která vám pomohou donosit zdravé dítě. To je to hlavní.

Sponzorováno

Máte s tímto nějaké zkušenosti? Napište mi do komentářů.

A dále si u nás přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva