Sponzorováno

Pokousání psem: Co dělat, aby tato nepříjemnost nepotkala vaše dítě? 4.75/5 (8)

Pokousání psem: Co dělat, aby tato nepříjemnost nepotkala vaše dítě?Počet napadení psem stále roste. Zvlášť v letních měsících, kdy s dětmi trávíme více času venku. Co dělat v případě, kdy se setkáte s agresivním psem? A jak reagovat, pokud už dojde k pokousání?

„Pes napadl malé dítě, pokousal mu obličej!“.
„Pes pokousal dítě na hřišti, majitelka utekla“.
„Tříleté děvčátko pokousal pes v obličeji.“

To jsou jen některé z titulků, které nedávno proběhly tiskem. Napadení dítěte psem je bohužel stále častější, a zdaleka nemusí jít jen o cizího psa – velmi často se stává, že malé dítě pokouše vlastní domácí mazlíček, se kterým si jinak běžně hraje.

Dvě třetiny malých dětí psi pokoušou na hlavě a krku

Zvlášť u malých dětí může být pokousání, byť i menším psem, velmi nebezpečné – může být smrtelné, nebo přinést celoživotní následky. U dětí do čtyř let jsou při pokousání psem nejčastější nebezpečné úrazy hlavy a krku, které představují až dvě třetiny poranění. A že úrazů není málo, potvrzují i průzkumy – až 37 % dětí do dvanácti let prý bylo alespoň jednou psem pokousáno, z toho pětina pak jejich vlastním.

Děti hladí, psi útočí

Bohužel malé dítě často reaguje spontánně, a když venku vidí psa, vrhne se k němu, aby ho pohladilo. To však může být velmi nebezpečné. Pes něco takového nečeká a může zaútočit. Proto je důležité, aby rodiče děti hlídali a poučili je, jak se k pejskům správně chovat. Pokud se setkáte s agresivním psem a máte pocit, že napadení hrozí, anebo když k němu přímo dojde, přinášíme vám pár rad, jak nejlépe postupovat, abyste zabránila co nejvíce poraněním.

Sponzorováno

Jak zabránit napadení psem?

  • Nenechejte dítě, aby si bez dohledu majitele a jeho svolení psa hladilo. Může se stát, že pokud dítě ke psovi v dobré víře přiběhne, aby ho pohladilo, pes se lekne a může zaútočit.
  • V přítomnosti psa by se dítě mělo chovat klidně, nemělo by křičet ani utíkat.
  • Psa mohou vyprovokovat k útoku i další projevy dětí, kterých by se měly v jeho přítomnosti vyvarovat: napodobování štěkání, prudké pohyby, braní věcí psovi, šermování předměty apod.
  • Pokud se pes chová nepřátelsky a vypadá agresivně, dítě (ani dospělý) by se mu nemělo dívat do očí, protože právě to by ho mohlo přimět k útoku.
  • Pokud se vám nezdá chování psa v přítomnosti dítěte (štěkání, vrčení atd.), dítě v klidu odveďte a zabraňte dalšímu kontaktu.
  • Máte-li obavy, že by pes mohl zaútočit, snažte se zachovat klid. Nedělejte prudké pohyby, neutíkejte, mluvte na něho klidným hlasem. Pomalu a pozvolna od něj i s dítětem ustupujte, ruce mějte volně svěšené dolů.

Co dělat, když dojde k napadení dítěte psem

  • Pokud pes dítě napadne a srazí ho na zem, mělo by vědět, že správnou reakcí je stočit se do klubíčka a rukama si chránit hlavu (ruce kolem hlavy, lokty směřují ke kolenům).
  • Dítě by nemělo křičet a házet sebou, i když je to velmi těžké. Ve schoulené poloze by mělo zůstat v klidu.
  • Psa zkuste vy, nebo jiná dospělá osoba, co nejrychleji od dítěte odtrhnout, odlákat a odehnat.
  • Podle závažnosti poranění ránu ošetřete (vymytí a dezinfekce rány) a zajděte k lékaři, v případě závažnějších ran volejte ihned rychlou záchrannou službu.
  • Na místě zajistěte majitele psa, jehož pes by měl podstoupit veterinární vyšetření. To prokáže, že pes je zdravý. Též je důležité potvrzení, že pes byl očkován proti vzteklině. Pokud majitele nenajdete a nepodaří se zajistit ani psa, hrozí, že pokousané dítě bude preventivně očkováno proti vzteklině.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s pokousáním od psa? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si o psech ještě přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva