Obsah článku
Ano, děti opravdu mohou postihnout nemoci s takovými podivnými názvy. Jejich označení přetrvalo z doby, kdy nejčastější dětská onemocnění spojená s vyrážkou byla postupně číslována. Obě nemoci jsou vysoce nakažlivé, jsou virového původu a jejich léčba je zaměřena především na mírnění nepříjemných příznaků. Jak je tedy možné od sebe choroby odlišit a jak se projevují?
Pátá nemoc
Za onemocnění je zodpovědný Parvovirus B19. K šíření nemoci dochází nejvíce mezi dětmi předškolního a školního věku. Infekce se přenáší zejména vzdušnou cestou. Stačí tedy jediné dítě v kolektivu, u něhož je virus přítomný, i když zrovna u něj třeba nevyvolá žádné známky onemocnění, k tomu, aby byly nakaženy další děti.
Prvotním signálem nemoci bývá vystouplá vyrážka, která se najednou utvoří na tvářích a nosu dítěte. Její tvar lze připodobnit k motýlu (tzv. motýlovitý erytém). Následně se objevují skvrny červené až fialové barvy na nohou, hýždích a trupu. Vyrážka může mírně svědit. Mohou se k ní přidat i další příznaky – škrábání v krku, bolest svalů a kloubů, rýma.
Zvláště nebezpečná je u páté nemoci situace, kdy onemocnění propukne v těhotenství. Může mít totiž neblahý vliv na vývoj plodu, dochází k utlumení jeho krvetvorby. Je tedy nutné, aby se těhotné ženy vyvarovaly možnosti infekce tímto onemocněním. Zde si můžete přečíst celý článek o páté nemoci.
Šestá nemoc
Nemoc nese též lidový název spalničky nemluvňat. Je způsobena lidským herpes virem a nejčastěji se u dětí objevuje v prvních dvou letech života. Shodně jako u páté nemoci je přítomná vyrážka.
Sponzorováno
Prvotním příznakem je však vysoká horečka, která trvá zhruba 1 – 4 dny. Až po ní se objevuje vyrážka, zejména na trupu, postupně se šíří na krk a na ramena. Má podobu drobných růžových pupínků, které nesvědí. Na rozdíl od předchozí nemoci se nevyskytuje v obličeji dítěte. Může se přidat též rýma, zduření mízních uzlin, lehký průjem, únava a celkový neklid dítěte. Sama o sobě nemoc nebezpečná není, mohou se k ní však přidat další příznaky. Vysoká teplota může u citlivých dětí vyvolat febrilní křeče. Opět i o šesté nemoci si můžete přečíst detailní informace.
Léčba páté a šesté nemoci u dětí
Diagnóza nemocí bývá ve valné většině případů stanovena bez dalšího vyšetřování. Pokud si nejste nemocí a její léčbou jisti nebo se k ní přidávají další obtěžující příznaky, neváhejte s dítětem navštívit praktického lékaře. To učiňte, i pokud má dítě vysokou horečku.
Lékaře informujte o prodělaném onemocnění, i když není nutná konzultace s ním bezprostředně během léčby. Měl by být o tomto onemocnění u dítěte informován pro případ budoucích nemocí. Obě choroby totiž zanechávají v člověku trvalou imunitu, nemůže se tak onemocněním již v budoucnu nakazit.
Při léčbě se mírní nepříjemné příznaky nemocí
Léčba obou nemocí je zaměřena na mírnění nepříjemných příznaků. Vyrážka postupem času odezní sama. Mohou být doporučeny léky proti bolesti kloubů, proti svědění nebo na snížení teploty. U obou nemocí k podpoře léčby výborně poslouží dodržování adekvátního pitného režimu. Neméně podstatný je též klidový režim dítěte v následujících dnech. U někoho se může projevit nemoc jen v určité své části, jen teploty bez vyrážky nebo naopak. Proti těmto onemocněním není v současné době k dispozici očkování.
Je velmi důležité izolovat dítě z kolektivu, aby nedocházelo k dalšímu šíření nemoci. Jelikož jsou choroby velmi nakažlivé, obvykle je v rodině prodělají ihned po sobě všechny děti. Nemocí se může nakazit též dospělý člověk. U něj obvykle příznaky připomínají spíše nachlazení s výraznou únavou. Zotavení může trvat i déle, než tomu je u dítěte. V léčbě se uplatňují stejné principy, je třeba nemoc překovat pomocí klidového režimu, může pomoci doplnit tělu vitamíny a dopřávat si dostatek tekutin.
VIDEO: Vlogerka a zkušenosti se šestou nemocí
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Dětské nemoci
Přečtěte si také naše další články