Sponzorováno

Otužování dětí – jak na to? 4.89/5 (9)

Otužujte se s dětmi při zimních radovánkách...

Otužujte se s dětmi při zimních radovánkách…

Jeden z českých párů pracujících v Anglii, se tam rozhodl natrvalo usadit a přivést na svět i svého prvního potomka. Po jeho příchodu na svět byli překvapeni z několika věcí, které v Anglii fungují běžně a zde nejsou až takovou samozřejmostí. Malým šokem bylo pro ně i domácí otužování dětí. Když k ním přišla na kontrolu zdravotní pracovnice a zjistila, že mají v místnosti teplotu vyšší než 18 stupňů, ihned otevřela okna a větrala.

Zaprotestovala i proti čepičce, kterou mělo dítě narozené v podzimním období na sobě. Pro našince, kteří jsou zvyklí držet batolata jako v bavlnce, to byl opravdu velký šok. Vlnu nevole však později vystřídal střízlivý úsudek – vždyť děti narozené v dřívějších dobách takto fungovaly běžně a nikomu se nic nestalo. Ba co víc, zdá se, že jsou často imunní a netrápí je ani náhlé změny počasí. Měli bychom se tedy z jejich příkladu inspirovat i my?

Nepřetápějte místnosti

Základní chybou, kterou dělá většina maminek, je příliš vysoká teplota v místnosti. V našich končinách jsme zvyklí spíše na to, že si raději přidáme stupně na radiátorech, jako kdybychom si měli obléci lehký svetřík. Když se nám pak v domě objeví malý človíček, chceme mu připravit co nejpříjemnější prostředí a radiátor téměř nikdy nevypínáme. Ani si přitom neuvědomujeme, že mu škodíme hned dvakrát. Jako první je to samozřejmě snižování imunity, protože dítě si zvykne na nepřirozeně vysokou teplotu a ihned jak přijde do kontaktu s chladnějším prostředím, má větší šanci onemocnět. Z druhé strany je to vysušování dýchacích cest, což mu může ve vyšším věku nahnat i náběh na astma.

Najděte proto rozumnou míru a udržujte v místnosti takovou teplotu, která vyhovuje i dospělému člověku. A pokud i vy samotní máte rádi malou domácí saunu, zapracujte spolu s prckem na odstranění tohoto zlozvyku a otužujte se spolu s ním.

U větších začněte se střídavými sprchami

K otužování můžete přistoupit také prostřednictvím zchlazování vody, kterou používáte při sprchování dítěte. Obvykle se na koupání mrňousů používá voda s teplotou 34 stupňů. Napusťte si ji do nádoby, abyste si dokázali zregulovat její teplotu a dítě pak postupně umyjte namočenou houbou na mytí. Postupně po pár dnech můžete teplotu ubírat po jednom stupni a následně skončete při dvacet dvojce. Ideální je umýt dítě po nějakém cvičení, kdy je tělo rozehřáté a hledá podobné osvěžení. Když už bude zvyklé na tuto teplotu, přijme ji i při sprchování.
Pokud jsou děti větší, můžete vyzkoušet i střídavé sprchy. Nepoužívejte však při nich úplně ledovou vodu, abyste je nevystavili stresu.

Sponzorováno

Ochrání je i méně tlusté oblečení

Druhou nejčastější chybou je zbytečné vrstvení oblečení. I když je léto a venku je jen příjemný vánek, zejména miminkům oblékáme raději ještě tenký svetřík navíc, aby náhodou nenastydla. Když nám děti povyrostou, tak na nich oblékáme několik hrubých vrstev, v nichž se však jen zbytečně potí. Zkuste použít i méně tlusté oblečení, uvidíte, že jejich to stejně ochrání. Samozřejmě, i na to musíte jít postupně, aby si dítě přivykalo na menší ochrannou vrstvu. Použijte raději termo oblečení, které je účinnější a nenutí vás dítě tak naoblékat.

TIP: Jak vybrat vhodný sport pro vaše dítě?

Zkuste i saunování

Velmi příjemnou formou otužování a nabývání imunity je i saunování. Ale velmi důležité je uchovat celý jeho smysl a po pobytu v horkém prostředí opravdu dítě zchladit. I když mu to bude ze začátku nepříjemné, časem si na to zvykne a bude to pokládat za přirozenost. Začněte postupně s méně vyhřívanými místnostmi a až poté přejděte do normální sauny, aby si dítě postupně zvyklo na tyto přechody. Skvělou volbou jsou i malé spojené bazény, které střídají horkou a studenou vodu.

Chce to vytrvalost – nepolevujte!

Otužování vašeho drobečka vyžaduje trpělivost. Musíte ho dělat postupně a hlavně systematicky. Pokud začnete dítě otužovat pouze ve dnech, kdy si vzpomenete, nebude to mít žádný význam. Musíte mít určitý harmonogram a pak už nepolevovat, aby si dítě udrželo dobrou imunitu.

Když se vám tyto kroky „vkradou“ do denní rutiny, nebudete je brát jako zátěž. Nikdy nedělejte nic proti vůli dítěte a zachovejte posloupnost, aby si na tyto změny přivykalo dítě postupně a nezpůsobili jste mu žádné trauma.

Pár super tipů na konec

  • Postupně navykáme dítě na spánek při otevřeném okně i v chladném ročním období. Tomu samozřejmě přizpůsobíte oblečení i lůžkoviny.
  • Vycházky jsou nutné v každém ročním období. Pochopitelně v zimních měsících volíme častější vycházky, ale na kratší dobu. I v mrazech do -10 °C lze jít na procházku, ale volíme dobu před a po poledni, s novorozencem lze pouze do -5 °C. Pokud máte balkon, terasu nebo zahrádku, jste ve výhodě, protože si vyšetříte čas – musíte však dítě kontrolovat a dobu pobytu hlídat podle ročního období.

Tip od rehabilitace.info: A co je vůbec to nejlepší? Dostatečná pohybová aktivita a pobyt na čerstvém vzduchu minimálně 2-3 hodiny denně.

A dále u nás čtěte

VIDEO: Co ohrožuje dětskou imunitu a jak ji podpořit?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva