Obsah článku
Jsou onemocnění, které mohou ohrozit zdraví či život dítěte, přičemž se jim dá předejít očkováním. Podrobně to však proberte s lékařem.
Rotavirové onemocnění
Rotaviry způsobují těžké průjmy a zvracení doprovázené vysokými horečkami, nemocné dítě často končí až v nemocnici. Viry ohrožují zejména kojence a batolata, u kterých rychle dochází k dehydrataci. Na trhu jsou dostupné dvě očkovací látky, které se podávají do úst ve formě kapek nebo sirupu. Na jednu vakcínu jsou potřebné 3 dávky, první se aplikuje mezi 6. a 12. týdnem věku dítěte.
Mezi dávkami musí být interval nejméně 4 týdny. Nejvhodnější je podání třetí dávky do 20. až 22. týdne. Všechny tři dávky vakcíny by měly být podány nejpozději do 26. týdne věku dítěte. Při druhém typu očkovací látky stačí dvě dávky. První se podává od 6. týdne věku dítěte. Interval mezi dávkami má být nejméně 4 týdny. Obě dávky vakcíny by měly být podány před dosažením 24. týdne věku. Vakcíny vám může částečně uhradit vaše zdravotní pojišťovna, i tak však počítejte s nějakým doplatkem.
Plané neštovice
Jejich charakteristickým projevem je výsev svědivých vyrážek kdekoliv na těle, dokonce i v ústech, nejednou je provázejí i teploty. Život ohrožují zejména komplikace jako zánět plic, zánět mozku či mozečku, nejsou však časté. Zpravidla se očkují děti mezi 15. a 18. měsícem v rámci povinného očkování, kdy je možné v jedné vakcíně podat kromě látky proti příušnicím, spalničkám a zarděnkám i vakcínu proti planým neštovicím. Kromě toho je až do jedenáctého roku života možné očkovat jednosložkovou vakcínou. Pokud neočkované dítě do 11. roku života onemocnění nepřekonalo, může se v tomto věku při povinném přeočkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám dát očkovat i proti planým neštovicím.
Následuje přeočkování jednosložkovou vakcínou. Dětem od 13 let se aplikují dvě dávky jednosložkové vakcíny v intervalu 4 až 8 týdnů. Očkování se doporučuje i ženám, které neštovice v dětství neměly před tím, než se rozhodnou pro těhotenství. Některé zdravotní pojišťovny malým dětem na vakcínu přispívají, počítejte však s doplatkem.
Sponzorováno
Žloutenka typu A
Jde o vysokoinfekční onemocnění, které může vést k trvalému poškození jater. Očkování se doporučuje zejména dětem, které žijí v nevyhovujících hygienických podmínkách. Dítě může být očkováno po dovršení jednoho roku, za nejvhodnější období se považuje čas před nástupem do kolektivu, tedy do školky či školy, případně jeslí. Aplikace první dávky poskytuje přibližně roční ochranu.
Druhá dávka, podaná 6 až 12 měsíců po první, zanechává dlouhodobou, pravděpodobně celoživotní ochranu. Vakcín je na trhu několik, zdravotní pojišťovny některé z nich plně proplácejí, případně na ně přispívají.
Chřipka
Její závažný průběh doprovázejí vysoké horečky, komplikace jako zánět středního ucha či plic a může skončit smrtí. Děti se nedoporučuje očkovat před dosažením věku 6 měsíců. Podává se 1 dávka vakcíny do ramene. Očkování je nejvhodnější provést v průběhu od října do poloviny prosince tak, aby se stihly vytvořit protilátky do začátku zvýšeného výskytu onemocnění.
Složení očkovacích látek proti chřipce se mění každou sezónu, proto se doporučuje každoroční přeočkování vakcínou určenou na přicházející sezónu. Zdravotní pojišťovny zpravidla vakcínu proplácejí v plné výši.
ČTĚTE: Očkování je nejlepší prevencí proti chřipce
Klíšťová encefalitida
Těžká forma Klíšťové encefalitidy nebo s ní související komplikace mohou skončit poškozením mozku, ochrnutím nebo smrtí. Očkování se doporučuje zejména lidem žijícím v místech s vysokým výskytem klíšťat, kde je riziko jeho „zakousnutí“ největší, ale nakažené kleště může být prakticky kdekoliv v česku. Vakcína se podává ve třech dávkách, intervaly závisejí na druhu vakcíny.
Ochrana trvá 3 roky, po jejich uplynutí je třeba provádět přeočkování jednou dávkou v intervalu 3 nebo 5 let. Vakcinace je možná u dětí od 1 roku. Vakcín je více druhů a doplatky zdravotních pojišťoven se liší.
Rakovina děložního čípku
Druhé nejčastější onkologické onemocnění žen do 45 let způsobuje několik typů lidského papilomaviru. Největší přínos má očkování u dívek, které ještě nezačaly pohlavně žít, doporučuje se ve věku 10 až 15 let.
Vakcína může chránit i dospělé ženy do 25 let, případně 45 let, podle druhu vakcíny. Podává se injekčně do svalu ramene a očkování sestává ze tří dávek během šesti měsíců. Výše úhrady vakcín závisí na vaší pojišťovny.
TIP: Jaká jsou rizika očkování u dětí?
VIDEO: Očkování alergických dětí
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Očkování
Přečtěte si také naše další články