Obsah článku
Enuréza – noční pomočování
Noční pomočování se odborně označuje jako enuréza. Označuje stav, kdy v noci dochází u dítěte k úniku moči, který není způsoben onemocněním. Je považováno za normální u dětí mladších pěti let. Někdy s nástupem dítěte do školky, tedy ve věku zhruba tří let, očekáváme, že plena na noc je již minulostí, ale nevyplácí se zde na dítě nijak tlačit. Každý má trochu jiné tempo a může prostě dospět k noci bez nehod později.
Jako primární noční enuréza se chápe stav, kdy se dítě pomočuje v noci pravidelně, nezůstávalo ještě dříve přes noc suché. Sekundární enuréza se popisuje, pokud dítě již bylo naučeno zůstat v noci suché (a zvládalo to alespoň po dobu půl roku), avšak došlo ke změně. Noční pomočování je častější u chlapců než u dívek.
Nejčastější příčiny nočního pomočování u dětí
Jako časté příčiny odborníci uvádí neadekvátní kapacitu močového měchýře, který nestačí pobrat množství moči vytvořené přes noc, a stres v životě dítěte. Zvláště v případech sekundární enurézy je třeba se zamyslet, zda dítě neprochází nějakým náročným obdobím – rozvod rodičů, stěhování, změna kolektivu. K nočnímu pomočování může přispět i velmi tvrdý spánek dítěte.
Příčiny pomočování bývají tedy:
- Genetické faktory. Pokud se pomočoval některý z rodičů, je vyšší pravděpodobnost, že i jeho dítě se bude pomočovat.
- Těžké probouzení ze spánku.
- Stres.
- Pomalejší vyzrávání centrální nervové soustavy.
- Hormonální faktory (nedostatek látky – antiduretický hormon, který odpovídá za regulaci močení v noci).
- Infekce močových cest
Řešení situace
Pokud se tedy objevuje noční pomočování u dítěte staršího pěti let, je na místě konzultovat situaci s lékařem a nalézt optimální řešení. Je nutné vyloučit organické příčiny nemoci či infekce. Pokud by byla situace dlouhodobá, mohla by výrazně poznamenávat život celé rodiny. U dětí se pak může rozvinout pocit, že něco nezvládá, cítilo by se nepatřičně a mohlo by odmítat např. i některé aktivity spojené s docházkou do zařízení předškolního a školního vzdělávání – jakékoliv spjaté s pobytem přes noc mimo domov. Konzultaci s lékařem proto neodkládejte, je možné vše vyřešit a usnadnit život sobě i dítěti.
K řešení můžete přispět i některými opatřeními
Rozhodně nechápejte pomočování dítěte jako jeho prohřešek a netrestejte jej. Naopak neopomeňte pochválit každý jeho úspěch – každou noc bez nehody. Snažte se, aby dítě nepřijímalo největší část tekutin z celého dne právě před spaním. Omezte nápoje sladké, sycené či obsahující kofein. U starších dětí již nedávejte na noc plenu. Ta může v dítěti vyvolávat pocit, že na případné nehodě v noci beztak nesejde a nemotivuje jej ke snaze. Stejně tak není vhodné dítě budit uprostřed noci a nutit jej, aby se došlo vyčůrat. Je natolik rozespalé, že si tento akt ani nijak neuvědomuje, a neposouvá jej k tomu, aby vydrželo suché celou noc.
Za účinnou metodu léčby se uvádí i elektrický alarm, který dítě i vás vzbudí v případě, kdy se pomočí. Nejprve se dítě obvykle probouzí až po sepnutí alarmu, postupem doby však reaguje dříve a stihne zareagovat včas a dojít si na toaletu. Hodí se zejména u dětí starších sedmi let, je třeba jej používat tři měsíce a déle.
Léčba pomočování
Léčba nočního pomočování se skládá ze čtyř pilířů
- Pitný režim
- Režim močení
- Spánkvý režim
- Léky
1. Noční pomočování a pitný režim
Podstatou pitného režimu je, aby dítě pilo dostatečně během dne, aby nebylo žíznivé večer a nahrazovat celkovou potřebu tekutin večer.
Kolik tekutin potřebují děti?
Sponzorováno
- Děti 3 až 5 let: 80 až 100ml / kg hmotnosti a den
- Děti 6 až 10 let: 60 až 80 ml / kg hmotnosti a den
- Děti 11 až 14 let: 50 až 70ml / kg hmotnosti a den
V létě, při sportu, při pobytu v přetopených místnostech je nutný vyšší příjem tekutin. Více článek o pitném režimu.
Kdy pít?
Nejvíce tekutin by mělo dítě dostat během dne, to znamená dopoledne nebo brzy odpoledne. Od 16. hodiny je třeba začít omezovat tekutiny. Hodinu až dvě před spánkem by dítě nemělo pít nic, pokud, tak jen 2-3 hlty vody. Děti opakovaně vstávají z postele kvůli údajnému žízně, ale mnohdy je to jen cílený odklad času na spánek, ne skutečná žízeň.
Na co dbát při pitném režimu?
- Pocit žízně vyvolávají i slaná, kořeněná, sladká jídla ale i některé ovoce. Meloun, okurky mají velký obsah vody. Uvedené jídla a velmi vodantá zelenina či ovoce v odpoledních a večerních hodinách nejsou vhodné.
- Pozor na pitný režim ve škole či školce. Je důležité, aby dítě si zvyklo pít ve škole.
- Nejvhodnější tekutinou je čistá voda, nemá se podávat černý a zelený čaj, kola, slazené nápoje.
2. Režim močení
Co je v tomto bodě důležité?
- Dbát na to, aby dítě během dne močilo pravidelně, aby nezadržovalo moč. Děti během hry zapomínají na močení.
- Dítě před uložením k spánku se musí zcela vymočit, i když tvrdí, že nepotřebuje.
- Praktikovat speciální cviky na ovládání činnosti močového měchýře a močových cest. Pokud dítě chce močit, dáme mu opakovaně příkazy začni – přestaň. Tento cvik můžeme vyzkoušet i mimo potřeby močení, pokud to dítě zvládne. Podstatou je napodobit a využívat ty svaly, které využívá při močení.
- Stejně tak je vhodné učit dítě udržet moč.
3. Spánkový režim
- Vždy dbát na pravidelné ukládání ke spánku.
- Dbát na přiměřenou teplotu v pokoji, ani teplá ani studená. Vždy vyvětraná.
- Dítě by nemělo měnit místo spánku, mělo by doma spát ve vlastní posteli.
- Nemělo by používat pleny, není to dobré pro jeho psychiku.
- Je vhodné použít gumovou podložku pod plachtu, ne mikrotenovou, která při pohybu zvukovými efekty může narušovat spánek dítěte.
- Klidový režim před spánkem, snížit jeho tělesnou ale i psychickou aktivitu, upřednostnit klidné hry před sledováním napínavých příběhů, minimalizovat večerní stres např. ze školních úkolů.
4. Léky při pomočování
Léky se užívají až poté, když první tři způsoby léčby nejsou účinné. Z léků se užívá desmopressin. Je to látka, která má podobné složení jako látka v těle, které má dítě s pomočováním nedostatek. Podává se buď ve formě klasických tablet, nosního spreje nebo ve formě rychle rozpustných tablet, které se dávají pod jazyk, 1 hodinu před spaním. Při léčbě je třeba omezit příjem tekutin. Dítě nemá pít 1 hodinu před podáním léku. Během času 8 hodin (1 hodina před a 7 hodin po podání léku by nemělo přijmout více než 2 dl čisté vody).
Pamatujte:
- Léčbu začíná a končí vždy lékař – nefrolog.
- I během léčby je třeba dodržovat močový, pitný a spánkový režim.
Rodič a dítě s pomočováním
Rodiče, pamatujte si toto:
- Léčba pomočování začíná vždy u rodičů. Rodiče by se měli seznámit s problémem, řešit jej a neodkládat řešení na později.
- Vždy je důležitý klid rodiče. Nedávejte najevo, jak vás obtěžuje výměna ložního prádla.
- Nikdy za to dítě netrestejte.
- Nesmírně důležitý je laskavý a chápavý přístup rodičů.
- Pochvalte ho vždy, když má suchou noc. Nepozastavujte se nad tím, že znovu se pomočil.
- Zabraňte, aby se mu sourozenci nebo kdokoliv jiný vysmíval.
- Nedopusťte, aby se o pomočování dozvěděli jeho spolužáci.
Nepropadejte panice, že právě u vašeho dítěte se vám nepovede noční pomočování odstranit. Ověřenou skutečností je, že naprostá většina dětí z tohoto „vyroste“ nebo spíše „dozraje“ k řešení sama – stačí prostě jen dopřát sobě i jim dostatek času. I když vás převlékání promočené postele po ránu neuvádí do ideální pohody, snažte se zůstat klidní. Jednou budete historky o nočním pomočování svých dětí rádi pro pobavení vykládat třeba jejich dětem – vašim vnoučatům.
Přečtěte si také další užitečné informace o pomočování dětí.
VIDEO: Noční pomočování dětí
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Intimní problémy, Rodina
Přečtěte si také naše další články