Sponzorováno

Nechce chodit do školy: Jak ho motivovat? 4.75/5 (12)

Nechce chodit do školy: Jak ho motivovat?Jak motivovat dítě, které nechce chodit do školy? Vrátit ho do školky, anebo raději vydržet? Může pomoct odměna či školní psycholog?

„Syn nastoupil teď v září v čerstvých šesti letech do školy. Kdybych věděla, co se bude dít, asi bych uvažovala o odkladu. Denně brečí doma i ve třídě, nechce spolupracovat. I když je paní učitelka hodná a snaží se, nevede to k ničemu. Je moc hravý a škola ho vůbec nezajímá. Nevím, co teď dělat. Jak ho motivovat, nebo ho snad vracet do školky?,“ ptá se Ivana (39).

Na tuto otázku se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Zjistěte důvody

S dítětem si promluvte a zjistěte, jaký je důvod, že do školy chodit nechce. U prvňáčků hraje roli více faktorů. Přechod ze školky do školy nemusí být jednoduchý, proto to chce čas a trpělivost – a hlavně pozitivní motivaci. Zjistěte ale, zda za nechutí chodit do školy nestojí něco jiného, třeba šikanata se může objevit již od počátku a dítě od školní docházky odradit.

Spolupracujte s učitelem

Zvlášť u prvňáčků je spolupráce s učitelem víc než důležitá. Ten totiž může upozornit, kde se problém skrývá a společně se jej může podařit odstranit. Proto, pokud se vyskytne potíž s nechutí s chozením do školy, v první řadě se zeptejte nejen dítěte, ale i třídního učitele a pokuste se společně najít řešení.

Chvalte, netrestejte

Aby se dítě do školy těšilo a mělo zájem učit se novým věcem, snažte se ho pozitivně motivovat. Za vše, co se mu trochu daří, ho chvalte, naopak se vyhněte trestům, ať už fyzickým či v podobě zákazů. U dítěte v tomto věku nehrozí, že by zpychlo zbytečnou chválou. Naopak – pozitivní přístup ze strany rodičů jej může dobře navnadit a motivovat do další školní činnosti. Tresty používejte velmi přiměřeně a jen v krajních případech.

Sponzorováno

Slibte odměnu

Každé dítě je jiné, ale na některé může platit, že se začne snažit kvůli slíbené odměně. Pokud víte, že to funguje právě na vaše dítě, můžete této možnosti využít. Slibte mu třeba společnou návštěvu cukrárny v neděli za to, že se celý týden bude snažit ve škole. Anebo malou hračku do sbírky za stejný důvod. Časem, až se vše zaběhne a dítě vše začne brát jako samozřejmost, můžete od odměn upustit.

Vysněný cíl

Některé děti mají již od dětství vysněný cíl, který je žene dál a motivuje k výkonům. Touží po tom, že budou lékaři či veterináři, avšak to bez škol a dobrého prospěchu nejde. Má-li vaše dítě od mala vysněné povolání a cíl, využijte ho k vašemu prospěchu a k motivaci k lepším školním výsledkům.

Školní psycholog

Pokud nic nezabírá a dítě do školy chodit nechce, pak je tu další možnost – poraďte se o dalším postupu se školním psychologem, který má zkušenosti a ví, co na děti platí. Pokud nic nezabere a ukáže se, že dítě je na školu nezralé, můžete do konce ledna požádat o dodatečný odklad školní docházky.

Dodatečný odklad

Pokud dítě školu opravdu nezvládá, můžete do konce ledna podat žádost o dodatečný odklad školní docházky řediteli školy (viz § 37 zákona č. 561/204 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů). Zamítne-li ji, lze poslat odvolání ke krajskému úřadu. Týká se to i dětí, které do školy nastoupily s odkladem.

A co vy? Jak své dítě motivujete k návštěvě školy? Budeme moc rádi za rady a komentáře pod článkem.

A co si na toto téma ještě přečíst?

VIDEO: Jak připravit děti na základní školu?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva