Sponzorováno

Nebezpečná jídla pro malé děti – toto jim nedávejte… 4.53/5 (15)

Med pro malé děti není vhodný..

Med pro malé děti není vhodný..

Většina maminek dokonale ovládá fakt, že do půl roku by mělo být dítě výhradně kojeno nebo – jestliže máma nekojí – krmeno umělým mlékem. V některých případech sice lékaři doporučí přikrmování dříve, ale to je individuální záležitost.

Stejně maminky většinou ví, že alergeny by měli dětem zavádět velmi opatrně a postupně, ty nejhorší až po třech letech života dítěte. Víme i řadu jiných věcí, avšak ne vždy je dodržujeme. Protože opatrnosti nikdy není dost, podívejme se, jaké potraviny jsou nebezpečné pro děti různých věkových kategorií:

Nebezpečné potraviny pro dítě ve věku 0 až 6 měsíců

  • všechny potraviny kromě mateřského mléka nebo umělého mléka
  • první čtyři až šest měsíců by dítě nemělo znát nic jiného než je mateřské nebo umělé mléko

Moderní příručky však již doporučují začít s jemným přikrmováním (1 x denně) v období po 4. dokončeném měsíci dítěte. Každé dítě je individuální, proto by vše měla vyhodnotit maminka nebo lékař.

Nebezpečné potraviny pro dítě ve věku 4 až 12 měsíců

Med

Nejde jen o to, že med je silný alergen, ale je i jiný důvod, proč by ho neměly konzumovat maličké děti. Může totiž obsahovat spóry bakterie Clostridium botulinum, která způsobuje botulismus. Trávicí trakt dospělého člověka může bez problémů zabránit růstu těchto spór, ale trávicí trakt dítěte to nedokáže. Výtrusy mohou v dětském těle růst a produkovat život ohrožující toxiny.

Sponzorováno

Kravské a sojové mléko

Minimálně do prvních narozenin dítěte bychom mu neměli dávat kravské ani sojové mléko. Proč? Protože dítě ještě nedokáže strávit protein v kravském nebo v sójovém mléce a navíc tato mléka neobsahují všechny živiny, které dítě potřebuje. Obsahují však také minerální v takovém množství, které může poškodit ledviny malého dítěte.

Cokoliv velkého

Jakýkoliv kus jídla, který je větší než hrášek, může uvíznout v krku dítěte. Zeleninu jako je mrkev, celer, zelená fazolka bychom měli být rozmačkat, rozmixovat nebo pokrájet nadrobno. Stejně i ovoce, maso a sýry bychom měli krájet na velikost hrášku.

Malé tvrdé potraviny

Tvrdé bonbony, pastilky proti kašli nebo od bolesti v krku, ořechy a popcorn jsou velmi nebezpečné pro malé děti, hrozí zde riziko udušení. Pozor i na různá semena, jsou obvykle malé na to, aby dítě udusila, ale mohou vniknout do dýchacích cest, uvíznout tam a způsobit infekci.

Měkké, lepkavé potraviny

Želatinové bonbony, želé, marshmallows mohou uvíznout v krku dítěte a také způsobit udušení tím, že ucpou dýchací cesty.

Nebezpečné potraviny pro dítě ve věku 12 až 36 měsíců

V tomto období je doporučeno dětem začít postupně zavádět pevné potraviny, které jsou alergeny. Musí se zavádět opatrně, vždy tři-čtyři dny podávat stejnou potravinu bez jiných alergenů, abychom mohli zjistit případnou alergickou reakci. Dětí trpících potravinovými nebo kombinovanými alergiemi je totiž stále více.

Nejběžnější formou alergické reakce v tomto věku je kožní reakce – ekzém. V případě, že máte v rodině potravinové alergie, a tím pádem má vaše dítě vysokou pravděpodobnost alergie také, je důležité promluvit se s pediatrem a dohodnout co nejvhodnější strategii pro zavádění alergenů do stravy dítěte.

Nejčastější dětské alergie

Nejčastěji mívají děti alergickou reakci na tyto potraviny: vejce, mléko, arašídy, pšenice, sója, ořechy, ryby a mořské plody. Nic se nestane, pokud ryby odložíme na věk po třech letech, mořské plody až po pěti letech, pokud je vůbec chceme zavádět. Na arašídy a jiné ořechy si také děti mohou počkat minimálně tři roky od narození. Pak už bude navíc konzumace těchto plodů i bezpečnější a riziko udušení se klesne.

Sponzorováno

TIP: Jak vybrat vhodný sport pro dítě?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva