Obsah článku
Co následuje obezitu v dětství?
V naší společnosti je v posledních letech patrný nárůst dětské obezity – a nejen té. Společně s tím totiž roste počet dospělých s tímto problémem. Je zde dobře vidět to, že děti si obvykle stravovací návyky z rodiny nesou i do dospělosti, kdy je mnohem obtížnější je změnit, pokud jsme na ně již celoživotně naučeni. Dle nejnovějších výzkumů se problém s nadbytečnými kilogramy týká 20 – 30 % dětí v České republice. Pokud si dítě nese do dospělosti nevhodné stravovací návyky a minimální zařazení pohybové aktivity v každodenním životě, následky jsou pak zřejmé nejen na jeho těle, ale též na celkovém zdravotním stavu. U lidí s nadbytečnými kilogramy je vyšší riziko vzniku cukrovky, aterosklerózy či onemocnění kloubů.
Zdravotní potíže mohou být patrné až v dospělosti, váha však může mít značný vliv na psychiku dítěte. Děti se rády mezi sebou hodnotí, k druhým mají mnohdy nevybíravé narážky – třeba co se vzhledu týká. Toto hodnocení ze strany okolí může mít velmi negativní vliv na vyrovnanost dítěte a na jeho celkové sebevědomí. V kolektivu si může připadat méněcenné a odstrkované.
Jak dětskou obezitu řešit?
Pokud již doma máte dítě s nadváhou a rozhodli jste se, že je třeba začít situaci řešit, nejednejte však unáhleně. Není rozhodně na místě mít před dítětem přednášky o tom, jaký má problém, co tedy nesmí jíst, co si nesmí kupovat atd. Vynechejte před ním zmínky o jakékoliv dietě či změně režimu. Prostě jen začněte jednat. Můžete odlehčit společné večeře, světlé pečivo vyměnit za celozrnné, přidat více zeleniny, změnit stravovací režim během víkendu. Nezapomínejte však na to, že děti potřebují mít stravu pestrou a vyváženou. Můžete ubrat sladkosti, ale při svém vývinu dětský organismus stále potřebuje dostatek bílkovin, tuků i vitamínů. Pokud se chcete v tomto ohledu s někým poradit, je možné nechat si sestavit ukázkový jídelníček (pro vaše potřeby inspirace, ne pro předložení dítěti). Vše můžete též prodiskutovat s dětským lékařem.
Sponzorováno
Zvlášť před dcerkami jsou řeči o dietách velmi nebezpečné. Pokud dívka přijme za normu, že její maminka drží „dietu“ celoživotně, nebo si vezme k srdci narážky otce na to, že je „holka – krev a mlíko“, je možné u ní vybudovat velký problém. Na jedné straně je sice problematická obezita, na straně druhé jsou zde však poruchy příjmu potravy, které se objevují zvláště u dospívajících slečen. K celému tématu tak přistupujte velmi citlivě.
Pohyb se šikne
Do života rodiny se snažte začlenit i pravidelný pohyb. Syn může zkusit začít s tatínkem provozovat nějaký sport nebo si jednou týdně vyrazit zaplavat. Využijte toho, na co můžete dítě nalákat. Menší děti třeba ocení, pokud je přihlásíte do sportovního kroužku společně s kamarádem. Snažte se přeorientovat svůj denní režim tak, aby dítěti poskytoval žádaný vzor.
Zkuste popřemýšlet nad tím, zda dítě chápe jídlo jako běžnou součást života a potřebu k tomu cítit se dobře. Některé děti vnímají jídlo spíše jako formu odměny nebo se tím snaží zahánět pocity smutku a nespokojenosti. Pokud u vašeho dítěte je takovýto problém, snažte se nejprve odstranit jeho příčinu.
Jak předejít dětské obezitě?
Od dětství pěstujte v dětech pozitivní vztah k pohybu a snažte se jim jít příkladem ve zdravém stravování. Již děti ve věku okolo tří let by měly mít určité stravovací návyky – rozložení jídla během dne, pravidelné svačiny, ovoce a zelenina jako součást každodenního jídla. Zároveň v dětech podporujte touhu po pohybu. Holčičky třeba nadchne kroužek tancování, kluci zase mnohdy mohou ocenit týmové sporty. A klidně to může být i přesně naopak – důležitý je jen pohyb sám o sobě. Snažte se dítě vést k tomu, že sport je součástí života, a je to též možnost zažít spolu příjemně strávené chvíle.
Co si dále o obezitě přečíst?
- Přečtěte si také jak na prevenci dětské obezity
- Co je často příčinou obezity?
- Doplňky vitaminu D mohou podporovat úbytek hmotnosti u obézních dětí
- Zde je 5 způsobů, jak zjistit, zda máte nadváhu či obezitu
VIDEO: Dětská obezita
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Redukce hmotnosti
Přečtěte si také naše další články