Obsah článku
Když začne miminko kýchat a má sopel, nechte ho alespoň týden doma, ačkoli je i bez horečky. Jen co se vyléčí, začněte posilovat jeho imunitu. Za asi půl roku, když se z drobného ležícího miminka stává děťátko, s nímž již častěji zajdete do společnosti, přichází i čas prvních nachlazení. Viry poletující zejména tam, kde je více lidí, si prostě dříve či později vašeho prcka najdou. Příznaky asi netřeba speciálně popisovat.
„Rýmy přicházejí zejména v chladnějších měsících. U dětí pozorujeme kýchání, výtok z nosu, škrábání v krku, kašel. Tyto příznaky však u imunitně zdatných dětí nejsou závažné a přejdou s léčbou stejně rychle jako bez ní,“ vysvětluje pediatrička MUDr. Monika Antošová.
Jsou třeba léky?
„S běžným nekomplikovaným nachlazením se malé dítě setká 4 až 5 krát do roka. Pokud se onemocnění nekomplikuje, rozhodně netřeba antibiotika,“ uklidňuje dětská lékařka. Ani několik nachlazení ročně neznamená poruchu imunity, zmíněné příznaky jsou jednoduše důsledkem virové infekce.
Nejčastěji jde o rhinoviry a adenoviry, kterých je kolem sto druhů. Postupným překonáváním jednoduchých virových onemocnění se obranyschopnost vašeho prcka posiluje a jeho imunitní systém se učí plnit svou funkci, čili bojovat s vetřelci. Nedomáhejte se u pediatra antibiotik, ty proti virům nic nezmohou, dětské tělíčko si musí poradit samo. Nachlazení obvykle trvá 7 až 10 dní a dítě je pro okolí nejvíce infekční na druhý až čtvrtý den. „Infekce se však může přenášet ještě další tři týdny,“ zdůrazňuje MUDr. Antošová. Děti s oslabenou imunitou bojují s nachlazením nejednou i déle než dva týdny.
Nachlazení není chřipka
Jak rozeznáte, že nejde o obyčejné nachlazení, ale sezónní chřipku? Zatímco nachlazení se zpravidla začne vodnatým soplem a pokračuje kašlem, který způsobují zatékající hleny, přičemž se někdy přidá i teplota do 38 stupňů a bolest oušek, hrdla či hlavy, při chřipce se většinou jako první objeví vysoká teplota nad 38,5 stupně, dítě je celé bolavé, nechce jíst, může být dušné, je mu na zvracení. Přitom vůbec nemusí kašlat či mít rýmu. Obě onemocnění mají společné to, že je vyvolává virus, a tudíž na ně nezabírají antibiotika.
Sponzorováno
Léčba miminka
„Při běžném nachlazení se dítě potrápí pouze s mírnými příznaky infekce dýchacích cest a ty je možné zvládnout i v domácím prostředí. Především je třeba snížit fyzickou námahu, podávat více tekutin a vitamínů v přirozené formě a léčit příznaky – nosní kapky při ucpaném nosu, při bolestech hrdla kloktadlo nebo bonbóny na cucání, sirup na odkašlávání. Pomůže i zvlhčování vzduchu,“ vysvětluje postup při domácí léčbě pediatrička. „Pokud se teplota výrazně zvýší, vaše dítě je schvácené nebo naopak malátně a kašel se zvýrazní, už nepůjde o běžné nachlazení a třeba navštívit lékaře. Zajděte za ním pro jistotu i tehdy, když po prvotním zlepšení došlo ke zhoršení stavu,“ doporučuje MUDr. Antošová.
Nechte ho doma
Zejména pokud již pracujete, nemáte asi chuť a možná ani šanci nechat dítě se soplíkem pár dní doma. Pletete si však na sebe bič, protože přechozená rýma se často zvrhne na vážnější chorobu, kterou již bez léků nezdoláte.
„První dny, kdy je dítě v akutním období nachlazení, nemá horečku a příznaky nejsou velmi výrazné, může jít na krátkou procházku ven na vzduch, ale určitě ne do jeslí či do školky. V první řadě proto, že je infekční pro druhé děti, a také proto, že v prvních dnech se může snadno k virové infekci přidat bakteriální, čímž se onemocnění výrazně zkomplikuje a s antibiotiky budete muset být doma ještě déle,“ zdůrazňuje lékařka. Proto i při běžném nekomplikovaném nachlazení bez horeček doporučuje nechat dítě doma alespoň týden.
Nejlepší prevence
Jednotlivé nachlazení sice postupně posilují imunitní systém dítěte, ale existují i příjemnější formy jeho otužení. Čím lepší bude mít vaše dítě vybudovanou obranyschopnost, tím snadněji a bez komplikací bude překonávat případné nachlazení, které nejčastěji přicházejí v podzimním a zimním období.
Sponzorováno
Proto se v nadcházejících měsících vyhýbejte přeplněným prostorům, oblékejte děti přiměřeně – zejména ne přehnaně teplo, neboť dítě spíše toleruje krátké podchlazení jako zpocení a následné ochlazení. Samozřejmostí by měla být správná výživa plná zeleniny a ovoce, dostatek spánku, větrání bytu a velmi důležitý je pobyt venku v každém ročním období.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé miminko
Přečtěte si také naše další články