Sponzorováno

Montessori – co si pod tím představit? Děti jsou jedinečné osobnosti 4.9/5 (29)

Cíl Montessori? Hlavně dítě zaujmout...

Cíl Montessori? Hlavně dítě zaujmout…

I vy jste už zřejmě slyšeli o Montessori školkách či školách a výchově vůbec, ale možná nevíte, co si pod tím představit. Nuže, sen samotné Marie Montessori, který stále žije, říká jasně – pedagogika, pro kterou nejsou děti statistiky, ale jedinečné osobnosti …

Učení, které podporuje zvědavost a přirozený talent

Chybou našeho školnímu systému je, že všechny děti příliš kategorizuje. Nedívají se na individuality, nevidí problémy, se kterými se mohou trápit a neberou v úvahu ani vyšší intelekt, kvůli kterému se nudí v tradičním školním systému.
Právě Montessori školky a školská zařízení se snaží tento postup změnit. Tam se snaží pedagogové dětem přizpůsobit, vytvořit vhodné podmínky jejich individuálním potřebám a zejména jim nabídnout podnětné prostředí, které dokáže zlepšovat jejich dovednosti.

Přirozená touha učit se

Hlavním cílem této metody vzdělávání je děti zaujmout. Podnítit v nich přirozenou zvědavost a postupně tak vypěstovat touhu ke vzdělání.
Děti tak nebudou chodit ať už do školky, nebo později do školy se strachem. Bude to pro ně místo, ve kterém si uspokojí hlad po nových informacích. Ke všem žákům se snaží přistupovat individuálně.
Dítě se většinou samo svobodně rozhoduje o tom, co chce dělat a na tomto základě se vydedukují jeho schopnosti a zájmy. Učitelé ho pak dále korigují a podporují v jejich rozvoji.

Také bychom to mohli nazvat jako „škola hrou“. Děti se učí pomocí zajímavých netradičních technik, které jsou pro ně poutavější a zábavnější. Učitel funguje spíše jako pomocník, ne jako přísný dozorce.

Vylepšit každého individuálně výjimečnosti

A teď se vraťme k pěstování individuálnosti každého dítěte. Díky tomuto faktu se Montessori pedagogika hodí i dětem s různými problémy. Dokáže zaujmout hyperaktivního žáka, povzbudit, pokud má problémy se čtením a povzbudit, když mají nějaké psychické komplikace.
Jednoduše třeba dítě nejprve sledovat, aby mu učitelé dokázali vybrat vhodnou činnost, která ho zaujme natolik, že školní prostředí se stane pro něj přítelem. Zároveň se tak pracuje i na jejich sebedůvěře.

Když si děti najdou něco, v čem si věří, jsou smělejší a snadněji se dokáží prosadit. Díky tomu se může již v útlém věku vyprofilovat jejich budoucnost, když budete cíleně pracovat na těch dovednostech, které mu jdou a nezatěžovat ho příliš oblastmi, ve kterých je slabý.

Čili pokud mu nejde kreslení, nebudete ho do něj nutit, raději zapracovat na jeho znalostech z oblasti matematiky. Děti se tak přirozeně díky své zvědavosti mohou již v předškolním věku naučit i číst a psát.

Techniky vhodné i pro domácí použití

Výhodou tohoto způsobu vzdělávání je, že i když nemáte ve své blízkosti Montessori školku, můžete alespoň některé techniky použít i vy doma. Na internetu najdete spoustu návodů odlišených podle věku dítěte. Většinou jde o hravou metodu, kdy dítě postupně zkouší své dovednosti, zlepšuje motoriku, učí se nové podněty netradičním způsobem a zároveň se dostávají zejména k užitečným vědomostem.
Každá matka si může proto doma vyrobit jakousi vlastní Montessori školku, díky které poskytne svým dětem vhodnější vyplnění volného času.

Síť se rozšiřuje i v Česku

I u nás už začínají postupně přibývat zařízení Montessori typu. První školky se objevily nejdříve v našem hlavním městě.
Většinou jde o soukromé mateřské školky. Některé zároveň nabízejí i výuku v cizím jazyce. No Montessori vzdělávání nabízejí i některé dětská centra, kde mohou děti trávit čas v odpoledních hodinách.

Sponzorováno

Kdo je Maria Montessori?

Matematička a fyzička, kterou zlákaly děti s psychickými problémy … Maria Montessori byla původem Italka. Vždy chtěla studovat medicínu, ale na tu ji nepřijali a tak se rozhodla pro zaměření fyzika, matematika a přírodní vědy.
Teprve po skončení těchto předmětů se opět pokusila dostat na medicínu, co se jí už konečně podařilo. Právě v tomto období se dostala i k studiu psychiatrie.
Zaměřila se zejména na malé děti s různými problémy. Prostřednictvím průzkumu dospěla k názoru, že i tyto děti mají jistou šanci na vývin a rozvoj. Stačí k nim jen zvolit ten správný individuální přístup a úspěchy přijdou i v jejich případě.
Takovým způsobem se zároveň snažila předcházet problémům, které nastaly s jejich budoucím zařazením do života. Postupně tak vypracovala vlastní metodu pedagogiky. Ještě před narozením prvního dítěte uspořádala pokus se skupinou dětí s psychickými poruchami, na které aplikovala novou metodu.
Díky tomu se postupně vyvinul systém dnes známých Montessori školek a škol, z nichž úplně první byla otevřena v roce 1907 …

Jak vybrat vhodnou a dobrou Montessori školku?

Těchto věcí si všímejte:

  1. Děti vypadají být šťastné a zdravé a mají dobry vztah s učiteli
  2. Děti si mohou vybrat činnost, které se budou věnovat a při práci nejsou rozptylovány
  3. Třída a materiály jsou čisté a dobře udržované
  4. Školka má dobrou pověst mezi rodiči a v komunitě
  5. Školka má jasně definované cíle pro každý stupeň vzdělávání (batole, 3-6 let)
  6. Školka není zaměřena na testování, ale spíše na pomoc dítě co nejlépe rozvíjet jeho schopnosti
  7. Školka má vypracovaný systém dnů otevřených dveří a je možné dělat v třídách pozorování
  8. Většina učitelů a asistentů jsou absolventy certifikovaných Montessori kurzů pro jednotlivé stupně vzdělávání
  9. Třídy jsou vybaveny kompletním Montessori materiálem pro příslušné věkové skupiny (na konci naleznete seznam). Děti aktivně pracují s materiálem a nepoužívají učebnice, ani sešity.
  10. Učitelé jsou přátelští, informováni a ochotni odpovídat na vaše otázky.

TIP: Výchova dětí dle Naomi Aldort

19 Montessori přikázání pro rodiče

Marie Montessori vytvořila 19 základních přikázání pro rodiče, které jim mohou pomáhat při jejich výchově. Jsou jednoduché, ale pokud se hlouběji začtete, objevíte v nich moudrost mnoha knih v několika slovech. Pokud si najdete jednou za čas chvíli se pozastavit nad těmito slovy, může to mít pozitivní dopad na vývoj vašich dětí a život celé rodiny.
 
1. Děti se učí tomu, co je obklopuje.
2. Pokud je dítě často kritizováno, učí se odsuzovat.
3. Pokud je dítě často chváleno, učí se hodnotit.
4. Pokud vídá agresivitu, učí se bít.
5. Pokud se zachází s dítětem poctivě, učí se spravedlnosti.
6. Pokud se dítěti často smějí, učí se nesmělosti.
7. Pokud dítě žije s pocitem bezpečí, učí se věřit.
8. Pokud se dítěti často nadává, učí se cítit provinile.
9. Pokud dítěti často dáváte za pravdu, učí se mít k sobě dobrý vztah.
10. Pokud projevujete vůči dítěti často svou shovívavost, naučí se být trpělivé.
11. Pokud budete dítě často povzbuzovat, získá sebedůvěru.
12. Pokud žije dítě v přátelské atmosféře a cítí se třeba, naučí se v tomto světě nacházet lásku.
13. Nemluvte o dítěti ošklivě ať už je přítomné nebo ne.
14. Soustřeďte se na rozvoj toho dobrého u dítěte, aby mu pro to špatné nezbylo místo.
15. Vždy poslouchejte a odpovídejte dítěti, které na vás mluví.
16. Važte si dítěte, které udělalo chybu a dokáže ji hned nebo o něco později napravit.
17. Buďte připraveni pomoci dítěti, které hledá a snažte se být neviditelní těm dětem, které již našli.
18. Pomáhejte dítěti osvojit si to, co si neosvojilo dříve. Pomáhejte mu a naplňte přitom okolí péčí, tichem a láskou.
19. Pokud jednáte s dítětem, dodržujte vždy ty nejlepší způsoby – dávejte mu to nejlepší, co je ve vás samých.

TIP: Koncept kontinua – výchovný model dětí pro dosažení optimálního fyzického, duševního a citového vývoje u dětí

VIDEO: Svoboda a disciplína z pohledu montessori a waldorfské pedagogiky

VIDEO: Andílek Montessori školka a škola v pořadu Supermáma

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o montessori

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva