Sponzorováno

Kojení adoptovaných dětí – realita nebo pouhé přání? 4.8/5 (15)

Kojení adoptovaných dětí – realita nebo pouhé přání?Již samotný název dnešního článku může působit trochu kontroverzně. Na první pohled je zvláštní představa, že žena, která neporodila dítě, jej může kojit. Na straně druhé je toto však ideální možnost, jak podpořit rozvoj pevné vazby mezi dítětem a jeho matkou – přestože se nejedná o maminku biologickou. Případy, kdy se toto podaří a adoptované dítko je kojeno, nejsou sice příliš časté a známé, ale tato možnost je opravdu reálná a nejedná se o pouhé přání žen, které třeba nemají šanci ze zdravotních důvodů porodit vlastního potomka.

Úspěšně kojit tedy mohou i ženy, které nemohou dítě porodit. Může se jednat o maminky, které nemohou po předchozím porodu znovu otěhotnět nebo nemohly být těhotné nikdy – ať již z důvodu hormonálních obtíží, jiných zdravotních problémů nebo třeba po již prodělané menopauze.

Motivace ke kojení

Proč vlastně může žena tolik prahnout po tom, aby měla možnost své dítě kojit? Samozřejmě, každý to vnímá trochu jinak a přikládá této činnosti odlišný význam. V popředí zájmu obvykle stojí snaha o zajištění co nejkvalitnější výživy pro svého potomka, ale též vybudování vzájemného citového pouta. Kojení má ale přínos i pro zdraví ženy – snižuje riziko osteoporózy i rakoviny prsu.

Jak nastartovat kojení?

Jak lze tedy nastartovat celý proces tvorby mateřského mléka v případě, že u ženy neprobíhá těhotenství a následný porod, po kterém by mohlo díky hormonálním změnám dojít ke spuštění laktace?

1. Užití léků

Pro podporu tvorby mateřského mléka lze využít hormonální léčbu prostřednictvím dodávání progesteronu a estrogenu. Tím dojde k jakési imitaci stavu těhotenství. Poté je možné využít oxytocin pro snazší spuštění mléka. Mohou být předepsány i speciální léky, avšak tato praxe u nás zatím není příliš běžná.

Sponzorováno

2. Zvýšení laktace odsáváním, bylinkami

Důležité je připravovat prsa k tvorbě mléka jeho odsáváním, zprvu třeba jen snahou o odsávání, přestože se z prsou zatím žádná tekutina neuvolní. Prsa je třeba několikrát denně stimulovat odsávačkou – ať již ruční nebo elektrickou. Po samotné adopci dítěte je možné jeho časté přikládání k prsu, nabízení kojení. Osvědčuje se i odbourání lahviček a dudlíků ze života dítěte. Laktaci mohou podpořit také bylinky, lze vyzkoušet benedikt lékařský, jestřabinu lékařskou nebo pískavici řecké seno.

3. Kontakt s dítětem

Při kojení je podstatná zejména jeho hormonální regulace a jakési sladění ženy s miminkem. Více než vhodné je tedy podpořit tvorbu mléka častým kontaktem s dítětem. Osvědčuje se společné spaní, co nejvíce kontaktu bez oblečení – pokládání děťátka na nahou hruď, společné koupání, nošení v šátku nebo nosítku.

TIP: Jak na bolesti bradavek při kojení?

Nutnost podpory

Jelikož celá tato snaha je časově náročná a vyžaduje opravdovou trpělivost, je zde velkou pomocí, pokud má žena dostatečnou podporu ve svém okolí. Těžko bude maminka motivována k trávení hodin s odsávačkou na prsou, pokud od partnera uslyší, že kojení tak důležité není a že přece vše je možné zvládnout i s využitím umělého mléka. Je tedy velkým pomocníkem, pokud má spojence v partnerovi, dalších blízkých a může využít i laktační poradkyni. Ta dovede pomoci s použitím pomůcek pro kojení, poradí s jejich výběrem a může po celou dobu doprovázet ženu tak, aby nakonec měla ona i dítě šanci užít si společné chvilky při kojení.

V předchozích řádcích jsou různá doporučení, která mohou pomoci s nastartováním laktace a umožní ženě částečně nebo plně kojit své adoptované dítko. V zahraniční literatuře lze dohledat i přesné harmonogramy, jak zkombinovat uvedené postupy, aby vedly k požadovanému cíli. Je zde však třeba neopomenout skutečnost, že úspěch je ovlivněn celou řadou faktorů a nelze jej zaručit ve všech případech. Svou roli sehrává i osobnost dítěte a věk, ve kterém je ženě svěřeno do péče.

Co si dále přečíst o kojení?

VIDEO: Proč kojit své dítě

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva