Obsah článku
- Kofein může přecházet do mateřského mléka a ovlivňovat spánek a chování kojence. Z tohoto důvodu je doporučováno omezit příjem kofeinu během kojení.
- Různé odborné organizace uvádí, že konzumace mírného množství kofeinu (méně než 300 mg denně) obvykle není spojována s problémy u kojenců. To odpovídá přibližně dvěma šálkům kávy (cca 200 mg kofeinu) denně. Nicméně každá žena může na kofein reagovat jinak, a proto je důležité sledovat reakce vašeho kojence na příjem kofeinu.
- Pokud se rozhodnete pít kávu nebo spotřebovat jiné potraviny nebo nápoje obsahující kofein, doporučuje se dodržovat některé rady, které projdeme v tomto článku.
- Omezte příjem kofeinu: Snažte se udržovat příjem kofeinu na mírné úrovni, do 300 mg denně.
- Sledujte reakce dítěte: Věnujte pozornost reakcím a chování vašeho kojence po konzumaci kofeinu. Některé děti mohou být citlivější na kofein než jiné.
- Dbejte na správné načasování konzumace kofeinu: Pokud zjistíte, že kofein ovlivňuje spánek nebo chování vašeho kojence, zvažte konzumaci kofeinu až po kojení, aby jste se vyhnuli přímému vlivu na dítě.
- Je spíše důležité konzultovat tuto otázku také s lékařem nebo poradkyní pro kojení, protože mohou vzít v úvahu další faktory, jako je zdravotní stav matky a dítěte, a poskytnout konkrétní doporučení v souladu s vašimi individuálními okolnostmi.
Ačkoli je kofein obecně považován za bezpečný a může mít dokonce zdravotní přínosy, mnoho matek se zajímá o jeho bezpečnost při kojení.
Zatímco káva, čaj a další kofeinové nápoje mohou matkám s nedostatkem spánku poskytnout přísun energie, pití příliš velkého množství těchto nápojů může mít negativní důsledky pro matky i jejich děti.
V tomto článku uvedeme to, co potřebujete vědět o kofeinu během kojení.
Důležitá otázka: Prochází kofein do vašeho mateřského mléka?
Přibližně 1 % z celkového množství kofeinu, které zkonzumujete, projde do vašeho mateřského mléka (dle této studie).
Jedna studie na 15 kojících ženách zjistila, že ty, které pily nápoje obsahující 36–335 mg kofeinu, vykazovaly v mateřském mléce 0,06–1,5 % původní dávky.
I když se toto množství může zdát malé, kojenci nedokážou zpracovat kofein tak rychle jako dospělí.
Když požijete kofein, vstřebá se z vašich střev do vašeho krevního oběhu. Játra jej poté zpracují a rozloží na sloučeniny, které ovlivňují různé orgány a tělesné funkce. U zdravého dospělého člověka zůstává kofein v těle tři až sedm hodin. Kojenci ji však mohou udržet po dobu 65–130 hodin, protože jejich játra a ledviny nejsou plně vyvinuty (zdroj zde).
Novorozenci mnohem hůře metabolizují kofein než starší kojenci. Předčasně narozené nebo nemocné děti mohou mít také větší problémy s příjmem kofeinu u matky.
Proto se i malá množství, která projdou do mateřského mléka, mohou časem nahromadit v těle vašeho dítěte – zejména u novorozenců.
Poločas rozpadu kofeinu dle věku
- Novorozenec do 97,5 hodiny
- 3-5 měsíců cca. 14 hodin
- 6+ měsíců 2,6 hodiny
- Dospělí 4,9 hodiny
Kolik kávy (kofeinu) je bezpečné pít při kojení?
Ačkoli děti nedokážou zpracovat kofein tak rychle jako dospělí, kojící matky v pohodě mohou stále konzumovat mírná množství kávy.
Sponzorováno
Můžete bezpečně vypít až 300 mg kofeinu denně — nebo ekvivalent dvou až 3 šálků (470–710 ml) kávy. Na základě současných výzkumů konzumace kofeinu v rámci tohoto limitu během kojení nezpůsobuje poškození kojenců.
Předpokládá se, že děti matek, které konzumují více než 300 mg kofeinu denně, mohou mít potíže se spánkem. Výzkum tohoto je však omezený.
Jedna studie na 885 kojencích zjistila souvislost mezi spotřebou kofeinu u matek vyšší než 300 mg denně a zvýšenou prevalencí nočního probouzení kojenců – ale souvislost byla celkem nevýznamná.
Když kojící matky konzumují výrazně více než 300 mg kofeinu denně – například více než 10 šálků kávy – kojenci mohou kromě poruch spánku pociťovat neklid a nervozitu. Nadměrný příjem kofeinu může mít navíc i negativní účinky na samotné matky, jako je zvýšená úzkost, nervozita, zrychlený srdeční tep, závratě a nespavost.
A konečně, matky se mohou obávat, že kofein snižuje produkci mateřského mléka. Některé výzkumy však naznačují, že mírná konzumace může ve skutečnosti zvýšit produkci mateřského mléka.
Mýtus, že kofein snižuje produkci mléka, je rozšířený. Mnoho maminek konzumuje kofein a mělo by být snadné zdokumentovat jakékoli nepříznivé účinky kofeinu na dodávku mléka. Žádný takový účinek však nebyl pozorován, navzdory řadě studií příjmu kofeinu u kojících matek a letům klinických pozorování. Ve skutečnosti jedna studie (Nehlig & Debry, 1994) uvádí, že kofein může stimulovat produkci mléka. Dítě, které je nervózní ze stimulace kofeinem, se však nemusí dobře kojit, což by mohlo časem vést ke snížení nabídky mléka (kvůli sníženému kojení, spíše než kvůli příjmu kofeinu matky).
Obsah kofeinu v běžných nápojích
Mezi kofeinové nápoje patří káva, čaj, energetické nápoje a limonády. Množství kofeinu v těchto nápojích se velmi liší.
Následující tabulka ukazuje obsah kofeinu v běžných nápojích:
- Energetické nápoje (240 ml) – 50–160 mg
- Káva, vařená(240 ml) – 60–200 mg
- Čaj, vařený (240 ml) – 20–110 mg
- Čaj, ledový (240 ml) – 9–50 mg
- Sodovka (355 ml) – 30–60 mg
- Horká čokoláda (240 ml) – 3–32 mg
- Káva bez kofeinu (240 ml) 2–4 mg
Mějte na paměti, že tato tabulka uvádí přibližné množství kofeinu v těchto nápojích. Některé nápoje – zejména káva a čaj – mohou mít více či méně v závislosti na tom, jak jsou připraveny. Mezi další zdroje kofeinu patří čokoláda, bonbóny, některé léky, doplňky a nápoje nebo potraviny, které tvrdí, že zvyšují energii. To vše musíte do svého příjmu kofeinu započítat.
Pokud pijete více kofeinových nápojů nebo produktů denně, můžete přijímat více kofeinu, než je doporučení pro kojící ženy. Tak na to pozor.
Sečteno a podtrženo – kofein a kojení
Přestože kofein konzumují lidé po celém světě a matkám s nedostatkem spánku může poskytnout přísun energie, určitě to s kofeinem nebudete chtít přehánět, pokud kojíte.
Během kojení se doporučuje omezit příjem kofeinu, protože malé množství může přecházet do vašeho mateřského mléka a v průběhu času se hromadit ve vašem dítěti.
Přesto se až 300 mg – asi 2–3 šálky (470–710 ml) kávy nebo 3–4 šálky (710–946 ml) čaje – denně obecně považuje za bezpečné. Zkuste ale spíše příjem kofeinu při kojení omezit – 1-2 kávy a nebo 2-3 silnější čaje jsou v pohodě.
Sponzorováno
A co vy? Dáváte si pozor na pití kávy při kojení? Napište nám do komentářů.
A přečtěte si i další články o kofeinu či kojení
- Kofein na celulitidu i na vlasy – jak ho použít?
- 10 účinných tipů, jak porazit závislost na kofeinu
- Vliv a účinky kofeinu (nejen) na náš mozek – jak na nás voňavá káva působí?
- Avokádo a kojení – co byste měli vědět
Zdroje článku a studie
- Effects of maternal caffeine consumption on the breastfed child Autor: Aimee McCreedy
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Káva, Kofein a zdraví, Kojení
Přečtěte si také naše další články