Sponzorováno

Kofein a děti a mladiství – kolik ho mohou? 4.65/5 (20)

  • Doporučené limity příjmu kofeinu se liší v závislosti na věku dítěte.
  • Děti ve věku 4-6 let: Příjem kofeinu by měl být omezen na méně než 45 mg denně. To je přibližně množství obsažené v jedné plechovce sody nebo jedné malé čokoládové tyčince.
  • Děti ve věku 7-9 let: Příjem kofeinu by měl být omezen na méně než 62,5 mg denně. To odpovídá přibližně jednomu malému šálku kávy.
  • Děti ve věku 10-12 let: Příjem kofeinu by měl být omezen na méně než 85 mg denně. To je přibližně množství obsažené v jedné plechovce energetického nápoje.
  • Mladiství ve věku 13-18 let: Příjem kofeinu by měl být omezen na méně než 100 mg denně. To je přibližně množství obsažené v jednom klasickém šálku kávy.
  • Je také důležité vzít v úvahu individuální citlivost na kofein u dětí a mladistvých. Některé děti mohou být citlivější na účinky kofeinu a mohou projevovat nežádoucí vedlejší účinky, jako je nervozita, nespavost nebo zažívací problémy.
  • Je dobré sledovat příjem kofeinu u dětí a mladistvých a podporovat zdravé návyky týkající se pití vody a omezování konzumace nápojů s vysokým obsahem kofeinu, jako jsou energetické nápoje. Před jakýmkoli změnami ve stravě nebo doplňkovém příjmu kofeinu je vhodné se poradit s lékařem nebo odborníkem na výživu, aby se získaly konkrétní a přizpůsobené rady pro vaše dítě.

Kofein a děti - kolik ho mohou?Chuť koly dnes přitahuje už i ty nejmenší děti. Přispívají k tomu i všudypřítomné reklamy a přestože jsou dětské kolové nápoje bez kofeinu, i tak vůbec nepatří mezi nejzdravější. Právě naopak.
Je jen minimum rodin, kde se kofein nekonzumuje vůbec – vždyť kávička (případně energické nápoje či kolové drinky) patří do denního nápojového lístku většiny z nás. Není divu, že i dítě tyto „dospělácké“ nápoje lákají. Od jakého věku můžeme dát dětem „okoštovat“ kofein?

Pravidlo – Do 12 let žádný

Prosíkavému pohledu dítěte je jen velmi těžké odolat, ale rozhodně bychom to měli v tomto případě vydržet. Kofein sice není alkohol, ale pozor – pro děti může být skutečně nebezpečný. V optimálním případě by děti do 12 let neměli vůbec pít kofein. Do té doby by rodiče měli určitě dbát na to, aby děti nepřicházely do styku s kofeinem a už vůbec ne pravidelně – je dokázáno, že kofein je návykovou záležitostí. Bohužel nejsou výjimkou žáci na základních školách, kteří si s oblibou kapesné kupují energetické a jiné kofeinové nápoje.

Pro děti je kofein až přílišný stimulant

Přestože nejnovější studie ukazují, že spotřeba bublinkových nápojů mezi nezletilými v ostatních letech klesá, káva a energetické nápoje jsou ve skupině dětí a mládežníků do 18 let stále populárnější. Proč by děti neměly konzumovat kofein? Proto, že je velmi silným stimulantem. V případě dětí je skutečně velmi nebezpečným. Není výjimkou, že dítě, předávkované kofeinem končí na pohotovosti, respektive musí být hospitalizovány.

Kofein se skrývá v nejrůznějších formách

Pozor i na granulovanou kávu, která se dává jako posýpka i na různé koláče nebo kterou si děti mohou splést s grankem a ochutnávat. Předávkování kofeinem u dítěte může vést až k úmrtí. Samozřejmě, tyto případy nejsou velmi časté, ale v každém případě opatrnosti nikdy není dost. Velmi nebezpečné jsou i tablety s obsahem kofeinu, doplňky pro sportovce nebo čistý kofeinový prášek, který může být konzumován jako jídlo nebo pití.

Sponzorováno

Nejhorší kombinace: kofein + alkohol

Když si dáme kávu, obvykle ji pijeme horkou, po doušcích, v průběhu jedné hodiny nebo i déle. Kofeinové tablety nebo prášek se dostane do těla najednou a centrálnímu nervovému systému způsobí šok, podobně i studené nápoje. Problémem je i módní trend kombinování energetických nápojů a alkoholu, který zkoušejí i nejmladší teenageři, či děti ve věku od deseti let. Kofein ve velkých dávkách obsažený v energetických nápojích snižuje pocit opilosti, což může vést nejen k rizikovému chování a špatnému rozhodování, ale také v poškození na zdraví.

Víte, co způsobuje?

Častými nežádoucími účinky kofeinu jsou neklid, nervozita, zvýšený krevní tlak a puls, podráždění žaludku, problémy se spánkem, soustředěním se na učení a jiné aktivity. V případě, že se dítě předávkuje kofeinem, nastanou trávicí problémy, extrémní neklid, červeň v obličeji, časté močení. K dalším těžkým příznakům patří zejména vysoká frekvence tepu, srdeční arytmie, ale i nesourodý tok myšlení a řeči. Nejtěžší případy předávkování končí srdečními záchvaty nebo až zástavou srdce. Nezapomínejme také na to, že kofein může ovlivňovat i účinek léků, které dítě užívá.

O kofeinu jako o cigaretách

Nejednou se kofeinem, respektive v kombinaci s alkoholem předávkují děti, které mají již existující problém – například strach, deprese, poruchy nervového systému nebo i srdeční problémy. V těchto případech se příznaky ještě více zhorší. Odborníci rodičům doporučují, aby poučili své děti o nebezpečích, která přináší kofein stejným způsobem jako o rizicích, které přináší kouření.

Pozor na to, co máte doma

Je velmi pravděpodobné, že starší děti se nám nepodaří zcela držet mimo kofeinu, ale důležité je, abychom na ně dohlíželi. Kofein – a to nemálo – obsahují i některé volně prodejné léky, či ledové čaje a další nápoje, takže dávejme pozor na to, co máme doma. Reakci kofeinu na organismus ovlivňuje nejen jeho požité množství, ale i hmotnost dítěte a jeho celkový zdravotní stav.

Navíc kofeinové nápoje obsahují často i příliš cukru, což může vést k obezitě a zubnímu kazu.

Kolik kofeinu maximálně je pro děti bezpečné zkonzumovat během jednoho dne?

  • Děti ve věku 7 až 9 let – 62,5 mg
  • Děti ve věku 10 až 12 let – 85 mg
  • Dospívající – 100 mg
  • Pozor, rozhodně bychom neměli dětem dovolit, aby kofein, i když zdánlivě bezpečné množství, konzumovali denně!
  • Pro dospělé je bezpečné množství 300 až 400 mg denně

Pokud jde o jednu kávu denně, děti a mladiství si ji mohou dát. Obecně je káva zdravotně v pohodě i pro děti. Je lepší než třeba Cola :) A naše rada? Kávu dětem neslaďte. Další přísun cukru nepotřebují. Udělejte jim dobré nesladké capuccino nebo flat white. To je pro děti fajn. A v létě ledovou kávu bez cukru, ale s ledem. Třeba místo přeslazené Coly.

Tak schválně, sledujete, kolik vaše dítě nebo teenager přijme za den kofeinu?

Co si dále o kofeinu přečíst?

VIDEO: Jak funguje kofein?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Kofein a děti a mladiství – kolik ho mohou?”

  1. Arne napsal:

    Dobrý den mám 15 let, piju jednu kávu denně, ale pocituju že to je málo proto si pořád kladu dotaz jestli v 15 smím pít vůbec 2 kávy

Zanechat komentář ke článku

Zpráva