Sponzorováno

Každodenní správná péče o zadeček miminka je lepší než léčba bolestivých opruzenin 4.88/5 (8)

Každodenní správná péče o zadečekPokožka novorozence a kojence je nejen krásná – hebká jako samet a růžová jako květ broskve, ale i citlivá, zranitelná a bezbranná jako novorozenec sám. Jeho kůže ještě nemá ochrannou rohovinovou vrstvu ani nevytváří ochranný tukový film jako kůže dospělého člověka, proto je pro mnohé látky propustná a tým o mnoho více vystavena nepříznivým vlivům prostředí. Na nepříznivé vlivy a látky reaguje zánětem či podrážděním.

Péče o pokožku dětí

Péče o pokožku dětí klade vysoké nároky na používanou kosmetiku: dětská kosmetika by měla mít hlavně ochranné účinky a současně zamezit použití látky organismu cizí nebo dokonce toxické.

Víte jaký je rozdíl mezi krémem na opruzeniny a krémem, který jim zabrání?

Začít musíme už při výběru kosmetiky pro každodenní ošetření zadečku. Běžná péče je totiž o něčem úplně jiném než léčení opruzeniny. Proto si při čtení složení všímejte, co kosmetika obsahuje a na jaký účel je vyrobena. Krémy nebo pudry s aktivní složkou oxidu zinečnatého vysušují bolavou pokožku, jsou proto vhodné na opruzeniny, ne však k péči o zadeček každý den.

Při každodenní péči se používá ochranná mast např. Bepanthen. Vytváří na povrchu dlouhotrvající průhlednou a prodyšnou vrstvu, tak dokáže pokožku miminka před třením a dráždivými účinky moči a stolice v plence ochránit. Bepanthen je jemná mast, která obsahuje 5% dexpanthenol jako účinnou složku. Dexpanthenol (pro-vitamín B5), je známý regeneračními účinky i na velmi citlivou kůži. Mast jednoznačně přispívá k přirozené obnově citlivé pokožky a pomáhá ji udržet měkkou, hladkou a hydratovanou. Je tak jemná, že může být použita při každé výměně plenky, a to i na velmi citlivou pokožku předčasně narozených dětí. Jemná textura zajišťuje snadnou aplikaci. Neobsahuje vůně, konzervační látky, barviva nebo antiseptika.

Mast Bepanthen je nejen užitečným pomocníkem při předcházení problémů dětské pokožky v plenkách, ale hladce si poradí se suchými rty, popraskanou kůží (zejména na patách), drobnými řeznými rankami, či popáleninami. Účinná látka dexpanthenol totiž velmi urychluje přirozené hojení kůže, a tak lze mast použít i v jiných případech.

Sponzorováno

Kromě vhodného přípravku, který napomáhá předcházet zapaření, věnujte pozornost i volbě vhodných plen a jejich častému vyměňování. Nezapomínejte, jednorázové pleny nejsou velmi prodyšné, takže přívod vzduchu k pokožce je omezen. Kromě toho zadržují nejen moč, ale i pot.

Jak často je třeba měnit plenky?

Na to není jasná odpověď, ale dítě mezi 1. – 6. měsícem, které dostatečně pije, močí asi 20x za den! Některé maminky používají látkové plenky. Samozřejmě je pak potřeba výměny častější, případně používat separační plenku. Plenky je nutné prát v nedráždivých pracích prášcích při maximální teplotě (90 ◦ C).

Pozor na dostatek vzduchu

Všechny malé děti jsou šťastné, když si mohou nožičkami pokopat zcela nahé, osvobozené od mokrých plenek. Dopřejte Vašemu děťátku tuto volnost tak často, jak jen to jde. Přitom se s ním můžete mazlit, hrát si, zpívat a smát se – pak se bude cítit spokojené a milované.
Než děťátko zabalíte do nové plenky, naneste na jeho zadeček tenkou vrstvu krému na opruzeniny. Tím je zadeček dobře chráněn před účinky moče, stolice a před opruzením.
Ideální pokojová teplota k přebalování miminka je 20 – 22 stupňů.

TIP: Jaká je správná výška a váha kojence?

Když se vyskytnou opruzeniny

Může se stát, že i při pečlivém ošetřování zadečku dojde k vytvoření mokvavých ložisek – opruzenin. Za takové situace nechte zadeček volně větrat, mokvavá místa můžete ošetřit genciánovou violetí a následně použít léčebné masti. Porada s lékařem je namístě. K podráždění zadečku může přispět i potravina nově zařazená do jídelníčku.

Ošetření zadečku po stolici

Při každé výměně pleny pečlivě očistěte pokožku děťátka od zbytků stolice a moči. Po stolici je nejlepší děťátku zadeček opláchnout pod tekoucí vodou a dočistit vlhkou gázou. Pokud nejste v dosahu tekoucí vody, můžete použít čistou bavlněnou plenku, vlhkou gázu, papírový ubrousek nebo trochu dětského olejíčku.

Utírejte vždy směrem zepředu dozadu – jedním tahem od genitálií ke konečníku, aby se do genitálií nedostaly bakterie z konečníku. Dodržovat tento postup je důležité hlavně u děvčátek. Pokud zadeček a genitálie čistíte opakovaně, vždy použijte čistý ubrousek či gázu. Chlapečkům opatrně očistěte penis a šourek, předkožku nepřetahujte. Na závěr zadeček potřete tence krémem proti opruzeninám.

Čtěte: Jak stříhat miminkům nehty?

VIDEO: Jak na čisté miminko?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva