Obsah článku
Šlo o roušky, které nosily děti ve věku 6–11 let celý den ve škole, a přidána byla také jedna rouška od dospělého. Jednotlivé roušky měly být testovány na přítomnost patogenů. Tři roušky byly chirurgické, dvě bavlněné a jedna polyesterová. Spolu s tím analyzovala laboratoř jako kontrolní vzorky také nenošené roušky a tričko, které v tu dobu nosilo ve škole jedno z dětí.
Jak se dalo očekávat, vědci našli na rouškách nejrůznější nečistoty. Výsledky byly celkem předvídatelné – potvrdily přítomnost nejrůznějších bakterií spojených s tvorbou akné, s tvorbou vředů, a také patogeny zodpovědné za streptokokový zánět nosohltanu nebo meningitidu. Jedna z roušek dokonce obsahovala vir, který může způsobit smrtelné onemocnění skotu a jelenů.
„Polovina roušek byla kontaminována jedním nebo více kmeny bakterií způsobujících zápal plic, jedna třetina byla kontaminována jedním nebo více kmeny bakterií způsobujících meningitidu,“ uvedla místní zpravodajská stránka Alachua (County) Chronicle. Zaznamenána byla také přítomnost nebezpečných bakteriálních patogenů rezistentních na antibiotika. Kromě toho byly identifikovány i jiné, méně nebezpečné patogeny.
Nic z toho asi není nijak překvapivé. Problémy se znečištěním při dlouhodobém nošení roušek jsou známy již nějakou dobu. Například čínští lékaři provedli v roce 2018 studii na chirurgických rouškách používaných během operačních zákroků a zjistili tak, že s prodlužujícím se časem nošení roušky narůstá koncentrace přítomných patogenů. Snažili se tak vytvořit pokyny, pomocí kterých by se toto omezilo. Ve studii publikované v časopise Journal of Orthopedics bylo nakonec vydáno doporučení, aby byly chirurgické roušky vyměňovány po každé operaci, ale nejméně však po 2 hodinách nošení. Zároveň bylo uvedeno, že zdrojem kontaminace v rouškách byl spíše povrch těla chirurgů než prostředí operačního sálu.
Nošení roušek jako běžná součást dne
Aktuálně se pohybujeme v době, kdy je nebo bylo nošení roušek povinné pro děti celý školní den a pro zaměstnance po celou osmihodinovou pracovní směnu. Co si budeme nalhávat – je naivní myslet si, že lidé, hlavně děti, budou roušky uchovávat v čistém prostředí a každé dvě hodiny použijí nové.
Nicméně, ani přesto tato dosud dostatečně neprozkoumaná oblast, jako je vzrůstající bakteriální kontaminace roušek při delším nošení, nebyla dostatečně alarmující na to, aby byly provedeny další výzkumy. Znečištění a kontaminace roušek, případně respirátorů je prozatím do značné míry bez studií. Když korejští vědci našli SARS-CoV-2 po celé vnější straně roušek pacientů s COVID-19 a informovali o tom v Annals of Internal Medicine, metodika použitá ve studii byla kritizována jako neinterpretovatelná. Americký úřad pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci se touto problematikou nikdy nezabýval, nestanovil standardy, jak dlouho by se roušky na pracovišti měly nosit, a sanitaci roušek ponechal čistě na zaměstnancích, kterým bylo jednoduše doporučeno, aby dodržovali mycí pokyny Centra pro kontrolu nemocí a prevence (CDC).
Sponzorováno
Děti a nošení roušek
Nutno podotknout, že úprava pokynů pro nošení roušek pořád průběžně probíhá. Důkazy o tom, jak moc roušky brání šíření koronaviru se stále ještě různí. Shoda víceméně panuje v tom, že pro malé děti příliš účinné nejsou. Přesto je u nás na základě amerických doporučení musely loni nosit i tříleté děti. Aktualizované nařízení ministerstva pak vyžaduje nošení roušek uvnitř budov pro děti od 2 let. Například v sousedním Rakousku je přitom povinné nosit roušky až od 6, v Německu od 11 a v Nizozemsku dokonce až od 13 let.
Doporučení WHO však jasně říká, že děti do 5 let by neměly mít povinnost nosit roušku či respirátor vůbec a u dětí od 6 do 11 let je třeba před dalším nařízením pro nošení roušky nutno zvážit faktory jako:
- zda je indikován rozšířený přenos v oblasti, kde dítě bydlí
- schopnost dítěte bezpečně a vhodně používat roušku či jinou ochranu úst
- přístup k rouškám, jakož i praní a výměna roušek v určitých prostředích (jako jsou školy a služby péče o děti)
- dostatečný dohled dospělých a pokyny pro dítě, jak si nasadit, sundat a bezpečně nosit roušky
- potenciální dopad nošení roušky na učení a psychosociální vývoj po konzultaci s učiteli, rodiči, pečovateli nebo poskytovateli zdravotní péče
- specifická nastavení a interakce, které má dítě s jinými lidmi, u nichž je vysoké riziko vzniku závažných onemocnění, jako jsou starší nebo lidé se zhoršeným zdravotním stavem
I přes tato doporučení bylo nedávno, v poměrně vysokých teplotách, přestože žádná čísla nenasvědčovala bující epidemii, stále nošení roušek pro některé školáky povinné. A to i přesto, že chybí zásadní studie pro vyhodnocení přínosů versus rizik při nošení roušek. Stále mají větší váhu matematické modely šířících se kapének, případně testy provedené na morčatech v laboratoři. Prozatím neproběhla žádná důkladná studie, která by zohlednila pravidelné, denní, mnohahodinové nošení roušek. Chybí také důkladná studie vlivu povinnosti zakrytého obličeje na psychiku. Je skutečně zarážející, jak bylo toto opatření kladně přijato napříč zeměmi bez nutnosti požadování dalších dat.
Ochrana ostatních tak výrazně upozadila vlastní ochranu jednotlivce. A to i v situaci, kdy vzrůstají počty dětí se zdravotními potížemi prokazatelně způsobenými pravidelným několikahodinovým nošením roušky či respirátoru. Je nemožné předvídat zdravotní problémy, když neexistují žádné relevantní studie u takového precedensu, jako je nutné denní nošení roušek.
Sponzorováno
A tak nám vyvstává otázka, stále považujete nošení roušek a respirátorů u dětí za bezpečné? Případně nošení roušek venku na volném prostranství, přestože se už mnohokrát prokázalo, že riziko nákazy venku na volném prostranství je minimální? Protože podle posledních výzkumů, dle vědců ve venkovním prostředí k šíření infekce prostřednictvím aerosolů prakticky nedochází.
Dále si na toto téma přečtěte
- 15 faktů, které byste měli o novém koronaviru a nemoci COVID-19 vědět
- Jak se vyhnout ekzému a akné na obličeji kvůli nošení roušky?
- Může být rouška či obličejová maska prevencí a ochranou proti virům, chřipce, koronaviru a podobným onemocněním?
- Nošení roušky a respirátoru venku – ano nebo ne?
Studie a zdroje článku
- The impact of face masks on children—A mini review Autor: Martin Eberhart
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Infekce
Přečtěte si také naše další články