Obsah článku
Existuje optimální věkový rozdíl mezi dětmi, abyste je zvládli bez boje se žárlivostí? Tajné štípání miminka do líce, zlomyslné braní hraček, nekonečné žalování a spory. Běžné projevy žárlivosti, na které je se při dvou či více dětech třeba připravit. Pokud si odstupy mezi potomky naplánujete a dokážete všem věnovat dostatek lásky a pozornosti, mnohým dětským konfliktům můžete zabránit.
Alespoň dva a půl roku
Odborníci radí vyčkat s dalším děťátkem alespoň do doby, než bude mít starší sestra či bratříček za sebou období vzdoru. Tato fáze může lomcovat dítkami v širokém věkovém rozmezí, asi od dvou do pěti let. Dva a půl roku by podle psycholožky Mgr. Miriam Pšenáková mělo stačit k tomu, aby kromě přirozené žárlivosti zapojilo dítě už i zárodky svých sociálních dovedností jako schopnost podělit se, kontrolovat své emoce a projevy.
„Děti s velmi malým věkovým rozdílem, rok až dva, ještě neumějí ovládat své pocity. Aktuálně prožívají fázi separace a individualizace od matky a nový sourozenec je může znejistit,“ říká odbornice. Podle jiných psychologů je naopak takový malý věkový rozdíl výhodou, neboť mladší dítě si ještě „nestihlo“ zvyknout na roli jedináčka a věkově blízcí mrňousci se brzy stanou partnery.
„Dětská žárlivost se projevuje zejména od tří do pěti let,“ míní psycholog PhDr. Ludvík Repáň. Zatímco některé děti žárlivost projevují nepřátelstvím vůči mladšímu „vetřelci“, jiné se všemožně snaží na sebe upoutat pozornost rodiče jakýmsi návratem do „miminkovské“ doby – žádají láhev s dudlíkem, neumí se najednou samy obléci, cucají si palec, dokonce může nastoupit i noční počůrávání, řečové poruchy či poruchy spánku, nechutenství, agresivita.
Součást hry
Bez ohledu na vhodný věkový rozdíl, který nelze jednoznačně stanovit, nejvíce záleží na vašem rodičovském přístupu. „Děti se hlavně ze začátku narození sourozence neobávají, naopak, těší se na nového člena rodiny. Berou ho jako potenciálního kamaráda na hraní a to, že se s ním budou muset dělit o hračku, jim dojde až později,“ konstatuje Pšenáková. Podle ní při čtyř a víceletém rozdílu se dá již péče o malého sourozence zakomponovat do společné hry. „Žárlení v tomto věku se týká pokroků miminka, protože je to období, kdy starší dítě získává jistotu přes to, co umí. Pokud ho dostatečně chválíme, co už ono ví a miminko ještě ne, s velkou pravděpodobností toto období překonáme,“ radí. Vhodné je, aby se starší sourozenec také nenásilnou a pro něj zábavnou formou zapojil do péče o miminko – podal mu chrastítko dle vlastního výběru, donesl ručníček do koupelny, rozhodl, kam půjdete s kočárkem … Hlavně ho za všechno velmi pochvalte a opakujte mu, jak ho milujete!
Sponzorováno
Starší děti žárlí jinak
Dítě starší než pět let už často má svůj okruh kamarádů, zájmů, je mnohem soběstačnější, a tak podle psycholožky PhDr. Kornelie Dibarborové u něj zpravidla žárlivost na miminko klesá. Ale naprosto lhostejný k nově narozenému sourozenci nebude ani ono, přestože si vaši výhradní „jedináčkovskou“ péči stihlo vychutnat dost. „U dětí starších než 9 až 10 let je žárlivost skrytá. Už si uvědomují, že kdyby ji projevili, bralo by se to spíše negativně, a proto si vnější projevy nechají pro sebe a trápí se uvnitř,“ míní Mgr. Pšenáková. Samozřejmě to tak být nemusí, zvláště pokud tento jejich schovaný smutek odhalíte a projevíte jim dostatek pozornosti a lásky.
„O to více se s nimi třeba vyprávět o našem vztahu k nim, vzpomínat jací byli oni, když byli takoví maličcí,“ radí. Vyhradit čas i pro starší z dětí si třeba bez ohledu na věk – neznamená to pouze servisní čas, ale doslovné věnování pozornosti jen jemu samému v „jeho“ čase. „I kdyby to byla jen hodina denně, budou to pro něj vzácné momenty,“ zdůrazňuje odbornice.
Kdy zbystřit pozornost?
Sponzorováno
Pozor dejte, pokud starší dítě začne reagovat negativně, častěji odmítá splnit, co od něj požadujete, zlobí se, pláče, rozbíjí hračky, či dokonce projevy agresivity přesouvá na sourozence. Vykřičníkem je i regrese, když se chová jako miminko a vyžaduje i miminkovskou péči, vydává dětské zvuky. Nelekejte se ani dítě netrestejte a nezahanbujte – projevuje tím svou potřebu pozornosti.
Co se starším dítětem?
- věnujte mu zvláštní „soukromý čas“ alespoň hodinu denně
- častěji se zajímejte, zda je spokojené
- na změny související s narozením sourozence – častěji „odkládání“ k babičce, nástup do školky, přesun do samostatného pokojíčku – ho zvykejte minimálně půl roku předem
- o příchodu sourozence s ním dostatečně mluvte
Co si dále přečíst?
- Jak nerozmazlit jedináčka?
- Jak na rivalitu sourozenců?
- Sourozenecká rivalita – proč se děje a co s tím dělat – jak na rivalitu mezi sourozenci?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Rodina
Přečtěte si také naše další články