Sponzorováno

Jak zjistit, že máte dostatek mléka pro miminko? 4.8/5 (20)

Jak zjistit, že máte dostatek mléka pro miminko?Otázka, na kterou často hledají odpověď čerstvé matky, případně se na nějaký univerzální klíč informují ženy ještě v těhotenství. Nejistota je hrozná, rysku na prsu nemáme vytetovanou, nemáme přesný přehled o tom, kolik mléka produkujeme, kolik mléka dítě vypilo! Co s tím? Jak nabýt jistotu a klid?

V první řadě si odpovězte na otázku, nač je vám dobré vědět odpovědi na tyto otázky? Aby byla spokojená babička, manžel, chirurg … nebo vám stačí, že je spokojené dítě? Samozřejmě, každá (no možná ne každá, ale věřme že většina) máma chce svému dítěti jen to nejlepší, má starost, aby dítě nestrádalo, aby bylo „v pohodě“. Pokud častěji pláče, je neklidnější – jaksi automaticky se jeho neklid připisuje hladu. Případně ještě i špatné kvalitě mámina mléka, které má být slabé, či řídké.

Vnímám velmi intenzivně u maminek tyto obavy, zejména v prvním měsíci života dítěte. V tomto období se toho děje velmi mnoho, zvykáme si na nového človíčka v rodině, učíme se uspokojovat jeho potřeby. Ale hlad není jedinou potřebou dítěte. Proto vždy rodiče upozorňuji na to: máte opěrné znaky, které vám říkají, zda dítě má nebo nemá dostatek mléka. Pokud jsou tyto znaky – parametry naplněné, hledejte důvod neklidu dítěte jinde a ne v jídle. Pokud naplněné nejsou, řešte problém (přisávání, spavost dítěte, zvyšte počet kojení …), a nepřistupujte k předčasnému dokrmování, aniž jste předtím vyzkoušeli něco jiného.

Vážit nebo nevážit?

Před pár lety jsem k nám do Centra koupila kojenecké váhy a myslela jsem si, jaké to bude fajn, když si maminy budou moci dítě v případě potřeby odvážit, půjčit si je na krátce, pokud by měly pochybnosti. Milé váhy jsou hluboko ve skříni založené a já pořád dokola říkám, nestresujte se vážením!

Během pobytu na šestinedělí to zřejmě od vás budou chtít zdravotníci, ale nevyrábějte si zbytečný stres doma. Jsou maminy, které mají váhy koupené jako součást výbavičky novorozence. Nač? Abychom měli jistotu, nějakou externí, kterou nám dá nějaký přístroj? Nestresujte se vážením svého dítěte. Zkouška kojení váhami je překonána.

Je třeba sledovat dítě, jiné znaky a vážit se stačí na pravidelných poradnách u pediatra. Moje zkušenost je taková, že maminy jsou ve velkém stresu pokud číselko na váze neukáže přesnou tabulkou doporučený přírůstek. I když sami řeknou, že dítě je OK, zevně se nezdá žádný problém … jen ta váha ….

Co tedy sledovat?

Pomočené pleny a stolici dítěte. Myslela jsem si, že o tomto mluvíme dokola a že to už všichni vědí. Ale nevědí, několik telefonátů za poslední dny mi to potvrzuje.

Sponzorováno

Takže jak to má vypadat?

V porodnici sledujeme, kdy dítě přestává kakat smolku (mekonium). Je to tmavohnědá až černá hmota, první výplň střívek. Posloupnost by měla být zhruba taková:

  • 24 hodin smolka 1 – 2 plenky
  • 24 hodin smolka – mění se do hněda 2 plenky
  • 24 hodin stolice hnědo – zelená 2 – 3 pleny
  • 24 hodin žlutá stolice 3 – 4 pleny

Pointou tedy je, abyste viděli, že stolice novorozence bledne a na 4. den by měla být žlutá. Pokud dítě na třetí – čtvrtý den kaká tmavou smolku, něco není v pořádku a je třeba to řešit (zkontrolovat kojení, přisávání, počet kojení).

Po prvním týdnu života dítěte začínáme sledovat počet pomočených plenek za 24 hodin. Pokud používáte jednorázové plenky, má jich být cca 6 za 24 hodin. Pokud látkové, tak 8 – 12. Pleny by měly být evidentně počurané, neměli byste pochybovat, zda si dítě jen „cvrklo“. Toto sledujeme, pokud je dítě výlučně kojeno. Říká nám to o dostatku tekutin i během horkých dnů, nebo během onemocnění s horečkou.

Stolice by měla být během prvního měsíce 2 – 4 krát denně. Po prvním měsíci přestávají některé děti kakat s denní pravidelností. Pokud je dítě OK a nemá bolesti bříška, tak tento fakt neřešíme, žádné projímadla a rektální trubky netřeba používat. U kojených dětí je toto poměrně běžný jev. Plenkám věřte! Pokud by vaše dítě nemělo dostatečný přísun mléka, nemělo by dostatečnou produkci plen.

Zjistím, jestli mám dost mléka odsávačkou

Spousta maminek, když je dítě po kojení neklidné, sáhne po odsávačce, aby zjistili, zda mají dost mléka. Toto je absolutně matoucí! To, kolik mléka odsajete, vůbec nic neříká o tom, kolik mléka máte pro vaše dítě, kolik si ho ono umí vytáhnout.

Můžete mít spoustu mléka, přesto neodsajete téměř nic, protože prostě u vás odsávačka nefunguje. Můžete mít spoustu mléka a přesto vaše dítě zůstává hladové, protože se špatně přisává a mléko si prostě nevytáhne.

Co tedy dělat, pokud pochybujete?

Sledovat pleny a stolici děťátka. Pokud jsou v pořádku, hledejte důvod nespokojenosti jinde (reflux, kolika, příliš mnoho podnětů pro dítě …).

Pokud je počet plen nižší, než má být, zamyslete se nad tím:

  • Jak se dítě přisává?
  • Jak často se kojí? Zkuste zvýšit počet kojení.
  • Je spavé? Zkuste stlačování prsu, kojte dítě bez peřinky, v kontaktu kůže na kůži.

V případě problémů, pochybností je vhodné co nejdříve kontaktovat laktační poradkyni a poradit se o tom, jak postupovat dál. Je možné, že přechodně máte mléka pro vaše dítě méně, ale není ani slabé, ani řídké. I toto se dá překonat, jen je třeba mít konzultovány všechny souvislosti a držet se doporučení poradkyně.

NAŠE RADA: Kojení jen tak nevzdávejte!

VIDEO: Kojení – Jak správně přiložit dítě k prsu ✅

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva