Sponzorováno

Jak vybrat zdravé přezůvky či papuče pro děti do školy? 4.8/5 (15)

Na co myslet při výběru dětských přezůvek či papuček?

Na co myslet při výběru dětských přezůvek či papuček?

Začátek školního roku už je za dveřmi a mnozí rodiče v tomto období řeší dilema, podle jakých kritérií vybrat dětem tu správnou školní tašku a dětské přezůvky do školy. Přezůvky do školy jsou jednou z nejdražších položek, které musíte dítěti koupit, když se v září vrací po prázdninách do školy. Tkaničky, suchý zip, nazouváky, kožené boty nebo tenisky? S tolika možnostmi je někdy obtížné dobře vybrat. Proto jsme v tomto článku zúžili nejpodstatnější prvky kvalitní školní obuvi, abychom vám pomohli vybrat kvalitní přezůvky pro vaše dítě.

Dětské nohy neustále rostou a mění se. Dětská chodidla se správně formují až v pubertě, do té doby jsou měkká a pružná a hodně ovlivněná jejich činností a obuví, kterou nosí. Ploché nohy jsou také běžné u batolat a často se upraví, když dítě roste.

S 26 kostmi, 33 klouby a více než 100 šlachami, svaly a vazy vyžaduje tato složitá a vysoce vyvinutá struktura vhodnou péči, aby se správně vyvíjela a formovala. Správně padnoucí boty a přezůvky proto hrají důležitou roli.

Designovým přezůvkám moc nevěřte

Přestože malí školáci si potrpí spíše na to, jak školní pomůcky vypadají – dnes jsou moderní s brandem Minecraft či Wednesday – důležité je i to, aby byly pro děti vyhovující ze zdravotního hlediska. A ono skloubit obě kritéria vůbec není jednoduché, o čemž svědčí i mnohé zdravotní problémy dětí. Rodiče často podlehnou dětem a koupí jim přezůvky s oblíbenou postavičkou, které však nejsou moc zdravé.

„Dětská obuv by měla být vyrobena z přírodních materiálů, měla by mít správnou velikost s dostatečným prostorem pro prsty, anatomicky tvarovanou stélku. U menších dětí je vhodná i přezka kolem kotníku. Dětské přezůvky doporučuji vybírat ve zdravotnických potřebách nebo v odborné prodejně pro dětskou obuv. Určitě ne na tržnici.“ říká Mgr. Malá, specialistka na dětskou obuv.

Nejvhodnější obuví na dětskou nohu je podle fyzioterapeutky obuv s ortopedickou vložkou. Je třeba kontrolovat přezůvky i během školního roku a v případě opotřebení nebo při růstu nohy obuv vyměnit.

„Obuv a hlavně přezůvky do školy, které mají děti na nohou celé hodiny, jsou velmi důležité nejen pro vývoj dětské nohy, ale také pro vývoj páteře,“ dodává fyzioterapeutka.

Vlastnosti kvalitní a podpůrné školní obuvi

Kvalitní a podpůrná školní obuv by měla mít následující vlastnosti:

Flexibilní a pružná podrážka

Zvedněte botu a ohněte podrážku, musí být dostatečně pružná, aby se vaše dítě mohlo boty snadno vyzout. Pružná podrážka je také příjemnější při nošení. Přezůvky s tvrdou podrážkou mohou být pro celodenní nošení nepohodlné, může z nich bolet noha, zvláště když děti pobíhají. To asi nechcete.

Polstrovaná a savá vnitřní podešev

Některé přezůvky mají vyjímatelnou vnitřní stélku, takže je můžete snadno prát. I když to není nezbytné, hledejte polstrovanou podrážku, která poskytuje větší pohodlí.

Spousta místa pro prsty

Dobře promyšlené a s rozmysem navržené školní přezůvky budou pěkně přiléhat k patě, ale zároveň budou mít dostatek prostoru pro pohyb prstů a dobře padnou po stranách chodidla. Vhodné přezůvky by měly mít dostatek místa pro prsty dětské nohy. Pokud dítě nezakopává, nadměrek v uzavřené botě by měl být 1,2 až 1,7 cm. Důležité je, aby se dítě mohlo snadno postavit na špičky a vnitřek boty ho neomezoval a netlačil. Prsty by měly mít dostatečný prostor, aby se mohly rozprostřít do „vějířku“.

Ne příliš těžké

Přzůvky do školy by neměly být těžké, což může malé nožky unavovat a způsobit, že děti nožky tahají. To také nechcete. Takže vybírejte i vhodnou váhu přezůvek. Váha dětských přezůvek se samozřejmě může lišit v závislosti na velikosti, typu obuvi a materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Obecně platí, že přezůvky pro děti by měly být dostatečně lehké, aby nedocházelo k nadměrné zátěži nohou a kloubů dítěte. Zároveň by však měly poskytovat dostatečnou podporu a ochranu nohám.

Níže najdete orientační údaje o konkrétní váze přezůvek do školy podle věku dítěte. Nicméně si uvědomte, že tyto údaje jsou pouze průměrné a mohou se lišit v závislosti na konkrétním modelu a výrobci obuvi. Zde jsou orientační hodnoty:

Věk dítěte Orientační váha přezůvek do školy
3-5 let 150-300 gramů
6-8 let 200-400 gramů
9-12 let 250-500 gramů
13-15 let 300-600 gramů
16-18 let 350-700 gramů

Opět zde ale zdůrazňuji, že váha přezůvek může být velmi různorodá a závisí na mnoha faktorech.

Podpora klenby nohy

Vhodné přezůvky by měly poskytovat dostatečnou podporu klenbě nohy, což pomáhá při správné chůzi a zabraňuje únavě nohou.

Materiál

Kvalitní materiály jsou důležité pro pohodlí a trvanlivost obuvi. Vzdušné a prodyšné materiály jsou pro nohy samozřejmě nejlepší.

Zde jsou některé materiály, které mohou být vhodné pro dětské přezůvky do školy:

Kožená obuv: Pravá kůže je často považována za ideální materiál pro dětské přezůvky. Je odolná, prodyšná a tvaruje se podle nohy. Kožená obuv je také trvanlivá a může vydržet každodenní opotřebení.

Koženková obuv: Koženkový materiál nebo syntetická kůže může poskytnout podobné vlastnosti jako pravá kůže, ale za nižší cenu. Kvalitní koženkové přezůvky mohou být pohodlné a trvanlivé.

Síťový materiál (tzv. mesh): Přezůvky s síťovým materiálem jsou velmi prodyšné a dobře ventilované. Jsou vhodné pro teplejší počasí a pro děti, které jsou více aktivní.

Sponzorováno

Textilní materiál: Přezůvky z kvalitního textilního materiálu mohou být lehké a pohodlné. Díky různým vzorům a stylům jsou vhodné pro školní prostředí.

Umělé materiály: I některé moderní syntetické materiály mohou poskytnout vynikající prodyšnost, voděodolnost a odolnost proti opotřebení.

Kombinace materiálů: Některé přezůvky mohou kombinovat různé materiály, například koženku a textil, aby získaly výhody obou materiálů.

„Přezůvky během roku pravidelně kontrolujte. Děti rostou jako z vody. Zejména školkařům měníme boty někdy i každé 4 měsíce do věku 5 let a pak každé pololetí do věku, kdy dítě přestane růst,“ připomíná odbornice.

Shrnutí: Obuv by podle odbornice měla být s pevnou patou a zároveň flexibilní podrážkou pod prsty a střední částí chodidla. Podstatný je dostatečný prostor pro prsty. Je to důležité pro správný růst kostí, protože k jejich ukonční vývoje dochází až v pubertě. Pokud dětská noha nemá stabilní domov pro nezralé kosti, vzniká nebezpečí rozvoje získaných vad chodila. Mohou se také projevit problémy s koleny, úrazy bérce a bolesti páteře.

Tak tlačí tě to? Na odpověď dítěte opravdu nespoléhejte

Divili byste se, ale málokteré dítě samo od sebe dokáže zhodnotit, že ho bota tlačí nebo mu nesedí. U nás probíhal program Školka na nohou a z více než 200 dětí se ozvaly na výzvu, zda je boty náhodou netlačí, jen dvě. Obě oprávněně. Dalších 160 školkařů, kteří by si správně měli také stěžovat, se vůbec nepřihlásilo. Některé měly přitom chodidlo více než o 1 cm delší, než byl vnitřek boty. Děti to jednoduše nepoznaly.

Od ploché nohy až po zánět šlachy

Užitečnou a jednoduchou pomůckou je vyjmout vložku z boty a dítě na ni postavit. Sedí mu do délky i do šířky? Kopíruje tvar jeho nohy? Má před palcem ještě dostatek místa? Nevyčuhuje malíček nebo palec do stran? Nebo dítě postavte na tvrdý papír či karton a nožku obkreslete. Takovou originální vložku pak zkuste vložit do boty.

„Dětská noha je flexibilní. Můžeme ji ovlivnit pozitivně tím, že jí dopřejeme dostatečný prostor, podpoříme její klenbu, nastavíme správná zatížení chodidla a osy vůči bérci stehenní kosti a pánve. Nevhodným výběrem bot však můžeme způsobit i negativní projevy, jako například podélně plochou nohu, náchylnost k získání hypermobility, hypotonii nebo hypertonii svalstva, sníženou svalovou sílu či plantární fasciitidu, tedy zánět šlachy, který je doprovázen bolestí paty,“ jmenuje možné problémy fyzioterapeutka Malá.

Pokud se vám zdá, že vaše dítě zakopává, má nohy do X či spadlou klenbu, navštivte odborníky. Zkušený fyzioterapeut nedoporučí jen standardně vyrobené ortopedické vložky, ale dokáže individuálně vyrobit vložku šitou na míru podle potřeb nohou dítěte na základě podiatrického a podoskopického vyšetření.

13 užitečných rad, abyste vybrali správně dětské přezůvky do školy

  • Od 2 let by mělo dítě nosit i jinou obuv než capáčky a barefoot boty, minimálně je střídat. Zejména, je-li povrch tvrdý a plochý, tedy uvnitř na podlažích, venku na betonových chodnících.
  • Vždy změřte délku obou chodidel. Je naprosto běžné, že nohy dítěte nerostou stejně rychle.
  • Palce by se neměly dotýkat konce boty. Ideální volný prostor v botě? Pokud u sebe nemáte metr, nevadí. Když dítě vsune nohu do boty úplně dopředu, za patou musí zůstat místo na délku šířky malíčku.
  • Myslete na to, že dominantní nemusí být jen palec, často bývá nejdelším prstem právě ten druhý hned vedle něj.
  • Přezůvky by měly být dostatečně široké a také hluboké.
  • Dítě by se mělo cítit komfortně hned při obutí. Nohu nesmí nikde nic tlačit a dítě nemá naprosto nic bolet. Boty se nemají „rozchodit“. Nic takového.
  • Přezůvky mají být vpředu flexibilní, zároveň však fyzioterapeutka doporučuje stabilní a chráněnou patu.
  • Boty by neměly být těžké, aby nezpůsobovaly bolest a únavu svalů, zejména u dětí nižšího vzrůstu a věku.
  • Přezůvky mají mít spoustu prostoru pro palec a prsty. Postavte jej na vložku a sledujte, zda se špička nezužuje a bota ve skutečnosti nemačká palec a prsty k sobě. To je špatně.
  • Dbejte také na výdrž. Kůže vydrží déle a umožňuje noze dýchat.
  • Vnitřní část boty by měla být jemná, pohodlná, vyrobená z absorpčního materiálu. V takové se méně potí noha. V ideálním případě je vložka vyjímatelná, aby se dala prát a vyměnit.
  • Zejména menším dětem je vhodné vybrat bačkůrky či přezůvky se zipem, páskem, a starším i se šňůrkami. Odbornice radí vyhýbat se nazouvacím přezůvkám, které se nedají přizpůsobit dané noze.
  • Nakupujte přezůvky odpoledne, jelikož nohy mají přes den tendenci mírně natékat.

A moje poslední rada? Nezapomeňte na konzultaci s dítětem – při výběru zapojte i samotné dítě. Nechte ho vyzkoušet obuv a vyjádřit svůj názor, pokud je to možné.

Sponzorováno

Snad vám naše rady, jak vybrat správné přezůvky do školy pro malé děti, pomohly. Budeme moc rádi za komentáře.

A dál si přečtěte na toto téma

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva