Obsah článku
Kdy koupit první boty pro dítě?
Přestože se již těšíte, až vašemu dítku vyberete vhodné botky, je jaro a zrovna by se mu tak hodily i do kočárku, vyčkejte s nákupem a zbytečně nespěchejte. Dítě se samo postaví a začne chodit až v momentě, kdy jsou na to jeho svaly dostatečně připravené. Vše začíná prvním nestabilním postojem s přidržováním se nějaké opory. Dítě do prvních krůčků nenuťte a nesnažte se jej vodit za ruce. Nejprve si troufne na pomalé obcházení nábytku s přidržováním, později se již postaví a uchopí do ruky hračku, a pak už se dočkáte těch prvních nesmělých krůčků bez opory.
Ne, toto ale ještě není správný čas na nákup botiček. Vyčkejte až do chvíle, kdy dítě tráví většinu dne na nohou, samo se pohybuje v prostoru a ideálně až v okamžiku, kdy boty prostě potřebujete na procházky ven. Pro děti je totiž velmi stimulující chodit naboso – zvláště po nerovném povrchu. Podporuje to dobrý vývoj veškerých potřebných svalů, správný postoj a vývoj chodidla. Při dřívějším zakoupení bot by dítě trávilo vertikálně více času, než na co je připravené, chodidlo by nebylo dostatečně zásobováno podněty. Velmi dlouho můžete u dětí vystačit i s capáčky nebo protiskluzovými ponožkami.
TIP: Jak na rehabilitaci při Pes equinovarus congenitus
Jak obuv pro malé děti vybrat?
Rozhodně boty pro dítě neobjednávejte na internetu nebo nekupujte sami jen dle zjištěné velikosti nohy. I velikosti se mohou lišit u jednotlivých výrobců bot a hlavně je třeba zkontrolovat, jak dítěti bota na noze sedí. Vybírejte tedy vždy s dítětem a boty pečlivě vyzkoušejte. Možná to nebude vaše ratolest chápat jako tu nejlepší zábavu, ale snažte se ji přimět, aby botu ozkoušela a provedla v ní v obchodě alespoň pár kroků. Vše však raději kontrolujte. Rozhodně nespoléhejte na to, že dítě vás samo upozorní na nepadnoucí obuv.
Sponzorováno
Jak vybrat velikost boty pro dítě?
Velikost boty i její šíři můžete zkontrolovat tím, že z boty vyndáte vnitřní vložku, na kterou dítě postavíte. Je třeba, aby se noha nemusela nijak botě přizpůsobovat. Délka vnitřní stélky by měla být o 10 – 15 mm delší než noha dítěte. Nekupujte boty s myšlenkou, že čím větší budou, tím déle dítěti vydrží. Ve velké botě by noha zbytečně klouzala – nehledě na ovlivnění kvality chůze dítěte.
Bota musí jít dotáhnout na nohu – je jedno, ať to je pomocí tkaniček, suchého zipu nebo jiného pásku. Nekupujte boty, kde není možnost jejich utažení na noze. Koukejte také na šíři boty. Prsty by zde neměly být nijak utlačovány. Špička boty by měla být kulatá, není vhodná nijak zvednutá přední část obuvi. Boty vybírejte též podle účelu, který mají plnit.
Zaměřte se na materiál
Zaměřte se i na materiály, ze kterých je bota vyrobena. Obuv by měla být prodyšná, aby v ní nedocházelo k pocení nohy. Zkontrolujte ohebnost podrážky – zejména v místě prstů by měla být bota dobře tvarovatelná. Vyhněte se nákupu neforemné a těžké obuvi.
Nové nebo použité?
Pro dítě je bezesporu vhodnější kupovat boty nové. Pokud koupíte boty, které již nějaké dítko nosilo (byť jen výjimečně a jsou ve skvělém stavu), budou již deformované podle chodidla někoho jiného. Berte v úvahu, že výběrem vhodné obuvi můžete u dítěte ovlivnit jeho chůzi již po zbytek života.
Nekupujte boty pro dítě předem…
Na straně druhé se ale ani nesnažte kupovat boty v předstihu s tím, že do nich dítě časem doroste. Neuhodnete, za jak dlouho je bude nosit (jaké bude zrovna roční období), a nemusíte se trefit v šíři obuvi, která pak dítěti nebude vyhovovat.
Co dále si přečíst na toto téma?
VIDEO: Jak správně vybrat dětskou obuv
VIDEO: Jak vybrat dětskou obuv pro přirozený vývoj dětí
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Oblečení a zdraví
Přečtěte si také naše další články