Sponzorováno

Jak vybrat matraci pro dítě či miminko? 4.38/5 (8)

  • Miminko potřebuje pevnou a dostatečně tvrdou matraci, aby se zamezilo riziku udušení a podpořil správný vývoj páteře. Matrace by neměla být příliš měkká – pokud se na ni miminko položí a matrace se výrazně prohne, je příliš měkká.
  • Matrace by měla mít dobrou cirkulaci vzduchu, aby se zabránilo přehřívání a pocení miminka. Některé modely mají speciální ventilační otvory nebo vrstvy z přírodních materiálů, které podporují proudění vzduchu.
  • Musí přesně pasovat do postýlky – mezi matrací a okrajem postýlky by neměla být mezera větší než 2 cm.
  • Ideální je hypoalergenní potah, který lze sundat a vyprat (např. bavlna, bambus, aloe vera).

Co je důležité u matrace pro miminka? Na to se podíváme v dnešním článku.

Co je důležité u matrace pro miminka? Na to se podíváme v dnešním článku.

Výběr správné matrace pro vaše dítě může snížit riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců. V tomto článku najdete informace, které vám pomohou v rozhodnutí, co je pro vaše dítě v tomto směru správné.

Dobrou zprávou je, že vaše dítě potřebuje jen několik jednoduchých věcí. Nejbezpečnější matrace jsou pevné, ploché a chráněné voděodolným potahem. Měly by být zcela ploché bez zvýšených nebo vycpaných okrajů nebo stran. Pevně ​​zastrčené povlečení a přikrývky nebo dětský spací pytel jsou pak dobrou volbou.

Dobrý noční spánek začíná správnou matrací

V prvních dvou letech života vaše dítě stráví asi 13 měsíců spánkem – to je hodně! Ale i když to může vypadat, že vaše děťátko jen zdravě podřimuje, jeho kognitivní schopnosti a nervový systém pracují mimořádně tvrdě, aby rostly a rozvíjely se. Je tedy samozřejmé, že dobrý noční spánek je nezbytný – i proto, že vám dává šanci dohnat také tolik potřebný odpočinek.

Kde by mělo vaše dítě spát?

Než budeme diskutovat o možnostech matrace pro děti a miminka, je důležité si uvědomit, kde by dítě mělo spát. Nejbezpečnějším místem pro spaní miminka je jejich vlastní oddělený spací prostor s rovnou plochou, jako je klasická postýlka. Nezapomeňte před spaním odstranit všechny další předměty, jako jsou hračky a polštáře.

Minimálně prvních šest měsíců by děti měly být ve dne i v noci vždy ve stejné místnosti jako vy. Nedávejte je do oddělených pokojů, ať spí s vámi.

Jakou vybrat dětskou matraci?

Používejte pevnou, plochou, voděodolnou matraci v dobrém stavu.

  • Používejte matraci s voděodolným potahem. To pomůže udržet matraci čistou a suchou, protože potah můžete „po něhodě“ jednoduše otřít.
  • Vyberte si pevnou, rovnou matraci bez zvýšených nebo polstrovaných okrajů nebo stran. Hlava vašeho dítěte by se do matrace neměla zabořit více než několik milimetrů.
  • Prodyšnost: Design podporující proudění vzduchu udrží vaše dítě v pohodě a pohodlí po celou noc.
  • Matrace pro miminko by měla přesně zapadnout do postýlky.
  • Nepoužívejte ovčí kůži k obložení matrace postýlky nebo jiného místa na spaní. I když se to může zdát útulné, potřeby miminka se liší od potřeb dospělých. Přidání ovčí kůže může znamenat, že povrch je příliš měkký a navíc hrozí, že se dítě na takovém povrchu příliš zahřeje.

A nyní ke konkrétním radám o matraci pro dítě či miminko:

1. Jakou velikost dětské matrace zvolit?

Na českém trhu najdeme především velikosti 60x120cm a 70x140cm.

Velikost 60x120cm je vhodná pro miminka od narození do cca 3 až 4 let a velikost 70×140 od ​​narození do cca 4 až 5 let.

Existují i ​​konkrétní velikosti jako 60x140cm.

V každém případě musíte nejprve vybrat dětskou postel, abyste určili velikost matrace, kterou si vybrat. Matraci tedy vybírejte dle velikosti dětské postýlky. K tomu stačí změřit vnitřek rámu postele a koupit pak matraci se stejnými rozměry. Aby byla zajištěna bezpečnost dítěte, neměla by vzdálenost mezi matrací a konci postele celkově přesáhnout 2 cm. Ujistěte se, že matrace odpovídá velikosti a hloubce doporučené výrobcem postýlky. Dítě nebo batole může uvíznout v mezerách mezi špatně padnoucí matrací a bočnicemi postýlky.

Pokud máte postýlku se speciálním rozměrem, je matrace na míru dobrým řešením.

Sponzorováno

2. Jaká tloušťka matrace?

Tloušťka dětské matrace se podle značky pohybuje od 7 do 13 cm. Čím tlustší matrace, tím déle vydrží, ale je důležité dbát na to, aby nebyla příliš tlustá, aby byla zaručena bezpečnost dítěte mezi matrací a horní částí postýlky. Pro klasické dětské matrace (60×120 – 70×140) doporučuji tloušťku mezi 10 a 12 cm.

3. Přírodní nebo syntetické materiály?

Ve světě lůžkovin stále dominují syntetické matrace, ale trendem jsou spíše přírodní materiály, které jsou méně škodlivé pro zdraví miminka.

Matrace z polyuretanové pěny jsou jistě cenově dostupnější, ale stále jsou méně přirozené než latex, kokosová vlákna atd. Syntetické materiály bývají teplejší a mohou u některých miminek způsobit podráždění pokožky. Pokud vybíráte syntetickou matraci, ujistěte se, že má alespoň certifikaci OEKO-TEX®.

Přírodní matrace jsou prodyšnější a zdravější pro zdraví miminka. Materiály, které u dětských matrací najdete, jsou především kokosová vlákna, přírodní latex, konopí, vlna, bavlna, len a lyocell (vlákno z dřevní buničiny, Lyocell je přírodní vlákno nové generace). Nevýhodou zůstává o něco vyšší cena než u syntetických matrací. Jsou také těžší, ale mají vyšší odolnost a nabízejí dobrou hodnotu za rozumné peníze.

4. Jaká je správná hustota dětské matrace?

Hustota matrace představuje hmotnost materiálu na daném povrchu, vyjádřenou v kg/m3. Každý materiál má svou vlastní hustotu: pěnová matrace pro miminka bude mít dobrou hustotu, pokud je vyšší než 20 kg/m3. U matrace z přírodního latexu by hustota měla být minimálně 90 kg/m3. Ideální je kokosové vlákno s hustotou kolem 48 kg/m3 a konopí má dobrou hustotu kolem 70 kg/m3.

5. Jakou tvrdost mám zvolit pro dětskou matraci?

Zejména v prvních měsících života miminka se doporučuje zvolit pevnou matraci, aby se předešlo riziku udušení. Svaly navíc nejsou úplně vytvarované, takže je důležité mít pevnou oporu pro dobrou oporu těla.

6. Jaké normy a certifikace bych měl/a hledat?

Pro bezpečný výběr dětské matrace vám doporučuji, abyste se řídili určitými normami a certifikacemi:

Norma NF EN 16890 aktualizovaná v dubnu 2018 zajišťuje, že matrace splňuje určité bezpečnostní požadavky. Testy se provádějí na propadání, tvrdost matrace, rizika udušení, pevnost švů atd.

Certifikace OEKO-TEX® STANDARD 100 je referenční textilní certifikace a zajišťuje, že matrace neobsahuje žádnou látku nebo chemickou úpravu, která je zdraví nebezpečná. Oeko-Tex® Standard 100 je jedním z nejznámějších označení na světě. Používá se pro textilie testované na přítomnost škodlivin.

CertiPUR je certifikát polyuretanových pěn. Protože pěny mohou být často kontaminovány chemikáliemi, Certipur vám dává důvěru v jejich čistotu.

Matrace by měla být bez chemických látek, ftalátů a formaldehydu. Certifikace jako OEKO-TEX Standard 100 nebo CertiPUR jsou dobrým znakem bezpečnosti.

7. Matrace s potahem nebo bez?

Ne všechny matrace na trhu jsou snímatelným potahem.

Bude jednodušší udržovat potah snímatelné matrace v případě nehody. Také potah umožňuje podstatně prodloužit životnost matrace.

8. Vyrobeno v Asii nebo vyrobeno v Evropě?

Někteří rodiče jsou velmi ostražití ohledně původu produktů. Protože většina matrací pochází z Asie, upřednostňování evropské výroby snižuje uhlíkovou stopu.

9. Jaká cena za matraci?

Rozpočet matrace bude záviset na předchozích kritériích: materiály, tloušťka, certifikace, snímatelný potah, místo výroby… Syntetická matrace se může pohybovat od 1000Kč do 5000Kč, zatímco matrace s jádrem z kokosového vlákna začíná na 1500Kč. Přírodní matrace může být dražší na nákup, ale vydrží déle, a proto může být dokonce použita pro několik dětí, pokud je dobře udržována. Výhodou matrace z přírodních materiálů je také to, že je u ní možná i renovace, protože materiály jsou znovu použity, a proto se vrací zpět do výrobního procesu, což je pěkná oběhová ekonomika.

Miminko stráví na matraci hodně času, proto se vyplatí investovat do kvalitního materiálu, který vydrží alespoň pár let.

Sponzorováno

Výše uvedené kroky vám pomohou při výběru, řiďte se podle vašich vlastních kritérií – věřte si, jen vy víte, co je pro vaše miminko nejlepší.

Zdroje článku

  • Zdroj obrázku: IuliiaVerstaBO / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva