Obsah článku
Devadesát procent otrav dětí se stane v domácnosti. Většině se dá předejít. A pokud už k otravě dojde (ať už jídlem, chemikáliemi či jedovatými plody), přinášíme malý manuál, jak správně zareagovat.
Otrava nějakými chemickými přípravky
Co doporučují odborníci
Pokusit se této otravě zcela zabránit. Doma zabezpečit všechny mycí a čisticí prostředky, prášky a gely, stejně jako léky. Nic z toho by nemělo být v dosahu dětí (90 % všech otrav u malých dětí do pěti let se totiž odehraje doma).
Co hrozí
Otrava, poleptání. Velmi často k tomu dochází, pokud rodiče přelévají čistící prostředky do neoriginálních lahví, například od minerálek. Toho byste se měli vyvarovat. Děti by neměly mít přístup ani k prázdným obalům, například v odpadkovém koši. Pozor také na léky a provozní kapaliny do automobilu, například v garáži.
Co dělat
Okamžitě volat lékaře. V tomto případě je první pomoc závislá na tom, k jaké otravě došlo. Pokud dítě vypilo chemikálii, v žádném případě nevyvolávejte zvracení – mohlo by dojít k nenávratnému poškození již tak poleptané trávicí trubice. Neplatí také, že univerzálním protijedem je mléko. To je vhodné jen u některých otrav, například po vypití aviváže, čisticích prostředků na WC a potrubí, leštících a mycích prostředků či odstraňovačů skvrn. Nevhodné je v případě, že dítě požije některá organická rozpouštědla a ředidla (benzin, aceton, petrolej, toluen apod.). Dojde-li k poleptání kůže, je třeba místo oplachovat pod studenou tekoucí vodou, oděv rozstřihnout a sundat, ale nikdy ne přes hlavu. V případě, že dítě vypije nemrznoucí kapalinu do automobilu, je protijedem zředěný alkohol. U dětí je to pivo, a to až 1,5 dcl při 10 kg hmotnosti.
Otrava nějakými rostlinami a plody
Co doporučují odborníci
Mít doma vždy živočišné uhlí, které je první pomocí při těchto otravách. V případě, že dítě sní něco jedovatého, podává se ihned pět až osm rozdrcených tablet smíchaných s nápojem.
Sponzorováno
Co hrozí
Především v období od jara do podzimu hrozí nejrůznější otravy plody, semeny a bobulemi. Stačí okamžik a dítě lákavě vypadající plody ochutná rychleji, než stačíte zareagovat. U velmi jedovatých rostlin (např. blín, durman, rulík nebo tis červený) stačí sníst i méně než pět bobulí. U méně jedovatých rostlin (černý bez, bobkotřešeň, chřest, jalovec, konvalinka, zimolez) je nebezpečnou dávkou rozmezí mezi pěti až dvaceti plody. Pozor je třeba dát i na jedovaté pokojové rostliny. V případě požití mohou způsobit otoky sliznic, které vedou k udušení.
Co dělat
Ihned volejte lékaře. V případě otrav z plodů a rostlin funguje většinou podání černého uhlí, doktoři pak provedou výplach žaludku.
Otrava z jídla a z hub
Co doporučují odborníci
Mít v lékárničce živočišné uhlí. Nejíst potraviny, které nejsou čerstvé – změnily barvu a tvar, nevoní, mají známky počínající plísně apod. Jídla z hub nejsou pro malé děti do tří let vhodná vůbec – jsou pro ně těžce stravitelná a případná otrava má mnohem těžší průběh.
Co hrozí
Průjmy, zvracení a další zažívací problémy, či dokonce vážná otrava. Pokud dítě sní špatně tepelně upravené jídlo, nebo takové, které je kontaminováno bakteriemi (salmonela, listerie), může to u něj vyvolat vážné zdravotní problémy. Proto je třeba dbát na vhodné skladování potravin a nejíst nic, co se vám od pohledu nezdá čerstvé. Pro malé děti nejsou vhodná ani vejce naměkko, majonézy či nedostatečně tepelně upravené maso.
Co dělat
Pokud máte podezření na otravu jídlem nebo houbami, pokuste se vyvolat zvracení, podejte několik tablet živočišného uhlí a dostatek tekutin. Vždy vyhledejte lékaře. Pokuste se uchovat zbytky snědeného jídla, příp. i zvratků, které mohou odborníkům pomoct najít příčinu otravy.
TIP- můžete volat i na Toxikologické informační středisko
Sponzorováno
V případě otrav vždy volejte lékaře nebo Toxikologické informační středisko (telefon 224 91 92 93, nebo 224 91 54 02). Tam vám poradí.
Co si dále přečíst na toto téma?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví, Zdraví nebezpečné látky
Přečtěte si také naše další články