Sponzorováno

Jak na výběr autosedačky pro dítě? 4.6/5 (10)

Co je důležité při výběru autosedačky?

Co je důležité při výběru autosedačky?

Autosedačky jsou na našich silnicích povinné a jejich nákup se nevyplatí podcenit. Ročně u nás totiž zemře víc než deset dětí jen proto, že nebyly připoutané v sedačce. Poradíme, jak autosedačku správně vybírat.

Více než deset dětí ročně u nás zemře proto, že nebyly připoutány v autosedačce. Ty jsou na našich silnicích od července 2006 povinné, až na několik málo výjimek (např. třetí dítě vzadu lze vést pouze připoutané bez sedačky, pokud ta se do auta nevejde). Všechny děti, které ještě nedosáhly výšky 150 cm a váhy nad 36 kg, musí tedy řidič do sedačky umístit, jinak ohrožuje nejen jejich život, ale svoji i peněženku. Hrozí mu totiž pokuta až 2 500 Kč a 2 trestné body.

Zvažujete koupi použité sedačky?

Do nákupu dětské autosedačky se vyplatí investovat nejen čas, který věnujete jejímu výběru, ale i peníze. Odborníci totiž nedoporučují nákup použitých sedaček, které mohou být poškozeny, a tedy nesplňují bezpečností požadavky. Sedačka může být bouraná, anebo mohla původnímu majiteli spadnout. Výrobci uvádějí, že optimální životnost sedačky je pět až sedm let, protože stárnou jak plasty, tak se díky extrémním teplotám v autě uvnitř tvoří mikrotrhlinky. To vše vede k tomu, že použití takové sedačky může být dost nebezpečné.

Vybírejte vždy dle váhy a výšky

Aby sedačka optimálně plnila svoji funkci, je důležité, abyste zvolili správnou kategorii podle váhy a výšky dítěte. Věk, který se uvádí, je pouze orientační. Obecně ale platí, že není třeba spěchat s nákupem vyšších kategorií, pokud dítě ze sedačky neodroste, protože jsou bezpečnější i pohodlnější ty, které mají vlastní pásy (skupina 9–18 kg), než ty, kde se dítě poutá tříbodovým bezpečnostním pásem automobilu. Důležité je také vědět, v jakém autě budete sedačku používat, a zda je vybaveno ISOFIXEM. To je další kritérium, podle kterého je třeba vybírat.

Dělení dětských autosedaček

Skupina 0 a 0+ (0–13 kg)

Skupiny 0 a 0+ jsou určeny pro miminka – novorozence a kojence. První kategorie do 10 kg, druhá 0+ do 13 kg. Té se říká také »vajíčko« a je ideální vybírat takovou, která je kompatibilní s podvozkem kočárku a dá se na něj upevnit. V autě se umísťuje proti směru jízdy. Na to pamatujte.

Skupina I (9–18 kg)

Sedačky této skupiny jsou určeny pro děti, které již samostatně sedí, a to od 9 do 18 kg. Přibližně od 9 měsíců do 4 let. Většinou mají své vlastní pásy a v autě se umísťují po směru jízdy.

Sponzorováno

Skupina II (15–25 kg)

Pro děti od 15 do 25 kg (cca 3–6 let) jsou určeny sedačky kategorie II. Vlastní pásy nemívají a dítě se v nich poutá tříbodovým bezpečnostním pásem.

Skupina III (22–36 kg)

Je určena pro děti od 22 kg, zhruba od šesti let až do dosažení výšky 150 cm. Říká se jí také »podsedák« a jde vlastně o zvýšené sedadlo. Dítě se poutá tříbodovým bezpečnostním pásem.

Skupina I, II, III (9–36 kg)

Velmi oblíbené mezi rodiči, i když podle odborníků méně bezpečné, jsou sedačky, které vydrží déle a jsou univerzální až pro tři kategorie. Vybrat si můžete buď s variantou s pásy, které se později oddělají a autosedačka se »přestaví« na další kategorii, anebo bez pásů s předním pultem. Tato kategorie sedaček je určena pro děti od 9 měsíců do 12 let (nebo splnění podmínek pro jízdu bez sedačky).

Skupina II, III (15–36 kg)

Sedačky, které využijete pro kategorie II a III nemají vlastní pásy, dítě se poutá těmi v autě. Mívají nastavitelnou opěrku zad, některé i šířku v ramenou a jsou určené přibližně pro děti od 3 do 12 let.

Co ještě byste měli vědět o autosedačkách

  • Sedačka musí odpovídat Evropské normě R44/03. Přímo na výrobku nebo na jeho balení musí být logo ECE R44/03.
  • Každá sedačka musí být vybavena spotřební značkou, která obsahuje jméno výrobce a produktu, ale i zkušební symbol, číslo zkušební značky a sériové číslo. Zkušební symbol a kód země je uveden v kroužku, např. E8 znamená, že byla zkoušena u nás, E1 v Německu, E4 v Itálii apod.
  • Pokud je sedačka označena jako Universal, je vhodná pro všechny auta.
  • Sedačky se systémem ISOFIX volte pouze v případě, že je tímto systémem vybaveno vaše auto.
  • Před nákupem věnujte pozornost testům jednotlivých sedaček a projděte si diskuze a poradny na internetu. Uděláte tak maximum proto, abyste vybrali tu správnou.
  • Raději sedačku kupujte u autorizovaných prodejců, než v supermarketech. V tomto případě se vyplatí připlatit a nekupovat tu nejlevnější.
  • Máte-li možnost, je dobré před nákupem dítě do sedačky posadit, protože ne každá mu musí sedět – může být např. příliš úzká. V některých obchodem vám ji nechají vyzkoušet, jak sedí v autě. I této možnosti se vyplatí využít.

Co si dále o výběru autosedačky přečíst?

VIDEO: Jak vybrat autosedačku? Na co se dívat?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva