Sponzorováno

Jak na ploché nohy u dětí? 4.94/5 (35)

  • Ploché nohy u dětí jsou běžným jevem, který často vzniká v průběhu růstu. Obvykle se nejedná o vážný zdravotní problém, ale mohou způsobit bolest nebo nepohodlí. Ve článku je několik doporučení, jak se vypořádat s plochými nohami u dětí.
  • Konzultace s lékařem: Pokud máte podezření, že vaše dítě má ploché nohy, je nejprve dobré konzultovat tuto otázku s lékařem, ideálně s ortopedem nebo pediatrem. Lékař může provést vyšetření a diagnostiku a poskytnout doporučení.
  • Vhodná obuv: Zajistěte, aby vaše dítě nosilo vhodnou obuv s dostatečnou podporou pro nohy. Měla by být pohodlná, ale také stabilní a pevná.
  • Podpůrné vložky: V některých případech může lékař doporučit podpůrné vložky do bot, které mohou pomoci s vyrovnáním klenby nohy.
  • Cvičení: Určité cviky a posilovací cvičení mohou pomoci posílit svaly nohou a vyvinout správný postoj. Fyzioterapeut nebo cvičitel by vám mohl doporučit vhodné cvičení pro vaše dítě.
  • Omezte nošení nevhodné obuvi: Pokuste se omezit nošení obuvi, která nedodává noze dostatečnou podporu, jako jsou například pantofle nebo sandály bez podpory klenby nohy.
  • Kontrolní návštěvy u lékaře: Pravidelné kontroly u lékaře mohou pomoci sledovat vývoj plochých nohou a zajištění, že se situace nezhoršuje.
  • V případě potřeby ortopedické pomůcky: V některých případech, pokud jsou ploché nohy vážné a neřeší se jinými metodami, může lékař doporučit ortopedické pomůcky nebo dokonce chirurgický zákrok, ale chirurgie je obvykle posledním řešením.
  • Růst a vývoj dětských nohou jsou individuální, a ploché nohy, které se objeví v raném věku, se často s věkem zlepší. Je však důležité zajistit, aby byly všechny kroky učiněny pod dohledem odborníků a s ohledem na individuální potřeby vašeho dítěte.

Jako prevenci vzniku ploché nohy se doporučuje chodit co nejvíce naboso po přírodním terénu

Jako prevenci vzniku ploché nohy se doporučuje chodit co nejvíce naboso po přírodním terénu

Plochá noha je abnormálně snížená nebo úplně vymizelá podélná klenba nohy. Méně závažná forma ploché nohy v dětském věku je zpravidla nebolestivá a rodiče vyhledají ortopeda kvůli obavám z tvaru nohy. U těžších případů je však mnohem větším problémem bolest.

Příčiny vzniku ploché nohy u dětí

U novorozenců a kojenců je ohebná plochá noha normálním stavem. Příčinou je ještě nedostatečně vyvinuté vazivo a tuková tkáň miminek. Klenba se obvykle vyvine do 2. – 3. roku života. V některých případech může plochá noha přetrvávat až do adolescence.
Dalšími možnými příčinami plochých nohou jsou nervosvalové onemocnění (dětská obrna, svalová dystrofie, mozková obrna), poruchy vaziva (např. Marfanův syndrom, Downův syndrom a jiné) jakož i dlouhodobé přetěžování nohou stáním na tvrdé podlaze, obezita a celkové oslabení organismu.

Příznaky a diagnostika

Méně závažná forma ploché nohy v dětském věku je zpravidla nebolestivá a rodiče vyhledají ortopeda kvůli obavám z tvaru nohy (pokleslá klenba nohy) a pro deformaci obuvi. Obézní a starší děti se mohou stěžovat na bolesti v oblasti vnitřního okraje nohy, které se šíří na přední plochu bérce. Nevhodná obuv a nadměrná zátěž přispívají ke zvýraznění obtíží.

Rozdělení ploché nohy podle závažnosti:

  • Při prvním stupni je podélná klenba nohy pokleslá, ale ještě vyznačena, pacienti se na bolesti většinou nestěžují.
  • Při druhém stupni podélná klenba při zatížení vymizí, noha může otékat a rychleji se unaví.
  • Při třetím stupni je vnitřní klenba nohy vymizení a většina pacientů udává bolesti. Bývá spojena se zkracováním určitých svalů a svraštěním kloubních pouzder.

Léčba ploché nohy

Rehabilitační léčba

Při gymnastice nohy je důležitá především pravidelnost cvičení – doporučené je cvičit vícekrát denně. Doporučená gymnastika nohy využívá cvičební prvky, při kterých se podporuje zapojování a posilování ochablých svalů nohy, které způsobují pokleslá vnitřní klenby a deformitu paty. Vhodné jsou například výpony na špičky chodidel, chůze po špičkách a na vnějších okrajích chodidel, jakož i zvedání drobných předmětů z podložky prsty nebo úchop předmětů chodidly.

Ortotická léčba

Doplňkovými léčebnými prostředky, vedle rehabilitace, jsou ortotické pomůcky – ortopedické vložky a ortopedická obuv. Ortopedická vložka musí udržet patu ve správném osovém postavení a vnitřní klenba nohy musí být podepřena. Tyto vložky se musí vyhotovit individuálně a měly by se pravidelně obměňovat.

Operační léčba

Cílem operační léčby je dosažení normální formované, a přitom plně pohyblivé, funkčně zdatné a nebolestivá nohy.
Operační léčba je indikována u dětí s bolestmi a omezením při běžných činnostech, dále v případě, kdy se konzervativní léčbou nepodařilo dosáhnout dostatečné korekci nohy. Bývá velmi vyjimečná.

Prevence ploché nohy

Jako prevenci vzniku ploché nohy se doporučuje chodit co nejvíce naboso po přírodním terénu – písek, kameny, tráva – protože bosá noha reaguje na kontakt s nerovnou plochou zapojením všech svalů kontrolujících pohyb a postavení nohy. Naopak, dítě by nemělo chodit po rovné tvrdé podložce bosé. Rovněž se doporučuje nosit obuv z přírodních materiálů na pružné podrážce a s pevným vedením paty, jakož i provádět gymnastiku nohy formou hry.

Sponzorováno

10 faktů o plochých nohách dětí

O příznacích, projevech a prevenci plochých nohou:

1. V první řadě je třeba si uvědomit, že plochonoží nelze posoudit do věku 3 let dítěte. Zdravé dítě má od narození přibližně do tohoto věku oblast nohy pod kostní podélnou klenbou vyplněnou tukovým polštářkem. Je to kvůli ochraně klenby a měkkých částí nohy před přetížením. Preventivní nošení ortopedických vložek není u malých dětí proto vhodné.

2. Zda je klenba pod tukovým polštářkům dobře vyvinutá, se lze přesvědčit jednoduše tak, že dítě necháme postavit se na špičky. Klenba u zdravé nohy je pěkně vykrojená – vyformovaná do půloblouku.

3. Nejčastějšími příznaky dětské ploché nohy jsou výrazné vybočení pat do X, velmi zřetelná chůze špičkami ven, velmi zřetelné vyosení kolínek do X a souměrné pozátěžové, nebo večerní bolesti na přední straně bérce.

4. Obtíže z plochonoží lze zmírnit nošením ortopedických vložek s oporou podélné klenby a pevným lemem kolem pat (korýtkové ortopedické vložky), nebo konfekční obuví s pevným uchopením a vedením pat. Také pravidelné cvičení podle instruktáže a chození naboso po nerovném nebo dráždivém povrchu má preventivní a rehabilitační účinky. Někdy, podle uvážení ortopeda, jsou předepsány i na míru zhotovené ortopedické boty.

5. V případě, že má dítě volnější vazivové spojení kloubů – hypermobilitu, je třeba počítat s tím, že léčba ploché nohy ortopedickou vložkou nemusí být účinná v krátké době. Přesto je třeba ortopedické vložky v pevné obuvi dlouhodobě používat, aby se předešlo dalšímu poklesu podélné klenby a poklesu vnitřních kotníků.

6. Souměrné večerní pozátěžové bolesti bérci z plochonoží lze zmírnit aplikací vlhkých zábalů – překrytých suchou vrstvou zábalu (bez igelitové vrstvy). Obklady se dávají dítěti na noc a ponechávají se do uschnutí.

7. Dítě s lehčími formami plochonoží neodrazujte od běžných sportovních a hobby aktivit. V případě výraznější ploché nohy sportovní aktivity usměrňujeme tak, aby nohy nebyly přetěžovány příliš dlouhým stáním, vyčerpávajícím během nebo chůzí či systematičtějším zvedáním břemen.

8. Pokud má vaše dítě v školkařském věku na hřišti energie nazbyt, ale nechce jít s vámi po městě na delší vycházku, nepovažujte ho za líné. Dítě je jen jednoduše přetížené monotónní aktivitou, protože chůzí po tvrdém hladkém terénu se unavují stále tytéž svalové skupinky plošky nohy. Když se střídá pestrá pohybová aktivita, dítě určitě nebude „líné“.

9. U obézních dětí, nebo u dětí s výraznějším plochonožím upřednostňujeme takové sportovní aktivity, při kterých není kladen důraz na přetížení dolních končetin ve stoje. Vhodné je například cyklistika, plavání a vodní sporty. Při bruslení je třeba sportovní obuv opatřit vhodně tvarovanou ortopedickou vložkou.

10. Vrozené formy plochonoží s kolébkovým tvarem plošky nohy jsou velmi vzácné. Posoudit je lze při vyšetření odborným lékařem – ortopedem. Operují se pouze tvarově závažné nebo velmi bolestivé, jinou léčbou a režimovými opatřeními neovlivnitelné plochonoží.

Cviky na ploché nohy

Ploché problémy jsou velkým problémem zejména u dětí. No dá se tomu předejít. A není to žádná činnost, která by děti nebavila, právě naopak. Naučte děti tyto cviky na prevenci plochonoží, které jsou zabavné a snadné!

Důležité je začít co nejdříve, protože v pokročilých stádiích už náprava jen pomocí cviků nestačí. Včasná prevence je nejlepší zbraní vůči této poruše. Proto si zkuste s vaším dítětem najít každý den pár minut čas a naučte ho následující čtyři cviky, které pak může cvičit i samo.

cviceni-ploche-nohy

Cvik 1: Váleček

V sedě na zemi, mezi šlapky položíme míček, válcujeme míčkem nahoru – dolů.

Cvik 2: Koník

V sedě na zemi, nohy ohnuté v kolenou, prsty pokrčené, nárty prohnuté a cupkáme nožkami dopředu.

Cvik 3: Bagr

V sedě na zemi s ohnutými koleny, paty pevně na zemi. Prsty nohou shrnujeme zatížený ručník nebo utěrku pod chodidlo.

Cvik 4: Kočička

V sedě na zemi, nohy natažené, napnutou špičkou hladíme druhou nohu až po koleno.

Další vhodná cvičení na ploché nohy

Zde se můžete podívat na další vhodná cvičení na ploché nohy.

A co vy? Jak řešíte ploché nohy u vašich dětí?

A dále si přečtěte

VIDEO: Cviky na ploché nožky

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva