Sponzorováno

Jak na noční můry a děsy u dětí? 4.67/5 (12)

Jak řešit noční můry a běsy u dětí?

Jak řešit noční můry a běsy u dětí?

Noční můry – tedy děsivé, nepříjemné sny, zažije snad každý, dospělý či dítě. Rodiče si myslí, že za špatné sny dětí jsou odpovědné nepříjemné denní zážitky, ale nemusí to být úplně pravda. Není zcela jasné, kdy děti začínají snít, ale víme, že už batolata mohou mluvit o svých příjemných či strašidelných snech. A přestože téměř každé dítě má příležitostně znepokojující sny, ukazuje se, že noční můry vrcholí v předškolním věku, kdy je u dětí normální strach ze tmy.

Proti nočním můrám se nedá moc dělat prevence, ale to co mohou rodiče udělat je, že zajistí podmínky pro klidnou noc. Pak, když se i noční můra objeví, pocit jistoty z vás rychle navrátí klid i dítěti.

Kdy se objeví noční můry

Stejně jako ostatní sny, i noční můry se objevují během té fáze spánku, kdy je mozek velmi aktivní, kdy zpracovává zážitky a informace, které dítě získalo v době bdění. Obrazy, které mozek zpracovává, jsou tak živé, že se zdají reálné, stejně tak jako emoce, které daný obraz doprovázejí. Tato fáze spánku je známá jako REM fáze (rapid eye movement). Noční můry se objevují častěji v druhé polovině nočního spánku, kdy jsou REM fáze delší.

Když se dítě probudí, obrazy, o nichž se mu zdálo zdálo, se stále mohou zdát reálné. Je tedy normální, že se bojí, cítí se nejistě a volá rodiče. Až v předškolním věku děti začnou chápat, že noční můra je jen sen a ne realita. Ale samotné poznání, že se nejedná o realitu, je nezbaví strachu. Bojí se i starší děti a stále mohou potřebovat pomoc rodičů a ujištění, že vše je v pořádku.

Co vlastně způsobuje noční můry

Na tuto otázku neznáme přesnou odpověď. Obecně se sny považují za jeden ze způsobů, jak dítě zpracovává své prožívání – myšlenky, pocity, obavy, kterým musí čelit. Častokrát se však noční můry objeví bez zjevného důvodu. Jindy zase v době, kdy dítě zažívá stres nebo nějakou výraznou změnu (matka nastoupí do práce, o dítě se stará někdo jiný, rozvod v rodině, nová škola, stěhování, narození sourozence …).

Někdy se noční můry objeví jako reakce dítěte na traumatickou událost – přírodní katastrofa (záplavy, sesuvy půdy), nehodu nebo zranění (popáleniny, těžké zlomeniny). Pro některé děti, zejména ty s dobrou představivostí, může být zdrojem pro děsivé sny čtení strašidelných knih nebo sledování akčních (nebo hororových) TV programů, zejména v době před spánkem. Malým dětem se může zdát, že je něco sežralo, že se ztratily, že je někdo krutě trestal. Někdy se v snu objeví i kus toho, co reálně přes den zažily. Dítě si pak nemusí pamatovat každý detail, ale pouze některé postavy nebo útržky z děje.

Pokud se noční zlé sny objevují jen zřídka, není důvod se obávat. V případě, že se dítě budí s nočními můrami často, je třeba hledat jejich důvod. Někdy postačí změnit denní režim, míru a formu podnětů, které dítě za den dostane (TV, knihy, události, prostředí). V těžších případech je však nutné obrátit se na zkušeného dětského psychologa, aby pomohl nejen dítěti, ale i rodině situaci zvládnout.

Sponzorováno

Jak zvládnout noční můry

Mluvili jsme o tom, že prevence se velmi dělat nedá – kromě zajištění klidného spánku. Ale někdy přes veškerou snahu – děťátko se probudí s pláčem a křikem a my mu musíme pomoci se uklidnit. Jak to můžeme udělat?

  • Ujistěte dítě, že jste tady. Vaše klidná přítomnost pomůže dítěti cítit se bezpečně. Neodkládejte zbytečně čas, kdy ke dítěti přijdete. Nenechávejte ho vyplakat, pravděpodobně se tím jeho úzkost zvýší.
  • Pojmenujte, co se stalo. Řekněte dítěti, že to byl jen sen, zlý sen a už je pryč. Ujistěte dítě, že všechno špatné, co se ve snu objevilo, není opravdu.
  • Ukažte, že rozumíte pocitem dítěte a že jsou namístě. Připomeňte dítěti, že špatné sny občas mívají všichni a že je normální se v této situaci bát.
  • Vymyslete své kouzlo. U předškoláků a v mladším školním věku může krásně pomoci síla vaší lásky a drobné kouzlo – např. že vy přinutíte příšery zmizet se speciálním protistrašidlovým sprejem. Nebo obejděte pokoj, zkontrolujte WC a místo pod postelí, abyste dítě ujistili, že v pokoji žádné příšery nejsou.
  • Noční světélko. Velmi slabé noční světlo může napomoci, aby se děti cítili bezpečněji.
  • Pomozte dítěti, aby umělo opět usnout. Nabídněte mu něco, co změní jeho náladu a pomůže mu snadněji usnout: oblíbené plyšové zvířátko, speciální polštářek, tichá hudba. Nebo se chvilku mluvte o tom, jaké pěkné sny by dítě chtělo mít. Případně se ztuha obejměte a dejte dítěti pusu na usnutí. Fyzický kontakt pomůže téměř vždy.
  • Buďte dobrý posluchač. Nemusíte se o zlém snu mluvit s dítětem příliš dlouho, zejména v noci ne. Jen mu pomozte cítit se bezpečně. Ale ráno může být dítě sdílnější a může chtít o prožité moře vyprávět více. Vyprávěním, případně kreslením snu, za denního světla, mnoho strašidel ztratí svou sílu.

Jak zajistit dítěti sladké sny?

Nemůžete sice zajistit, aby dítě nemělo noční můry, ale můžete se pokusit pomoci dítěti „mít dobrý spánek“. Je důležité, aby se dítě před spánkem zrelaxovalo a spojovalo si čas ukládání ke spánku s bezpečím a jistotou. Pomoci může:

  • pravidelný čas ukládání ke spánku (a případně i buzení),
  • „usínací rituál“, který dítě uklidní po celém dni. Může to být lázeň, tulení se, čtení, mluvení o příjemných věcech, které dítě přes den přežilo.
  • udělejte z postýlky bezpečné a příjemné místo, do kterého se dítě bude těšit. Oblíbené postavičky, plyšová zvířátka, příjemné ložní prádlo, lampička, kterou dítě může leckdy v noci rozsvítit.
  • vyhýbejte se strašidelným pohádkám, filmům – zvláště pokud už dítě nějakou noční můru mělo. Snažte se být tak trochu jako dítě, protože to, co je pro vás zcela v pohodě, může dítě strašit. Pamatujte, že i rychlé střídání obrazů v akčním filmu, může být důvodem pro obavy a strach dítěte.
  • Mluvte s dětmi o tom, že sen, jakkoli špatný, je stále jen sen a ne realita. Nezlehčujte jejich strach a obavy, budou pak „neléčené“ a dítě může dospět k vážnějším problémům (až k poruchám spánku).

Sponzorováno

TIP: Jak nerozmazlit jedináčka?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    3 Komentářů u článku “Jak na noční můry a děsy u dětí?”

    1. Vladimira Šolcova napsal:

      Dobrý den,mám dcerku 3roky
      Prosím o radu nevím už co mám dělat,Večer jde
      pravidelně spát v 19.00a po dvou hodinách sejí zdají
      strašné sny kope kolem sebe a vyhazuje peřinu a háže vše
      co má poruce v posteli a křičí a brečí jeto hrůza a tato
      situace se děje tak čtyři až pět dní do měsíce.
      Prosím Vás touto cestou o radu.dekuji za odpověď.

    2. Lucie napsal:

      Dobrý den,
      může být noční můra či noční běs zapříčiněn tím, že dítě dostalo na zadek nebo se na něj křičelo, když neposlouchá?
      Děkuji.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva