Obsah článku
Mnoho maminek se obává, zda jejich děťátku netřeba podávat žádné jiné tekutiny ani během letních veder. Dehydratace, zvláště u malých miminek, může být však velmi vážným stavem, a proto je tato otázka opravdu namístě.
Kojení stačí, ALE!
Výlučně kojená miminka nepotřebují kromě mateřského mléka jiné tekutiny ani v létě a ve velkých vedrech. Je třeba ale brát ohled na určité faktory. Je velmi důležité, aby:
- miminko bylo kojeno na požádání (tedy ne podle různých časových rozvrhů, ale kdykoliv si zažádá. V létě to může být i každou půlhodinu.)
- měla maminka dostatek mateřského mléka (čili pokud nemá matka sníženou tvorbu mateřského mléka)
- miminko bylo chráněno před přehřátím i jinými způsoby (nevycházení na slunce během největších teplot, přiměřené oblečení)
Kojící maminka, která nemá problém s produkcí mléka a kojí své miminko na požádání, se opravdu nemusí obávat, že by její dítě mělo nedostatek tekutin. Mateřské mléko je pro kojené miminko tou nejvhodnější tekutinou na uhašení žízně. To potvrzují i studie z různých koutů světa, i v místech s opravdu vysokým teplotami.
Proč ne jiné tekutiny?
Možná se vám zdá, že je přece jen lepší pojistit se a děťátku podávat alespoň převařenou kojeneckou vodu či nějaký čajík. Tento krok však může mít i negativní následky v podobě problémů s kojením. Voda a čajíky se většinou podávají z láhve, což je pro kojené dítě rizikem.
Hrozí, že se naruší technika kojení, což může vést k dalším problémům (trhliny v bradavkách, odmítání prsu, snížení tvorby mléka). Některá miminka jsou na podání láhve tak citlivé, že pokud ji dostanou jednou či dvakrát, odmítají dále pít z prsu, proto podávání láhve opravdu raději neriskujte. Krmení a tedy i podávání tekutin kojením miminkům z láhve snižuje délku kojení a tyto děti se zpravidla odstaví dříve než ty, které láhev neznaly.
Sponzorováno
Kromě toho je zde i riziko infekcí kvůli nedostatečné hygieně lahví, dudlíků či mikroorganismům v podávané tekutině.
Navíc, pokud dáváte miminku pít různé dětské čajíky či šťávy, ty bývají doslazované, což u malých miminek jistě není vhodné. Některé bylinkové čaje zase mohou způsobovat alergie nebo bolesti bříška. Vždy, když máte pocit, že byste chtěli svému miminku dát napít trochu vody nebo čaje, můžete mu přece nabídnout prs.
Udržíte si tak dostatečnou tvorbu mléka a vaše miminko získá tu nejlepší tekutinu na uhašení žízně a spolu s ní i množství cenných látek, které se ve vodě či čajíku nenacházejí. Mateřské mléko má také ideální teplotu a výhodou je i to, že se nemusíte tahat s lahvemi, dudlíky a jiným „náčiním“.
TIP: čtěte o kojení na veřejnosti
Jak často tedy kojit v létě?
Možná se ptáte, jak často vlastně přikládat a kojit miminko během veder. Není na to však univerzální odpověď. Je ale velmi pravděpodobné, že vaše miminko bude dožadovat kojení častěji. Je třeba si všímat a citlivě reagovat na signály miminka, a když se vám zdá, že by chtělo nakojit, umožněte mu to.
Některá miminka vyžadují v letních vedrech kojení opravdu velmi často, což může být občas vyčerpávající. Je to však normální a vy se nemusíte obávat, že by váš drobeček byl dehydrovaný. Myslete však i na svůj pitný režim a snažte se přijímat dostatek tekutin.
Jak je to u nekojených miminek?
Sponzorováno
U miminek, která jsou na umělém mléce, se obvykle doporučuje i podávání nějakých dalších tekutin v letních vedrech. Zpravidla postačí převařená kojenecká voda, protože různé čaje (i ty, které jsou určeny pro nejmenší miminka) nemusí mít vůbec vhodné složení a bývají často přislazované.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Počasí a zdraví
Přečtěte si také naše další články