Hudební výchova může podle všeho pomoci zlepšit čtenářské a jazykové schopnosti dětí. Smysl pro rytmus souvisí i se zmíněnými schopnostmi. Studie z Northwestern University prokázala, že děti se smyslem pro rytmus v mozku jasněji zpracovávají zvuk, což je vlastnost spojená i s jazykem. Testovali rytmické schopnosti studentů středních škol, a to klikáním na podložku podle rytmu. Vybaveni byly i elektrodami, které zaznamenávaly, jak mozek reaguje na opakované zvuky.
Souvisí zvuk s čtením?
Autorka studie Nina Krausová a její tým dospěli k závěru, že studenti s nejlepšími rytmickými schopnostmi měli také nejjasnější nervové reakce na zvuk, což, jak se vědci domnívají, zvyšuje jejich jazykové a čtenářské dovednosti. „Zvuk je vázán na význam. Když se učíte číst, učíte se vlastně odpovídat tomu, co slyšíte, nebo slovu na papíře“ vysvětlila pro foxnews.com Krausová, která se zaměřuje na sluch v Neurovědných laboratořích.
Sponzorováno
Dětská schopnost jasně spojit zvuk a slova, jak jsou zobrazeny na papíře, hraje klíčovou roli v procesu učení se číst. Předchozí studie prokázaly, že děti, které mají zmatek v nervových reakcích, mají větší problémy s jazykem a čtenářskými dovednostmi, a dokonce jsou náchylnější k dyslexii.
Výskyt dyslexie se odhaduje na 5 až 15 % lidí z celé populace, v závislosti na kritériích použitých k definování dyslexie. Přibližně 5 % trpí dyslexií v těžké formě. Pokud si vezmeme průměrný výskyt 10 %, to znamená, že 700 milionů lidí po celém světě má příznaky dyslexie. Tito lidé trpí rizikem celoživotní negramotnosti a často i vyloučení z kolektivu, pokud není dyslexie řešena.
Výhody hudební výchovy
Navíc Krausová poukazuje na to, že schopnost jasně zpracovávat zvuk je připojena se schopností slyšet v davu, což je užitečné v rušném prostředí ve škole. „Děti ve třídách musí být schopny rychle a snadno zachytit hlas učitele a zpracovat signál, který vysílá“ řekla Krausová.
Předchozí studie ukázaly, že malé děti, které se zúčastnily i jen roku hudebního vzdělání, měly lépe nervové reakce na zvuk, než děti bez hudebního vzdělání. Tento výzkum by mohl vést k lepšímu důrazu na základní hudební vzdělání dětí. „Hypotéza je, že hudební výchova může pomoci zlepšit jazykové dovednosti, a dovednosti, jako je čtení, poslech a poslech v hluku, stejně jako paměť a pozornost“ obhajuje hudební výchovu Krausová.
Sponzorováno
TIP: Pozor na negativní dopad hluku na naše zdraví
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jazyk a zdraví, Vzdělání, Zdravý životní styl
Přečtěte si také naše další články
[…] Čtěte také: Hudební výchova dětem prospívá […]