Stručně řečeno, nejsou dobré zprávy. Ač by se mohlo zdát, že e-cigarety jsou lepší alternativa, než klasické cigarety, není tomu tak. Nejlepší je se cigaretám vyhnout úplně, ať už jde o klasické, nebo ty elektronické.
E-cigarety fungují zahříváním čisté tekutiny nazývané e-liquid – složené z látek, které tvoří příchuť, propylenglykol, glycerin a často nikotin. Roztok, obsahující takzvaný e-liquid a nikotin, se tedy teplem přeměňuje na syntetickou páru. A ta se pak vdechuje. Populární příchutě jako tutti frutti, různé sladké či kyselé příchutě přitahují stále mladší uživatele k e-cigaretám. Ty navíc nyní často vypadají jako zařízení USB, která se snadno skryjí a vypadají prostě cool.
E-cigarety nejsou o nic lepší než klasické cigarety
Nedávné studie ukázaly, že e-cigarety jsou přímou cestou a branou k tradičním cigaretám a mají vedle vedle návykových vlastností nikotinu i řadu zdravotních problémů. Studie v magazínu Pediatrics například nalezla pět rakovinotvorných toxinů v moči 16ti letých mladistvých, kteří vdechovali páru z elektronických cigaret.
Sponzorováno
„Žádná mládež by nikdy neměla používat elektronické cigarety,“ tvrdí lékaři i adiktologové. „Musíme jasně říci, že používání e-cigaret může uživatele vystavit nebezpečným chemikáliím, které mohou při vdechování způsobit poškození plic.“
Hlavní nebezpečí elektronických cigaret u mladistvých tkví ve dvou věcech:
- Obecně rozšířený omyl o tom, že elektronické cigarety „nejsou tak špatné“ jako klasické cigarety, že nám přeci tak moc neubližují
- Že jsou cool
Tito kuřáci přecházejí od elektronických cigaret k vodním dýmkám a pak k cigaretám. A v tom je potíž.
V USA přišli s antikampaní
Mladí lidé nikdy nepovažují e-kouření za cigaretu, a asi 80% mládeže nevidí žádný problém při používání elektronických cigaret. To se snaží kampaň v USA změnit. A cílí rovnou do škol. Promítají se tam na panelech videa, například toto:
Kouření e-cigaret může do vašich plic umisťovat nebezpečné chemikálie, jako je diacetyl – to se například píše na plakátech ve školách.
Kouření e-cigaret může dodat nikotin do vašeho mozku, přeprogramuje vás to, abyste po něm toužili stále více a více – hlásá další plakát.
Plakáty jsou často umístěny přímo na toaletách. S osvětou o elektronických cigaretách pomáhají i místní kantoři.
Sponzorováno
V budoucnu by se něco podobného mohlo objevit i na našich školách.
Co si dále přečíst o e-cigaretách?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Drogy
Přečtěte si také naše další články