Sponzorováno

Dětská (kojenecká) kolika – příznaky, příčiny a jak na ni? 4.9/5 (10)

Jak na dětskou koliku?

Jak na dětskou koliku?

Neutišitelný, dlouhotrvající pláč, který způsobuje dětská kolika, trápí každé páté miminko. Dodnes není zcela jasné, co tyto potíže způsobuje. Ověřené rady maminek vám však určitě pomohou zbavit se jich o něco dříve. Dětská kolika se projevuje záchvaty pláče dítěte, které se zdají být bezdůvodné. Ale ve skutečnosti vaše miminko trápí velké bolesti bříška a toto období je vyčerpávající nejen pro něj, ale i pro maminku. Tyto bolesti se nejčastěji vyskytují u malých dětí do předškolního věku, jejich výskyt však není ničím výjimečným ani u starších dětí.

Co způsobuje dětskou koliku?

Nejdůležitější, co můžete udělat, je vzít své dítě k lékaři, kde podstoupí odborné vyšetření. Bez něj nikdo nedokáže říct, zda je dětská kolika způsobena intolerancí laktózy, problémy s výživou samotného dítěte nebo kojící matky. Kromě toho to může být i psychické napětí mezi rodičem a dítětem. Toto napětí velmi dobře pomáhají zmírnit domácí zvířata – hlavně psi.

Velmi častým důvodem je intolerance laktózy

Opravdu, to nejlepší, co pro svou ratolest můžete udělat, je návštěva lékaře. Vyhněte se domácím diagnostikám, které často vůbec nikam nevedou. Lékař vám potvrdí nebo vyvrátí, zda se opravdu jedná o dětskou koliku. V případě, že je to dětská kolika způsobená intolerancí laktózy, řešením bývá pomoc enzymem laktázou, které uleví dětem od těchto bolestí. Důležité, pro vás jako rodiče je, abyste nezačali panikařit – dětská kolika je léčitelná.

Jak si poradit s dětskou kolikou?

Máme pro vás několik tipů, jak můžete dítěti od dětské koliky ulevit.

1. Aromaterapie

Žaludeční křeče úspěšně uvolní vůně mandarinky, levandule či jojobového oleje. Dvě kapky stoprocentního přírodního éterického oleje přidejte ke třem lžícím vody do aromalampy a svíčku v ní zapalte na 25 minut, aby se místnost příjemně provoněla.

2. Bylinková masáž

Dvě lžíce olivového oleje smíchejte se dvěma kapkami esenciálního oleje z fenyklu. Získanou směsí masírujte bříško miminka ve směru hodinových ručiček. Děťátku se uleví i tehdy, když na bříško přiložíte nahřátou plenu nebo třešňové pecky, které koupíte v lékárně či drogerii.

3. Čaj pro maminky

Pokud kojíte, připravte si čaj ze směsi bylinek. Smíchejte fenykl, majoránku, kmín, heřmánek a kozlík lékařský, ze všeho menší hrst. Na jeden šálek čaje použijte čajovou lžičku směsi, nechte pět minut louhovat a pijte po doušcích třikrát denně.

4. Heřmánek římský

Heřmánek uklidňuje nervovou soustavu, léčí křečovité bolesti a kromě toho i ženské nemoci. V lékárně ho najdete mezi homeopatickými léky. Kojenci mohou užít 5 až 10 kapek, maximálně třikrát denně.

5. Šanta kočičí

Rostlinka Šanta kočičí (lat. Nepeta cataria) působí proti střevní plynatosti, křečím i průjmu. Maminky mohou užívat čaj z listů kvetoucí rostliny, dětem můžete podat 5 až 10 kapek tinktury z šanty, přidejte je do vody nebo mateřského mléka.

Dětská kolika a homeopatie

Dalším, často používaným způsobem léčby kojenecké koliky, je homeopatická léčba. Každý homeopatický lék má poměrně rozsáhlý repertoár symptomů, které může léčit, proto se při diagnostice hledá shoda symptomů léku se symptomy pacienta. Na jeden druh zdánlivě stejných problémů mohou dva lidé dostat jiné homeopatické léky. Například miminko, které trpí velkou plynatostí a má tendenci choulit se do klubíčka, dostane jiný homeopatický lék jako miminko, které se při stejném problému prohýbá do luku. Abychom mohli najít to nejvhodnější homeopatikum, musíme děťátko pečlivě pozorovat. Správné podané homeopatikum dokáže velmi často odstranit problém rychle a trvale.

Sponzorováno

Nejběžnější homeopatické léky používané při léčbě kojenecké koliky:

Chamomilla 5 CH nebo 9 CH

  • děťátko působí velmi podrážděně, někdy až zuřivě, a často „fňuká“
  • uklidní se houpáním v náručí, nošením po místnosti nebo jízdou v autě
  • pozitivně reaguje na teplo na bříšku
  • bolesti jsou často doprovázeny průjmem a zelenou stolicí

Colocynthis 5 CH nebo 9 CH

  • kojenec se při bolestech choulí do klubíčka
  • bolest zmírňuje tlak ruce na bříško a teplé obklady
  • stav se zhoršuje po kojení / pití

Magnesium phosphorucum 5 CH nebo 9 CH

  • miminko reaguje přecitlivěle na vnější podněty
  • bolesti zmírňuje teplo
  • při kolikách se svíjí do klubíčka

Belladonna 5 CH nebo 9 CH

  • dítě se při bolestech prohýbá jako luk dozadu

Dioscorea 5 CH nebo 9 CH

  • dítě se při bolestech prohýbá jako luk dozadu
  • stav se zhoršuje přitažením kolínek k bříšku

TIP: Víte, co je pátá nemoc u dětí?

Lycopodium 5 CH nebo 9 CH

  • pokud je plynatost kojence způsobena stravou matky
  • děťátko mělo po narození svraštělou kůži

Nux vomica 5 CH nebo 9 CH

  • bolesti jsou v časných ranních hodinách
  • podrážděné chování miminka

Opium 15 CH nebo 30 CH

  • pokud je kolika způsobena přecitlivělou reakci děťátka na celkovou nebo epidurální anestezii podanou matce během porodu
  • pokud byl přítomen akutní strach a šok maminky ohledně miminka během porodu
  • děťátko vykazuje známky zvýšené dráždivosti (často křičí celé dny a noci) nebo slabosti (samo se nevykaká, slabě pije, je zahleněné, hleny nemůže vykašlat, při dýchání chrčí, slabě pláče, je spavé a oči protáčí směrem nahoru)

Čípek Heel Spascupreel S

  • polykompozitní homeopatický přípravek na křečovité bolesti bříška u dětí

Čípek Viburcol

  • polykompozitní homeopatický přípravek pro děti při neklidných stavech s horečkou nebo bez horečky, bolestivém prořezávání zoubků, …

TIP: Víte, co je to fontanela u dětí a k čemu je dobrá?

Jak správně užívat homeopatické léky u malých dětí

Pět gramů homeopatického přípravku rozpustit v 50-100 ml čisté neperlivé vody a pořádně promíchat plastovou lžičkou (alespoň 12 krát). Může se použít i PET láhev. Pár kapek z tohoto roztoku dát na dudlík nebo podat plastovou lžičkou. Podávat 2-3 krát denně, nejlépe před kojením. Roztok se musí před každým podáním pořádně promíchat. Může se skladovat v chladničce max. 2 dny. Homeopatikum nikdy nepodávat dlouhodobě. Pokud se vybere správně homeopatikum, do 2-3 dny by mělo dojít ke zlepšení / odstranění potíží. Maximálně podávat homeopatikum 1 týden, pokud se stav děťátka zlepšuje. Pokud homeopatická samoléčba nepřináší požadovaný efekt, kontaktovat zkušeného homeopata, který dokáže symptomy dítěte lépe posoudit a najít vhodný homeopatický lék.

Co si o dětské kolice ještě přečíst?

VIDEO: Bolení bříška aneb jak na prdíky

VIDEO: Jak předejít dětské kolice?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva