Sponzorováno

Dětská amnézie: fenomén, který poprvé popsal slavný Freud 4.91/5 (11)

Zatímco dětská amnézie je ztrátou paměti předvídatelnou a akceptovatelnou, v dospělejším věku už by vás (ani vaše děti) nic podobného potkat nemělo.

Zatímco dětská amnézie je ztrátou paměti předvídatelnou a akceptovatelnou, v dospělejším věku už by vás (ani vaše děti) nic podobného potkat nemělo.

Létáme do vesmíru, hledáme elixír mládí, do budoucna chceme cestovat časem. A přitom o mozku, základním orgánu každé lidské bytosti, toho zatím víme tak málo. A ještě méně toho víme o dětské amnézii: fenoménu, který poutá pozornost neurovědců i psychologů již po několik století.

Čím to, že člověk si prakticky vůbec nepamatuje na nic z toho, co prožil během prvních tří let svého života? Jak je možné, že ze svého mozku vymaže všechny ty neuvěřitelné zážitky spojené s poznáváním světa? Poprvé se k problému dětské amnézie vyjádřil Sigmund Freud, podle kterého dítě vzpomínky z raného věku vytěsňuje kvůli jejich sexuální povaze (kojení atp.). Jeho teorie už je ale dávno překonaná.

Ztrácí se až věkem

Šobková Denisa a Plháková Alena například ve své studii z roku 1999 (Dětská amnézie) zveřejnily závěry výzkumu, podle kterého si malé děti do 9 let na rané období svého života pamatují celkem dobře. Tzv. dětská amnézie se tedy podle nich projevuje až časem – čím je člověk starší, tím méně si z prvních let svého života pamatuje.

Sponzorováno

Tuto teorii do jisté míry potvrzují také kanadští neurovědci Paul Frankland a Sheena Josselyn, podle kterých k zapomínání dochází „rozemletím“ starých neuronových spojení. Tím, jak se mozek v mladém věku neustále učí a rozvíjí, jednoduše likviduje stará neuronová spojení – a tím likviduje ty nejčasnější vzpomínky, které má ve svém mozku uchované.

Nemůže mluvit = nic si nepamatuje?

Podle další teorie je za dětskou amnézii zodpovědná neschopnost dítěte mluvit. Tím, že si nedokáže svoje zážitky převést do verbální podoby, si je nedokáže ani zapamatovat. Další teorie zase tvrdí, že dítě si nemůže zážitky zapamatovat, protože ještě nechápe čas a není schopno je chronologicky seřadit. V hlavně tak vzniká emocionální chaos, který nelze dlouhodobě udržet.

Dnes je za příčinu dětské amnézie oficiálně považováno to, že děti do tří let nemají dostatečně rozvinutý hipokampus – část mozku, která je přímo zodpovědná pro uchovávání informací a orientaci v prostoru. Ostatně Alzheimerova nemoc, která způsobuje neschopnost ukládat do mozku informace, je mj. projevem právě poškození hipokampusu.

Nezapomínejte trénovat

Zatímco dětská amnézie je ztrátou paměti předvídatelnou a akceptovatelnou, v dospělejším věku už by vás (ani vaše děti) nic podobného potkat nemělo. Proto je potřeba paměť neustále trénovat a posilovat. Existují stovky a tisíce různých cvičení, úkolů nebo testů, které vám k tomu dopomůžou. A pokud by vás žádný z nich nezaujal, můžete paměť trénovat i zábavnou formou. Třeba hraním her na portále mentem.cz, který je k tréninku paměti i dalších funkcí mozku přímo stvořený.

VIDEO: Potřebujeme trénovat mozek?

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Mentem.cz

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva