Obsah článku
Namísto pohádky pusťte prckovi hudební DVD. Tam snad násilí nebude. Po narození dcerky začal náš téměř čtyřletý syn stále častěji sedávat před televizorem. Ano, připouštím, je to moje chyba. Ale nejjednodušší způsob, jak ho alespoň na chvilku zabavit a přitom se postarat o malou, je pustit mu pohádku. Zaskočilo mě však, jaké šílenosti dětem v telce dávají.
Hromadí v sobě napětí
Populárního Toma a Jerryho jsem znala ještě dřív, než se mi narodily děti. Do té doby mě však vůbec netrklo, že v této, na první pohled vtipné a zábavné pohádce, lze najít tolik prvků násilí a agrese. Chápou i malí prckové, že při mlácení kocoura o zeď jde jen o „veselou“ nadsázku a nasekání myši strojkem na maso, aby v zápětí zase čiperně běhala s větrem o závod, je nereálná situace?
„Děti v předškolním věku nasávají podněty z vnějšího světa jako houba, nekriticky a bez rozlišování toho, co je správné, reálné a co ne. Téměř automaticky poté následují to, co vidí a slyší nejčastěji, řeší situace ve svém životě tímto příkladem. Dalším nepříznivým faktorem pro děti je napětí, které se v nich během sledování takových televizních obsahů hromadí. Příběhy jsou napínavé, plné akce a nejistoty, mají často rychlé tempo a děti vše velmi fyzicky prožívají. Čím déle se dívají na takový příběh, tím více napětí nahromadí a pak jej samozřejmě potřebují ventilovat – nejlepší způsobem, který viděli přímo v televizi,“ říká dětská psycholožka Mgr. Alena Vávrová.
U telky spolu
Spoléhat se nedá ani na klasické či lidové pohádky. I ty obsahují několik přinejmenším zvláštní momenty. Například Červená karkulka, běžně vyprávěna dětem na „dobrou noc“. Vždyť nevinné děvčátko i jeho babičku sežere vlk, kterému hajný v závěru pohádky rozpáře břicho. Nebo Jeníček a Mařenka – tam vystupuje špatná, pomstychtivá ježibaba, která má záměr na chlapci si pochutnat. A to nemluvíme o moderních pohádkách, kterými je zaplavena televize i prodejny s dévedéčkami. Pokud tedy potřebujeme děti na chvíli zabavit a posadit je před obrazovku, což jim pustit bez výčitek svědomí? Vlastní zkušeností jsem dospěla k názoru, že nejlepší je zvolit hudební program určený pro nejmenší diváky, optimálně z DVD. A pokud si najdete chvilku, sedněte si k televiznímu programu spolu se svým dítětem. Je dobré mít přehled o tom, co ho baví a co v televizi sleduje.
Sponzorováno
„Za vývoj dítěte nesete odpovědnost, nezůstávejte proto lhostejní k tomu, co sleduje. Důležité je, abyste mu byli nablízku – aby se vás mohlo zeptat na vše, čemu nerozumí, když se bojí nebo se něčemu směje. Nebude se tak uzavírat do svého izolovaného virtuálního světa. To je totiž nebezpečné, jak pro váš vztah s dítětem, abyste se neodcizili, tak pro to, že ztrácíte přehled, co dítě ovlivňuje, jak se cítí, co se s ním děje. Považuji za užitečné společně prožívat dané příběhy i v době mimo televize, mít je jako určitou formu společných zážitků, které mohou naopak váš vztah a společný čas obohacovat,“ radí psycholožka.
TIP: Vliv televize na dětský mozek
TV a násilí
Děti celého světa se snaží ztotožnit se svými filmovými idoly a už se nepřestáváme divit, když se stále častěji dozvídáme o strašlivých činech, které spáchaly malé děti. Před nedávnem jsem četla statistiku, podle níž 10 procent ze všech spáchaných trestných činů měli na svědomí lidé od šesti do osmnácti let. Tedy děti. A nebyly to krádeže sladkostí v potravinách. Šlo o vraždy, znásilnění, loupeže. „Sledování agresivních televizních obsahů a množství času stráveného pasivní před televizí nebo počítačem můžeme považovat za jednu z možných příčin vysoké kriminality dětí. Jde však o komplexní vliv dnešní doby – rodiče mají na děti poměrně málo času , hodně pracují, děti mají odmalička velmi pevně strukturovaný čas – z jednoho kroužku do druhého. Neumí se pak samy zabavit, mluvit, spolupracovat. Celkově je dnešní doba stresující. Netřeba se pak divit, že děti jsou agresivní, často „hyperaktivní“, hledají vzrušující podněty. Televize a počítače jsou jen jednou součástí kultury dnešní doby. A když se zamyslíme nad tím, co dělá většina dospělých po večerech doma, nedivme se dětem, že neznají nic jiného.“
VIDEO: O vlivu televize na dětské diváky
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Rodina
Přečtěte si také naše další články
[…] TIP: Děti a televize – co je pro děti vhodné? […]