Sponzorováno

Děti a cizí jazyky: Kdy s nimi začít? 4.64/5 (14)

Děti a cizí jazyky: Kdy s nimi začít?Názory na to, kdy by se děti měly začít učit cizí jazyky, se značně různí. Někteří jsou přesvědčeni, že čím dříve, tím lépe, a děti nutí učit ještě dřív, než vůbec mluví mateřským jazykem. Jiní by zase naopak výuku odsunuli co nejdále, nejlépe až do základní školy. Každá skupina má své jasně dané argumenty. Například první z nich soudí, že schopnost učit se a vnímat cizí jazyk mají už miminka, a již od kolébky je vhodné začít s mluvenou angličtinou (či jiným jazykem). Druhá skupina je přesvědčena, že by dítě mělo v první řadě dokonale zvládnout mateřštinu, včetně správné výslovnosti, než se vrhne do cizí řeči.

Metoda Helen Doron – od batolecího věku

Na tom, že se děti mohou naučit cizí jazyk již v kojeneckém a batolecím věku, je postavena ve světě oblíbená metoda Helen Doron, kam můžete chodit již s tříměsíčním kojencem. Jde o metodu, která pracuje na principu osvojování si mateřského jazyka – děti tedy angličtinu vnímají jako druhý mateřský jazyk. Britská lingvistka Helen Doron je přesvědčena, že to, že dítě nemluví, neznamená, že nerozumí, a pomocí her, zábavy a ukázek řeč dokáže vnímat a osvojit si ji.

Největší úspěchy? Do 8 let!

Podle řady odborníků mají děti největší schopnost naučit se jazykům mezi 2. a 8. rokem, kdy se dovytváří většina nervových spojů v mozku, a potom tato dovednost klesá. Proto je podle jejich názoru pro učení cizích jazyků ideální předškolní a mladší školní věk. Z toho důvodu se spousta jazykových kurzů objevuje pro děti již v mateřských školkách.

Metoda Wattsenglish for Children

Další možností, kterou můžete dítě seznámit s angličtinou, je metoda Wattsenglish, která je vhodná pro děti již od jednoho roku. Jazyk se podobně jako mateřština učí přirozenou cestou. Metoda vznikla ve spolupráci s pedagogy, psychology a lingvisty a je maximálně efektivní. Děti jsou velmi rychle schopné porozumět i komunikovat v cizím jazyce. V mozku dítěte totiž pomáhá vytvořit další řečové centrum, které pak bude používat v celém životě.

Kurzy pro nejmenší: Vybírejte pečlivě

Kdy začnete s výukou cizího jazyka u vašich dětí, je jen na vás. Pokud se ale rozhodnete využít některých kurzů pro batolata či předškoláky, věnujte dobrou pozornost jejich výběru. Zajděte si na ukázkovou hodinu, zjistěte, jak reaguje vaše dítě. Stane-li se, že se o nový jazyk nebude zajímat či v prostředí nebude chtít být, nenuťte ho. Nestojí za to věc uspěchat a vybudovat odpor k cizím jazykům. U kurzů pro nejmenší také platí – velmi důležitá je osobnost pedagoga a jeho schopnost práce s dětmi. O vše se zajímejte dříve, než dítě do kurzu přihlásíte. Na kvalitě výuky totiž velmi záleží.

A co říkají výzkumy?

Obecně se výzkumy (například tento) shodují na tom, že čím dříve se dítě začne učit druhý jazyk, tím lépe. Důvodů je více. Někteří výzkumníci říkají, že dovednosti v oblasti osvojování si cizích jazyků dosahují maxima ve věku 6 nebo 7 let. Všichni se však shodují na tom, že je pro starší děti (mladistvé) i dospělé mnohem těžší naučit se nový jazyk.

Sponzorováno

Proč začít ve věku 3 nebo 4 let?

Kdybyste se na tuto otázku ptali před několika lety, hodně lidí by se na vás dívalo, jako byste byli mimozemšťan. Bylo nemyslitelné, aby se děti ve věku od tří let mohly naučit druhý jazyk, protože ještě nezvládly svůj mateřský jazyk. V současné době však výsledky výzkumu naznačují něco úplně jiného.

Studie z Harvardovy univerzity potvrzují, že kreativita, dovednosti kritického myšlení a flexibilita mysli jsou významně posíleny, pokud se děti učí druhý jazyk ve velmi brzkém věku. Předškolní roky, zejména první tři roky života, jsou považovány za velmi důležité období života dítěte. Zde jsou položeny základy pro postoje, myšlení a učení.

„To znamená, že děti mají přirozenou schopnost učit se, která se vyvíjí během prvních 3-4 let života.“

Použití této schopnosti je velmi povzbuzováno, protože podle výzkumu je učení druhého jazyka v tomto období stejně snadné, jako učení toho prvního. Může to znít jako obrovská zátěž, ale ve skutečnosti to tak není. Lidský mozek je úžasná věc. Od chvíle, kdy jsme se narodili, se učíme šesti hlavními způsoby:

  1. Pohled
  2. Chuť
  3. Vůně
  4. Zvuk
  5. Dotek
  6. Dělání, konání

Na základě informací, které získáme v prvních letech, vše, co jsme se naučili, „roste“ později v životě. Výzkum ukázal, že 50% naší schopnosti učit se je rozvinuto ve věku 4 let a dalších 30% ve věku 8 let. To však neznamená, že 80% znalostí nebo inteligence se tvoří až do věku 8 let. Jednoduše to znamená, že děti si během prvních několika let života rozvíjejí své hlavní cesty učení. Tak toho využijte pro druhý jazyk.

Učitelé si všimli, že tříletí, kteří navštěvují předškolní třídu, zdokonalili nejlépe svou mluvenou angličtinu prostřednictvím her a písní. Učí se přes hudbu a příběhy. Děti kolem tří nebo čtyř let se mohou učit prostřednictvím hry, protože jejich mysl ještě není ohromena (omezena) fakty a informacemi, které je třeba uchovávat a vyhodnocovat, což je něco, co se stává, když stárneme.

Zajímavost: Studie ukázala, že čím mladší je student, tím více a lépe přijímá různé výslovnosti. A bere je jako něco normálního. Platí, že čím mladší jsou děti, když se začnou učit druhý jazyk, tím lépe se u nich projevuje nativní přízvuk jazyka.

A konečně studie, kterou provedl ředitel laboratoře pro kognitivní neurovědu pro vývoj jazyka a dítěte na Dartmouth College (Hannover), ukázala, že po teenagerských letech se mozek mění a je pro dospělého velmi náročné (pokud je to vůbec možné) naučit se cizí jazyk. To neznamená, že se nemohou dospělí cizí jazyk naučit – aleje to tak, že tak neučiní stejně jako dítě, protože mechanismy, které pomáhají při výuce jazyků, nejsou v dospělém mozku stejné, jako ve věku 2-5 let.

A co vy? Kdy a jak jste začali s angličtinou u vašich dětí?

A co dál ke čtení?

VIDEO: Děti zvládají základy německého jazyka

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva