Obsah článku
CrossFit si získal velkou oblibu. Dospělí se díky němu dostávají do formy – tuk přemění na svaly a vybudují si kondici. Je však toto intenzivní cvičení vhodné i pro děti?
Co je to crossFit?
CrossFit je silový a kondiční trénink kombinující prvky z různých tréninkových metod – vzpírání, sprintů a běžeckých tréninků obecně, gymnastiky, veslování, silového trojboje, plyometrie a tréninků s kettlebelly, medicinbaly a provazy. Zatímco dílčí tréninkové metody jsou zpravidla zaměřeny jen na určitý fyzický atribut (síla, vytrvalost, ohebnost), CrossFit usiluje kombinováním těchto metod v rámci jednoho tréninku o celkový fyzický rozvoj.
Revoluční přístup CrossFitu spočívá v nazírání na kondiční trénování jako nástroj k současnému komplexnímu rozvoji hlavních fyzických atributů – kardiovaskulární vytrvalost a celkovou výdrž, sílu, flexibilitu, výbušnost, rychlost, hbitost, rovnováhu, pohybovou koordinaci a přesnost.
Trénink CrossFitu je díky své variabilitě a rozmanitosti možné nastavit individuálně na míru každého cvičence podle jeho aktuálních potřeb. Z toho důvodu je vhodný prakticky pro všechny skupiny bez rozdílu pohlaví, věku, aktuální kondice, apod. Pro svůj důraz na komplexní fyzický rozvoj se stal velmi oblíbenou a vyhledávanou variantou kondičního tréninku pro bojové sporty. Dnes je běžnou součástí tréninkového programu řady hvězd MMA.
Typický trénink crossfitu se skládá zpravidla ze dvou částí. První část představuje rozcvička tvořená jednoduchými cviky, nejčastěji cvičení s vlastní vahou, jako kliky, dřepy, výpady, shyby, apod. Cílem rozcvičky je prohřát svaly a připravit tělo na samotný trénink. Následuje hlavní náplň tréninku, která trvá zhruba v rozmezí 10 až 30 minut. Je založena na kruhovém systému trénování. Podstatou kruhového tréninku je určení několika stanovišť – např. dřepy, angličany, shyby.
Po docvičení na jednom stanovišti (dřepy) se cvičenec přemístí na další (angličany). Po odcvičení všech stanovišť se vrací na původní a začne další kolo. Další charakteristickým znakem CrossFit tréninku, který jej odlišuje od obyčejného kruhového cvičení je začlenění času jako jednoho ze základních faktorů.
CrossFit a děti?
Pokud vybíráte pro dítě sportovní aktivitu, určitě zvažujete populární sporty jako je tenis, fotbal, hokej a podobně. Každopádně by mělo jít o aktivitu pod dohledem odborného trenéra. Ve světě se však již rozmáhá i dětská verze populárního cvičení, které se zaměřuje na všechny svalové skupiny – CrossFit.
Sponzorováno
Vhodný i pro děti
Desetiletí dělají dřepy se závažím, kliky a jiné cviky? Ano, CrossFit – populární silový a kondiční program, který v sobě spojuje rozmanité, vysoce intenzivní a funkční pohyby – má nové oddané publikum: děti. Ve světě vzniká stále více dětských cvičebních programů, ale je to opravdu bezpečné forma cvičení pro děti?
Dětský CrossFit založil již v roce 2004 Jeff Martin spolu se svou ženou, Mikki. Říká, že CrossFit pro děti není jen zmenšená verze programu pro dospělé, ale je to způsob výuky CrossFit pro děti věku od 3 do 18 let. „Dětský CrossFit je něco mnohem víc, než jen vzpírání,“ řekl Martin. „Hlavním cílem programu je propojit zábavu s posilováním, aby děti získaly celoživotní pohybové návyky.“
Dětský CrossFit je rozdělen do čtyř tříd – předškolní, základní, predteenagerská a mládežnická, přičemž každá je speciálně určena pro fyzické, kognitivní a sociální vývojové potřeby dětí v těchto věkových skupinách. Správná forma a mechanika jsou vysvětleny ještě před cvičením a dokonce je možné individualizovat cvičení pro každé dítě ve třídě.
Klady a zápory CrossFitu pro děti
Odborníci tvrdí, že pro děti je fyzický program jako je CrossFit, jen přínosem. „Tento CrossFit je určen speciálně pro děti. Může to být způsob, jak dostat děti k aktivitě, spojit zábavu s výkonem, a může také vést k výraznému zlepšení sebedůvěry, duševní disciplíny a socializace,“ řekla dr. Elizabeth Davisová, specialistka na dětskou sportovní medicínu.
To může být jedním z důvodů, proč pediatři na celém světě mění své stanovisko na děti a silový trénink. Podle nedávného výzkumu chtějí navrhnout program silového tréninku pro děti od osmi let, jak bezpečné a účinné cvičení. Přesto některé obavy přetrvávají.
„Největší problém silového tréninku je použití správné techniky, a ne všechny děti ji budou moci dosáhnout ve věku osmi let,“ vyjádřil obavy dr. Tuny Wanich, specialista na sportovní medicínu. Je velmi důležité, aby učitelé sledovali únavu, protože unavené dítě s větší pravděpodobností bude cvičit nesprávně a může se zranit.
Co by měli vědět rodiče?
Oba odborníci doporučují rodičům poradit se s dětským lékařem, dřív než pošlou své dítě na trénink silového cvičebního programu jako je dětský CrossFit. Také doporučují zeptat se CrossFit instruktorů, jak jsou rozděleny třídy, jaký je poměr trenérů a dětí, a zda se bude přihlížet na tempo a schopnosti jednotlivých dětí.
Zkoušeli jste někdy CrossFit? Jaké to bylo? Napište nám do komentářů.
A dále si také přečtěte…
TIP: Další informace o CrossFitu
VIDEO: Co je to CrossFit?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pohyb a zdraví
Přečtěte si také naše další články
[…] se podíváte na modelky, zjistíte, že nemají vyrýsované svaly na nohou, jak ženy cvičící CrossFit,“ vyjádřila se doktorka Vonda Wrightová. Jinými slovy, aktivní dívky mají silné nohy […]
[…] následujícím tréninku může jeho hodnota klidně stoupat. Skóre je však spíše záležitost crossfitu, v Tabatě se využívá […]
[…] TIP: Zkuste i Crossfit […]