Sponzorováno

Apgar skóre – co to je a k čemu je dobré? 4.8/5 (15)

  • Apgar skóre je jednoduchý a rychlý test, který se používá ke zhodnocení celkového zdravotního stavu novorozence okamžitě po porodu. Tento test byl vyvinut v roce 1952 Dr. Virginii Apgarovou a od té doby se stal standardním nástrojem v porodnictví.
  • Celkové Apgar skóre může dosáhnout maximálně 10 bodů, což znamená, že každý z pěti aspektů může být hodnocen maximálně 2 body. Skóre se obvykle hodnotí v první, páté a desáté minutě po porodu. Nízké Apgar skóre může naznačovat potřebu okamžitého lékařského zásahu nebo pozornosti pro novorozence.
  • Skóre Apgar 7 nebo více, 5 minut po porodu, ukazuje, že se vaše dítě po narození dobře adaptuje. Skóre pod 7 po 5 minutách se však považuje za nízké.

Apgar skóreApgar skóre je bodovací systém, který lékaři a sestry používají k hodnocení novorozenců po jejich narození. Skóre 7 až 10 pět minut po porodu je uklidňující, 4 až 7 je středně abnormální a 0 až 3 znepokojivé.

Dr. Virginia Apgar vytvořila bodovací systém Apgar v roce 1952. Použila své jméno jako mnemotechnickou pomůcku pro každou z pěti kategorií, které jsou vyhodnocovány v rámci systému. Od té doby lékaři po celém světě používají její bodovací systém k hodnocení novorozenců v prvních okamžicích jejich života.

Lékaři používají toto hodnocení k rychlému přenosu stavu celkového stavu novorozence. Nízké skóre podle Apgar může znamenat, že dítě potřebuje zvláštní péči, jako je další pomoc s dýcháním.

Když rodič uslyší tato čísla, měl by vědět, že jde o jedno z mnoha různých hodnocení, které lékaři používají. Mezi další příklady patří monitorování srdeční frekvence a krevní plyny z pupeční tepny. Přiřazení skóre Apgar je však rychlý způsob, jak ohodnotit stav dítěte bezprostředně po narození.

Apgar skóre je test používaný lékaři, porodními asistentkami a zdravotními sestrami k posouzení zdravotního stavu vašeho dítěte při narození. Pomáhá zdravotnickému personálu rozhodnout, zda vaše dítě potřebuje pohotovostní péči.

Jak funguje skóre Apgar?

Bodovací systém Apgar je rozdělen do 5 kategorií. Každá kategorie přidává do skóre 0 až 2 body. Nanejvýš dítě dostane celkové skóre 10. Dítě však v prvních okamžicích života jen zřídka získá 10. Většina miminek má totiž hned po narození modré ruce nebo nohy.

A: Aktivita/Appearance (vzhled)

Vyhodnocuje se vzhled, barva kůže

0 bodů: Bledá nebo modrofialová
1 bod: Jemně namodralé zabarvení kůže
2 body: Růžová barva

P: Puls/tep

Vyhodnocuje se srdeční akce.

0 bodů: chybí
1 bod: méně než 100 tepů za minutu
2 body: více než 100 tepů za minutu

G: Grimace (reakce na stimulaci, jako je sání nosu dítěte)

Vyhodnocuje se grimasa, viditelná reakce.

0 bodů: Bez reakce
1 bod: pohyb obličeje/grimasa se stimulací
2 body: kašel nebo kýchání, pláč a stažení nohy se stimulací

A: Activity (pohybová aktivita)

Hodnotí se svalový tonus.

Sponzorováno

0 bodů: Bez pohybu
1 bod: Slabé, občasné pohyby
2 body: Aktivní pohyby

R: Respirace/dýchání

Hodnotí se dýchání.

0 bodů: chybí, tedy bez dechu
1 bod: nepravidelný, slabý pláč
2 body: dobrý, silný pláč

Skóre Apgar se zaznamenává po jedné a pěti minutách. Je to proto, že pokud je skóre dítěte nízké během jedné minuty, lékařský personál pravděpodobně zasáhne nebo již nějaké zásahy začaly.

Za pět minut se miminko ideálně zlepšuje. Pokud je skóre po pěti minutách velmi nízké, zdravotnický personál může skóre po 10 minutách přehodnotit. Lékaři očekávají, že některá miminka mohou mít nižší Apgar skóre. Jsou to:

  • předčasně narozené děti
  • děti narozené císařským řezem
  • miminka, která měla komplikovaný porod

Co je považováno za normální skóre Apgar?

Skóre 7 až 10 po pěti minutách je „uklidňující“. Skóre 4 až 6 je „středně abnormální“. Skóre 0 až 3 je znepokojivé. Ukazuje na potřebu zvýšeného zásahu, obvykle při podpoře dýchání. Rodič může vidět sestry, jak energicky suší dítě nebo dodávají kyslík přes masku.

Někdy může lékař, porodní asistentka nebo zdravotní sestra doporučit přemístění pacienta do místa pro neonatální intenzivní péči pro další pomoc.

Omezení skóre Apgar

Skóre Apgar bylo v posledních letech vážně kritizováno za to, že zdravou pokožku charakterizuje jako „růžovou“, což adekvátně neřeší zdraví novorozenců s tmavší pletí.

Jedna studie zjistila, že použití barvy kůže k detekci cyanózy, žloutenky nebo jiných poruch u novorozenců vedlo k falešně pozitivním i falešně negativním výsledkům. Zpráva uvádí, že přesnější způsoby hodnocení zdraví dítěte podle vzhledu jsou:

  • barva rtů
  • barva jazyka
  • pulzní oxymetrie

Další faktory, které mohou ovlivnit Apgar skóre, zahrnují sedaci nebo anestezii rodičky, vrozené malformace, gestační věk nebo trauma. Zdravé předčasně narozené dítě může mít také nízké skóre, aniž by ve skutečnosti mělo problémy s kyslíkem.

Mnoho lékařů nepovažuje bodovací systém Apgar za dokonalý. Existují modifikace tohoto bodovacího systému, jako je Kombinované Apgar skóre. Tento bodovací systém popisuje nejen Apgar skóre dítěte, ale také intervence, které dítě dostalo.

Maximální skóre kombinovaného-Apgar skóre je 17, což znamená, že dítě nedostalo žádné zásahy a získalo všechny body. Skóre 0 znamená, že dítě nereagovalo na zásahy.

Pár slov na závěr o skóre Apgar

Zatímco skóre Apgar má hodnotu v tom, že pomáhá lékařům a sestrám porozumět tomu, jak se dítěti daří bezprostředně po narození, skóre obvykle nemá žádný vliv na to, jak je dítě dlouhodobě zdravé.

Sponzorováno

Také proto, že číslo přiřazuje osoba, mohou být některé části skóre Apgar subjektivní. Jedna osoba mohla dítě ohodnotit „7“, zatímco jiná mohla dítě ohodnotit „6“. To je důvod, proč je Apgar skóre pouze jedním z několika hodnocení používaných k hodnocení celkového stavu novorozence.

Studie a zdroje článku

  • APGAR Score Autoři: Leslie V. Simon; Muhammad F. Hashmi; Bradley N. Bragg.
  • Zdroj fotografie: jbrown777 / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva