Sponzorováno

700 milionů dětí dýchá vzduch znečištěný tabákovým kouřem 4.83/5 (6)

700 milionů dětí dýchá vzduch znečištěný tabákovým kouřem

Fakta o pasivním kouření

Co je to pasivní kouření?

Pasivní kouření odpovídá vdechování kouře, který vzniká spalováním tabákových výrobků. Tabákový průmysl ho také nazývá tabákový kouř – ETS (Environmental tobacco smoke). Jelikož tabákový kouř kontaminuje ovzduší, obyčejně v uzavřených prostorách, postihuje kuřáky i nekuřáky. Protože kouř inhalují i lidé, kteří aktivně nekouří, nazývá se to také pasivním kouřením.

Pasivní kouření způsobuje rakovinu

Není pochyb o tom, že vdechování tabákového kouře je velmi nebezpečné pro zdraví každého z nás. Tabákový kouř obsahuje kolem 4000 známých chemikálií, více než 50 z nich je pro člověka karcinogenních. Pasivní kouření způsobuje závažné kardiovaskulární a respirační onemocnění, které vedou k úmrtím.

Neexistuje žádná bezpečná úroveň vystavování se pasivnímu kouření – (žádná koncentrace kouře není bezpečná)

Žádná ventilace nebo filtrace nemůže redukovat tabákový kouř do koncentrací, které by nebyly pro člověka nebezpečné. Pouze 100% čisté prostředí bez tabákového kouře poskytuje účinnou ochranu.

Téměř polovina dětí světa dýchá ovzduší zamořené tabákovým kouřem

Účinkem pasivního kouření jsou děti vystavovány všude, kde se kouření vyskytuje: hlavně v domácnostech a na jiných veřejných prostranstvích. WHO zaznamenalo, že více než 700 milionů dětí, což je téměř polovina světa, dýchá vzduch znečištěný tabákovým kouřem, převážně doma. Zjištění z průzkumu Global Youth Tobacco Survey, založenou WHO a CDC (United States Centres for Disease Control and Prevention) ukazují, že studenti ve věku 13 – 15 let ve 132 zemích světa v letech 1999 – 2005 jsou:

43,9% – studenti vystavováni pasivnímu kouření doma

55,8% – studenti vystavováni pasivnímu kouření na veřejných prostranstvích

76,1% – studentů prohlašuje podporu zákazem kouření na veřejných místech

Sponzorováno

Pasivní kouření přispívá ke globálnímu zatížení chorobami.

Úmrtí pracovníků (zaměstnanců)

Mezinárodní organizace práce (International Labour Organization) zaznamenala, že 200 000 pracovníků zemře každý den na následky vystavování se pasivnímu kouření.

Úmrtí v Evropě: okolo 80 000 lidí zemřelo v 25 zemích EU v roce 2002 následkem pasivního kouření.

Úmrtí USA: Americký úřad pro ochranu životního prostředí (the United States Environmental Protection Agency) zaznamenal, že pasivní kouření je odpovědné za 3000 případů rakoviny plic u nekuřáků a asi kolem 1 mil. dětem se vystupňovaly příznaky astmatu a její průběh.

Pasivní kouření představuje ekonomickou zátěž

Náklady za působení pasivního kouření na jednotlivce zatěžují úřady a společnost jako celek. Zahrnují primární a sekundární zdravotnické náklady a snižují produktivitu. V podmínkách, kde se kouří na pracovištích, jsou větší náklady na renovaci – čištění prostor, větší pravděpodobnost požáru a je třeba počítat i s vyššími životními pojistkami.

Studie ukazují, že v USA dojde 5 bilionů USD na přímé zdravotnické náklady a tak jistě i na nepřímé náklady (pracovní neschopnost).

Americký úřad pro ochranu zaměstnanců a veřejného zdraví (The United States Occupational Safety and Health Administration) v USA se zavázal, že čistým prostředím se zvýší produktivita o 3,5% a americkým zaměstnancům ušetří 15 bil. USD.

Evidence o negativních dopadech pasivního kouření se sbírala více než 40 let. Dnes jsou vědecké studie založené na stovkách studií na dospělých i dětech. Pasivní kouření způsobuje závažná onemocnění jako jsou kardiovaskulární choroby, rakovina plic, astma a jiné.

A co vy? Dáváte si pozor na to, co dýcháte?

A dále si přečtěte

VIDEO: Kouření dětí a mládeže

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva