Sponzorováno

7 rad, jak zvládnout opruzeniny u miminka 4.82/5 (11)

7 rad, jak zvládnout opruzeniny u miminkaS opruzeninami se pravidelně setkává každé druhé miminko a nejčastěji se objevují v létě. Teplo a vlhko v plenkové oblasti je totiž ideální půdou k tomu, aby se kůže zapařila a nepříjemné opruzení bylo na světě. Jak je co nejlépe zvládnout?

I když o své děťátko maximálně pečují, jen málo maminek má to štěstí, že se opruzeninám u dítěte zcela vyhne. Pokožka kojenců je totiž velmi jemná a snadno náchylná k podráždění. Postižené místo dítě pálí, a tak je neklidné, pláče, může špatně spát i mít menší chuť na jídlo.

Opruzeniny trápí až polovinu miminek do jednoho roku a velmi časté jsou mezi 9. a 12. měsícem. To ale neznamená, že by se vyhýbaly starším dětem, které nosí pleny.

Věnujte se prevenci opruzenin

Nastávající maminky často trápí, zda opruzeniny dokáží poznat. Nebojte se, červené až zarudlé místo či místa v plenkové oblasti, na nichž je kůže lesklá a napjatá, nemůžete přehlédnout. Protože je to pro miminko velmi nepříjemné, je ideální věnovat se prevenci. A pokud se stejně opruzenina (odborníky označovaná i jako plenková dermatitida) objeví, nenechat ji být, ale hned ji začít řešit.

Jak na to?

1. Přebalujte často

Ať už máte látkové nebo jednorázové pleny, přebalujte miminko často. Zvlášť u starších kojenců či batolat mívají maminky tendence dítě déle nechávat v jedné plence. Vždyť ty jednorázové jsou přece drahé! Jenže pokožka se velmi rychle zapaří (zvlášť v létě) a opruzenina je tu dřív, než se nadějete. Pokud se náhle objeví, uvědomte si také, zda jste nezměnila značku plenek, u látkových plen pak zda jste nepoužila jiný prací prostředek. Právě to také může být příčinou, proč se dítě oprudilo. A ještě jedna rada – nekupujte pleny bělené chlorem, ty mohou dětský zadeček velmi dráždit.

Sponzorováno

2. Dbejte na hygienu

Když miminko přebalujete, vždy mu plenkovou oblast důkladně omyjte a osušte. Nezapomeňte na faldíky a kožní záhyby. Můžete použít jak obyčejnou vodu, tak vlhčené ubrousky. U těch ale pozor. Vyberte si kvalitní, neparfémované a vyzkoušejte, zda dítěti vyhovují. Právě ony mohou často pokožku dráždit a způsobit opruzeninu.

3. Používejte kvalitní kosmetiku

Jakmile zadeček dítěte omyjete a osušíte, použijte kvalitní krém proti opruzeninám, který slouží jako prevence, případně pomáhá hojit již vzniklou opruzeninu. Také tady platí – musíte vyzkoušet, co dítěti vyhovuje. Některé druhy kosmetiky mohou jemnou kůži vyloženě dráždit. Stává se i to, že se dítě oprudí po krému, který měl být pro citlivou pokožku, bez parfemace a barviv.

4. Nechávejte dítě rozbalené

Výbornou prevencí je nechat pokožku větrat. A tak vždy, když to jde, nechejte dítě chvíli rozbalené, aby na kůži šel vzduch. To samé platí i u vzniklých opruzenin. Lékaři i zde radí, aby dítě bylo co nejdéle bez plen.

5. Vyzkoušejte bylinky

Pokud se opruzenina již objevila, můžete vyzkoušet řepíkový odvar, kterým zadeček omýváte, případně jsou k dostání i řepíkové masti. Někteří odborníci doporučují i sléz, který údajně na opruzeniny také pomáhá.

6. Nepoužívejte zásyp

Zatímco dříve se dětské pudry a zásypy používaly běžně, dnes je lékaři příliš nedoporučují. Je to hlavně proto, že na pokožce vytvářejí hrudky, které mohou citlivou pokožku dřít, ale i z toho důvodu, že právě ony mají v oblibě bakterie a ty pak vyvolávají záněty kůže. Proto se doporučuje používat masti a krémy.

7. Poraďte se s lékařem

Pokud opruzenina dlouho přetrvává, nezmizí ani neustoupí do tří dnů, a naopak se zhoršuje, objeví se puchýřky, či pupínky, anebo kůže dokonce mokvá, poraďte se s pediatrem. Může se totiž jednat o kvasinkovou infekci, moučnivku, která je pro dítě nepříjemná a bolestivá, ale lze ji snadno léčit.

A co vy? Jak opruzeniny u miminek léčíte vy? Dejte nám vědět do komentářů.

Co si dále o opruzeninách přečíst?

VIDEO: PREVENCE OPRUZENIN

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva