Obsah článku
Pojďme se tedy podívat na ty nejoblíbenější recepty na zdravé palačinky.
Proč vlastně chtít zdravé palačinky?
- Zpestřují běžné stravování, přičemž není problém připravit si je na několik způsobů (sladké, slané)
- Jsou součástí světové gastronomie – každá země vnáší do přípravy „to své unikátní tajemství“
- Na přípravu jsou fakt nenáročné – po vypracování a odležení těsta je pečeme na mírném ohni při minimálním množství oleje.
Jak udělat zdravé palačinky při dietě a během tréninku
První recept na zdravé palačinky ruší všechny mýty, že pamlsky nejsou pro nic dobrého pro naše tělo – porce proteinových palačinek v prášku obsahuje jen 150 kcal. Zlepšuje energii a výkon, při vysokém obsahu bílkovin prospívá imunitě.
Při přípravě stačí jen smíchat 40 g proteinového prášku s 50 ml vody a těsto nechat odstát na 1-2 min. Ze směsi si připravíme 2-3 palačinky (menší). Prášek je v příchutích vanilky nebo čokolády, nedoporučuju doslazovat.
1. Nízko-sacharidové palačinky jen ze čtyř ingrediencí
Tip na zdravé palačinky bez mouky:
- 2 polévkové lžičky nízkotučného mléka
- mletá skořice nebo vanilka (ne vanilkový cukr)
- proteinový prášek (max. 30 g)
- 4 vaječné bílky
Všechny suroviny dohladka a důkladně promixujeme ideálně ponorným mixérem. Na pánev pro zvýraznění sladké chuti si rozehřejeme kokosový olej. Pečeme je z obou stran (každou po jedné minutě, resp. dokud se nezačnou tvořit „malé bublinky“). Skvěle chutnají namazané arašídovým máslem nebo s tvarohem a ovocem.
2. Zdravé palačinky jako výborný zdroj energie
K jejich přípravě potřebujeme dostat do těsta nízkoglykemické cukry, vylučované pomalu, ale pro tělo přímo využitelné a neuložené do zásob. Toho docílíte například palačinkami z ovesných vloček, které jsou navíc skvělým zdrojem rostlinné vlákniny pro podporu zdravého metabolismu a trávení.
Sponzorováno
Ve formě palačinek, ale i jiných ovesných produktů je můžeme variovat více příchutěmi.
Pro zdravé palačinky doporučujeme tento recept na ovesné palačinky:
- 300 g ovesných vloček (mletých)
- 4 vajíčka
- 500 ml nízkotučného mléka
- lžičku třtinového cukru
Poté, co z vloček, mléka, vajíček a cukru vymícháme hladké těsto, můžeme přidat lžičku kokosového oleje. V receptu doporučujeme použít jen vaječné bílky při ztíženém trávení a při problémech se žlučníkem. Směs necháme odpočívat asi tak 20 minut. Pečeme z obou stran na kokosovém oleji. Dochutíme rozinkami nebo ořechy.
3. Chutné veganské palačinky
Opravdu je tak náročné připravit chutné palačinky pro vegany, resp. je vůbec možné vytvořit těsto bez (bílé) mouky a vajíček? Ano, na vašem stole mohou voní fit palačinky ze špaldové mouky!
Podívejte se na recept na zdravé palačinky ze špaldové mouky:
- 150 g špaldové mouky
- Prášek do pečiva
- Skořicový cukr
- 400 ml vody
Postup přípravy: Přibližně 150 g špaldové mouky smícháme s práškem do pečiva, skořicovým cukrem a 400 ml vody. Objem vody považuji pouze za orientační, během míchání kontrolujeme, aby těsto mělo vhodnou palačinkovou konzistenci na pečení. Pečeme je na kokosovém oleji – delikatesou k palačinkám je například pyré z čerstvého nebo mraženého ovoce. To mám moc ráda.
4. Zdravé palačinky na slano
Dost bylo sladkých palačinek! Začněte den se zdravými palačinkami na slano:
- 150 g špaldové mouky
- 150 ml nízkotučného mléka
- špetka soli
- 30 g proteinového prášku
- 3 bílky
V tomto receptu opět vyměníme bílou mouku za špaldovou (150 g), na těsto dále potřebujeme nízkotučné mléko (150 ml), špetku soli, proteinového prášku (30 g) a 3 bílky. Nádivku si připravíme například. ze zdravé sezónní zeleniny – např. nastrouhaná cuketa s mrkví, česnekem, se salátem a parmazánem. Podle potřeby vmícháme olivový olej.
Palačinky, a to nejen v těchto vybraných receptech, jsou zárukou, že si na nich pochutná úplně každý!
Sbíhají se vám slínky? Ideální čas pro zdravé palačinky! A jaký recept na zdravé palačinky děláte vy? Napište mi ho do komentářů.
RECEPT: Zdravé palačinky bez mouky
Sponzorováno
Přečtěte si i další zdravé recepty
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články