Obsah článku
Esenciální oleje jsou díky obsahu určitých typů aromatických molekul velmi dobrými pomocníky pro snižování bolesti. Ať už svalů, kloubů, případně hlavy. Třeba dle francouzské klinické studie má esenciální olej z máty peprné při bolestech hlavy, související s nervovým napětím stejně účinné schopnosti jako paracetamol.
Esenciální oleje a bolest hlavy
S bolestmi hlavy má podle Světové zdravotnické organizace problémy až 80% populace. Jsou zapříčiněny hlavně nervovým napětím, vyskytují se mnohdy sekundárně k projevům psychogenních faktorů jako jsou stres, úzkost, deprese, únava. Nejčastěji se léčí farmaky s obsahem paracetamolu. Kromě psychických příčin bolesti hlavy existují také příčiny fyzické. Migrény jsou často vázány na napětí v oblasti krku, špatné držení těla, únavu očí, ztuhlost svalů, problémy se zuby, dehydrataci, ale také jimi trpí častí konzumenti alkoholu.
Bolest hlavy je spojována i s infekčními onemocněními jako chřipka, rýmy, záněty dýchacích cest. V těchto případech je spojována s horečkou a ospalostí. Může mít také příčinu hormonální, vyskytuje se při ovulaci, před nebo při menstruaci. Při všech jmenovaných faktorech a spouštěčích bolesti hlavy lze využít esenciální oleje.
Pokud cítíte, že se vám rozbíhá bolest hlavy, je dobré se pokusit ji utlumit hned v začátku. To znamená, snížit tělesnou aktivitu, lehnout si do klidné místnosti, pokud možno nepoužívat ostré světlo. Ideální je úplná tma, ale pokud je stále denní světlo, je potřeba aspoň vyřešit zastínění oken. Pře tím lze přiložit na týl textilii, namočenou ve studené vodě. Esenciální oleje se dají při bolestech hlavy použít buď samostatně nebo v kombinaci. Vždy je potřeba, abychom kladli důraz na to, aby spolu vzájemně ladily a doplňovaly se. Pro bolesti hlavy nervového původu je ideální máta peprná, pro hormonální bolesti hlavy kadidlo.
Obecně se nedoporučuje čichat esenciální oleje přímo z lahvičky, ale rozředit kapku některého ze jmenovaných v jedné kávové lžičce rostlinného oleje a aplikovat na spánky. Je potřeba směs dobře rozetřít a neaplikovat ji na čelo, protože steče do očí. Při bolestech hlavy je při aplikaci esenciálních olejů potřeba dbát na to, abychom brali v potaz celkový zdravotní stav člověka, kterému jsou aplikovány. Máta peprná není vhodná pro těhotné ženy a děti do deseti let věku. Kadidlo je vhodné pro ženy od ukončeného třetího měsíce těhotenství, v malých dávkách a pro děti od šesti let věku. Pro těhotné ženy může být velmi dobrým pomocníkem při bolestech hlavy také esenciální olej citrón. Při bolesti hlavy, vzniklé ze svalového napětí, lze použít esenciální olej bazalka pravá nebo tulsi. Opět ale nejsou vhodné pro děti do deseti let a těhotné ženy. Pro menší děti od šesti let a těhotné lze použít petigrain.
Esenciální oleje a bolesti svalů
Bolesti svalů jsou poměrně časté při intenzivní fyzické námaze nebo při silném stresu. Během námahy se mohou objevit křeče, zánět šlach nebo nepříjemný pocit svalového napětí. Bolesti se pak mohou další den zintenzívnit. Esenciální oleje dokáží velmi účinně pracovat také s těmito typy bolesti. A to i u chronických případů. Rozlišujeme několik typů bolesti svalů, a to křeče, bolest při namožení, svalové napětí, které nemusí být ani tak bolestivé, jako spíše nepříjemné a je potřeba ho uvolnit. Bolest může být také zapříčiněna zánětem šlach. Pro ošetření bolesti pohybového aparátu se používají buď esenciální oleje, které mají zahřívací nebo chladící schopnosti. Zahřívací podporují činnost krevního oběhu, jsou účinné při potřebě uvolnění nataženého nebo jinak namoženého svalu nebo v případě svalové ztuhlosti. Nedoporučují se při akutních zánětech, používáme je při chronické, pulzující bolesti. Chladivé esenciální oleje mají schopnost zužovat cévy, jsou ideální při akutních svalových a kloubních zánětech, které jsou provázeny příznaky jako zarudnutí a horkost. Snižují výskyt zánětlivých ložisek a zpomalují projevy infekce.
Sponzorováno
Nejúčinnější jsou následující éterické oleje:
Eukalyptus citriodora (proti zánětu), lze použít při tendonitidě, podvrtnutí, svalovém napětí, je užitečný pro kloubní patologie jako artritida, osteoartritida nebo revmatismus. Je to také vynikající éterický olej odpuzující hmyz. Lze použít u dětí od šesti let věku. Dodržovat nízké dávkování, nevhodný pro těhotné ženy.
Libavka se používá pro uklidnění bolavých svalů poměrně často, ale je vhodná pro ty, kteří mají více zkušeností s aromaterapií. Je protizánětlivá, funguje perkutánní prostředek proti bolesti a působí antispazmodicky. Obsahuje methyl salicylát, který zmirňuje projevy zánětu. Je ideální jako pro uvolnění svalů po cvičení. Lze ji použít v kombinaci s helichrysem, které snižuje viditelnost modřin. Není vhodná pro děti do deseti let věku, těhotné ženy a osoby, alergické na aspirin, nepoužívá se také u těch, kteří mají problém s krevní srážlivostí.
Rozmarýn kafr (Rosmarinus officinalis camphoriferum) funguje proti křečím, není protizánětlivý jako libavka nebo eukalyptus citronový, ale uvolňuje svaly a jejich napětí, či ztuhlost. Jeho výborné schopnosti podporuje smíchání s rostlinným olejem z arniky. Pro masáž lze smíchat dvě až tři kapky rozmarýnu do jedné lžíce rostlinného oleje. Používá se v kuse maximálně 5 dní, není vhodný pro děti do dvanácti let věku, těhotné ženy, kojící matky, epileptiky, starší osoby, hypertoniky. Může způsobit kožní podráždění. Ve vysokých dávkách působí neurotoxicky.
Černý pepř se používá nejen do parfémů, ale také do krémů nebo gelů s prohřívacím účinkem. Ideální pro bolesti zad, ztuhlou krční oblast. Je to také silné psychické tonikum, podporuje soustředění. Mírní svalové napětí. Používá se ve stejném dávkování jako rozmarýn kafr, může taktéž způsobit podráždění kůže. Nepoužívat u dětí mladších 12 let, těhotných nebo kojících žen.
Kurkuma je prohřívací esenciální olej, má tři hlavní vlastnosti, které z ní dělají dobrého pomocníka fyzioterapeutů. Je to silný antioxidant, zároveň má protizánětlivý a antimikrobiální účinek. Je velmi platný v případě svalových potíží (tendonitida, epikondylitida, namožení atd.) Nebo se používá k eliminaci zánětů kloubů (osteoartritida, artritida, revmatismus), ale také pro masáže v případě zánětlivých onemocnění střev. Kurkumin v ní obsažený je výborným protizánětlivým činitelem. Kurkuma je nevhodná pro těhotné, děti do dvanácti let věku, ve velkých dávkách je neurotoxická, není vhodný pro epileptiky.
A pár slov o používání esenciálních olejů na bolest
Sponzorováno
Používání esenciálních olejů ve fyzioterapeutické praxi je naprosto běžné a vítané, akorát je potřeba se více seznámit s jejich molekulárním složením a možnými kontraindikacemi. Mohou být pak velmi dobrým pomocníkem při podpoře hojení a utlumování bolestí. Velmi dobré, celoevropsky uznávané vzdělání v oblasti práce s esenciálními oleji nabízí Institut Roberta Tisseranda. Výuka probíhá v angličtině a poskytuje studentovi ucelený pohled na bezpečné užívání esenciálních olejů v terapeutické praxi.
Co si dále přečíst o esenciálních olejích?
- Esenciální oleje a fyzioterapie – jak to jde k sobě?
- Esenciální oleje a co je o nich dobré vědět
- Fotosenzitivita esenciálních olejů – co je dobré vědět a jak s nimi pracovat?
- Co jsou esenciální (éterické) oleje – jak porozumět esenciálním olejům?
Zdroje článku a relevantní studie
- The Effectiveness of Aromatherapy in Reducing Pain: A Systematic Review and Meta-Analysis Autor: Shaheen E. Lakhan
- Účinek aromaterapie s esenciálním olejem z pomeranče na bolest a vitální znaky pacientů se zlomeninami končetin přijatých na pohotovost Autor: Davood Hekmatpou
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články