Sponzorováno

Ucpává kokosový olej póry nebo ne? Je komedogenní? 4.71/5 (21)

Jak je to doopravdy?

Jak je to doopravdy?

Mnoho lidí říká, že kokosový olej ucpává póry pokožky. Kokosový olej je tak považován za poměrně komedogenní. Komodogenní látka je látka taková, která pravděpodobně ucpává (blokuje) póry pokožky (a zejména u lidí s citlivou pokožkou a s pokožkou s velkými póry). Komodegeny nezaručují, že póry na 100% zablokují nebo ucpou, ale mohly by.

Na stupnici, kde číslo 4 je nejvíce komedogenní, kokosový olej dosáhne asi na číslo 2.

Záleží na více aspektech

Mnoho lidí tvrdí, že kokosový olej ucpává póry na obličeji. Pokud toto nastane, dochází k tvorbě akné. Spor o to, zda to tak skutečně je, nebo ne, je fakt zbytečný. Chcete-li sami zjistit, zda je kokosový olej komedogenní (tj. zanášející a ucpávající kožní póry) nebo nikoliv, zkuste ho sami použít na svůj obličej (postupujte podle jednoduchých kroků níže) a brzy zjistíte, kde je pravda.

Všimněte si, že pokožka na obličeji je obecně tenčí (a tedy i jemnější) než kůže na těle.

Tento odstavec je důležitý. Tak si ho přečtěte bedlivě. To, zda je osoba náchylná k ucpání pórů, to hodně záleží na jejím typu pleti. Za prvé, póry jsou ucpané, když v nich dojde k zablokování nečistot (mrtvé kožní buňky, přirozený kožní maz), což vede ke vzniku černých teček nebo pupínků s bílými hlavičkami. Dále velké póry se snadněji ucpávají, než ty malé – pokud máte velké póry a máte tendenci mít černé tečky, pak ano, kokosový olej by mohl ucpat vaše póry, pokud ho použijete jako hydratační krém na obličej – zvláště pokud předtím neprovedete exfoliaci nebo peeling pokožky.

Dá se říci, že pokud máte velké póry, máte větší pravděpodobnost, že budete mít mastnou pleť. Malé póry jsou naopak příliš úzké, aby vylučovaly dostatek mazu a často tak znamenají vaši suchou pokožku. Malé póry nejsou dostatečně velké, aby vůbec mohly mít mnoho odpadu.

Verdikt: Zdá se, že lidé s malými póry a citlivou kůží budou mít pravděpodobně lepší úspěch s kokosovým olejem.

Tak jak je to s tím ucpáváním pórů?

Jak tedy ověřit, zda kokosový olej na vaší pleti ucpává póry?

Krok 1 – Vyčistěte důkladně svoji tvář

Vaše tvář je přirozené pokryta vrstvou kožního mazu, prachu, špíny a dalších mikrolátek, které očima nemůžeme vidět (jsou malé). Dokonce i když je kokosový olej velmi snadno vstřebatelný, kvůli této přirozené vrstvě nemůže jen tak snadno pronikat do pokožky – a to pak může vyvolat dojem, že je komedogenní a ucpává póry na obličeji.

Proto je velmi důležité si před jeho aplikací umýt obličej a musíte ho také důkladně osušit. Zkuste spíše cestu přirozeného mytí obličeje, než nějaké komerční čističe na obličej. Tímto zajistíte, že vaše pokožka nebude překážkou – test, zda kokosový olej ucpe póry na vašem obličeji, bude přesnější. Tento první krok je důležitý, tak ho určitě nepodceňujte.

Krok 2 – Typ použitého kokosového oleje

Obvykle, když si lidé kokosový olej nanesou na obličej, tak způsobí, že cítí jakousi ucpanost kožních pórů. Lidé pak rychle dojdou k závěru, že tento olej je komedogenní. Toto se však může stát s mnoha rostlinnými oleji, a to i v jejich nejvíce přirozeném stavu.

Vše je o druhu kokosového oleje, který používáte na obličeji. Hydrogenovaný kokosový olej se může chovat komedogenně, protože je nepřirozený a proces hydrogenace (tj. chemická reakce mezi molekulárním vodíkem a další látkou, zpravidla nenasycenou. Proces se obvykle využívá k redukci nebo saturaci (nasycení) organických sloučenin) může způsobit tvorbu trans-mastných kyselin, které mohou blokovat pokožku, zejména pokožku na obličeji, protože ta je tenčí.

Pokud jste si důkladně očistili obličej a po nanesení kokosového oleje na kůži ji cítíte jakoby ucpanou, může se jednat o hydrogenovaný kokosový olej nebo nějaký kokosový olej nízké kvality. Na tvář používejte čerstvý kokosový olej. Vzhledem k tomu, že konzumace panenského kokosového oleje prospěje našemu zdraví kvůli jeho přirozeně se vyskytujícím výživným látkám, bude tento olej super i pro vaši pokožku. Tyto typy kokosového oleje jsou nejbezpečnější pro použití na obličeji.

Sponzorováno

Krok 3 – Tenká vrstva stačí

Když na kůži nanášíte nějaký olej, použijte ho pouze trošku. Namazání příliš mnoho oleje může snadno „přesytit“ pokožku. No a pak nebudete schopni rozlišit, kolik oleje je nejlepší pro vaši pokožku (vaše kůže nemůže absorbovat všechen olej, pokud ho nanesete moc). Je fakt důležité nenanášet moc oleje!

Takže na obličej naneste trochu kokosového oleje a jemně jej vmasírujte do pokožky – řekněme minutu nebo dvě. Pokud používáte panenský kokosový olej, můžete cítit, že se absorbuje poměrně snadno. A to je ono. Když postupujete podle výše uvedených kroků, uvidíte, že dobrý kokosový olej neucpává póry na obličeji (záleží však na typu vaší pokožky).

A kolik oleje tedy nanést na pokožku? Jen tolik, aby pokožka nebyla mastná. Vůbec. Stačí opravu trochu oleje. Po minutovém, až dvouminutovém vmasírování by vůbec nemělo být parné, že jste nějaký olej nanášeli. Pokožka by měla být jen minimálně mastná.

Takto můžete bezpečně použít kokosový olej na akné. Pravidelné použití může dokonce pomoci k tomu, aby vaše kůže byla méně mastná a méně náchylná k akné.

Proč je kokosový olej vhodný pro pleť

U mnoha lidí kokosový olej na pokožce funguje – záleží vždy na typu pokožky a způsobu používání. Extra panenský kokosový olej obsahuje sloučeniny, které zabraňují replikaci bakterií způsobujících akné. Studie (např. tato) ukázaly, že mastné kyseliny v kokosovém oleji jsou ve skutečnosti až 15 krát lepší než benzoylperoxid (ten obsahují přípravky pro léčbu akné). Kokosový olej je také zklidňující a léčí zčervenání pokožky, obsahuje antioxidanty, které mohou zpomalit stárnutí kůže. Kyselina ferulová je ještě účinnější než vitamin E, snižuje stařecké skvrny, brání stárnutí pokožky a opravuje poškození od UV záření.

Dělá vám kokosový olej problémy?

Nesedí vám kokosový olej? Ano, stát se to může. Máme pro vás pár tipů.

  • Smíchejte kokosový olej s méně komedogením olejem (nosným olejem), abyste vytvořili méně rizikový zvlhčovač.
  • Nepoužívejte jej jako hydratační, ale jako čistící prostředek! To lze provést pouze smícháním kokosáku s jinými nosnými oleji, jak je uvedeno výše. Jednoduše pak směs aplikujte a masírujte do obličeje po dobu několika minut, potom odstraňte čistou žínkou a teplou vodou.
  • Pokud vám i takto smíchaný kokosový olej dělá problémy, nepoužívejte ho. Doporučujeme používat arganový nebo jojobový olej, jelikož jsou mnohem lépe hodnoceny v komedogenním měřítku a poskytují mastné kyseliny a živiny, které jsou přínosné pro vaši pokožku.

A co vy? Jaké zkušenosti s kokosovým olejem máte vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si o kokosáku dále ještě přečíst?

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o kokosovém oleji

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva