Sponzorováno

Super olej z měsíčku lékařského – recept na jeho výrobu + účinky 4.87/5 (23)

Zkuste si udělat olej z měsíčku lékařského i doma.

Zkuste si udělat olej z měsíčku lékařského i doma.

Olej z měsíčku lékařského používám moc rád a mohu jej doporučit i vám všem. Proč? Bylinkové oleje jsou velmi jednoduché na výrobu, všechny ingredience máte jistě doma nebo ve svém okolí a navíc jsou účinné, voňavé a zdravé. Pojďme si společně vyrobit olej z měsíčku lékařského. Jak na to? To si povíme v tomto dnešním článku.

Olej z měsíčku lékařského – jak jej vyrobit

Budeme potřebovat tyto ingredience:

  • květy měsíčku lékařského
  • kvalitní olej lisovaný za studena (extra virgin olivový olej či sladký mandlový olej, kvalitní slunečnicový olej apod.)
  • čistou vyvařenou nebo vysterilizovanou sklenici
  • dřevěnou špachtličku nebo jiné nekovové míchátko

Množství ingrediencí schválně neuvádím, protože záleží na tom, kolik měsíčku máte k dispozici. Podle toho, kolik bylinek máte, zvolíte velikost skleničky a oleje do ní nalijete tak, aby jeho hladina sahala minimálně 1 cm nad bylinky.

Recept na měsíčkový olej je velmi jednoduchý:

  1. Nasbíráme si měsíček lékařský. Ideálně krátce před polednem za slunného dne. Sbíráme jen kalichy s okvětními plátky nebo jen samotné okvětní lístečky. Nejvhodnější jsou ty oranžově zbarvené, ale pokud jich máte málo, klidně přidejte i ty žluté.
  2. Osobně nechávám květy chvilinku zavadnout, abych se z nich dostala opravdu všechna voda a olej se nekazil (měsíčkový olej má bohužel tendenci se kazit, což se mi už stalo, tak jsem opatrnější).
  3. Květy (kalichy i s okvětními plátky) rozložím na nebarvený balící či jiný papír nebo talířek a nechám pár hodin schnout doma ve stínu (stačí 2 hodiny), není to ale nutné, je to jen mé doporučení.
  4. Květy poté přendám do vysterilizované skleničky a zaliji olejem (používám nejčastěji extra virgin olivový olej nebo mandlový olej).
  5. Není vůbec špatné květy a okvětní lístky natrhat na menší kousky, porušit trochu jejich strukturu, aby se z nich vše dobré rychleji dostalo do oleje, ale nutné to není. Já sám to někdy udělám, ale jindy si užívám květy měsíčku tak, jak jsou, protože vypadají krásně.
  6. Důležité je, že bylinky do sklenice nijak nemačkáme či neudusáváme. Jen vložíme, můžeme mírně přimáčknout, ale jen zcela mírně.
  7. Je důležité, aby květy měsíčku byly zcela ponořené v oleji a žádný kousek květu nevyčuhoval ven, měl by jinak tendenci se kazit. Proto doporučuji nechat ve skleničce místo a nalít olej minimálně 1 cm nad vrstvu bylinek. Je dobré to vše ještě dřevěnou špachtličkou zamíchat (ponořit všechny květy do oleje).
  8. Prvních pár dní je někdy nutné květy špachtličkou opakovaně ponořit, až se napijí olejem, jsou těžší a už se drží u dna.
  9. Skleničku vzduchotěsně uzavřeme a vystavíme na 14 dní na slunce (např. za okno). Dobré je párkrát za tu dobu sklenici s obsahem mírně protřepat. Ale nemusíte to nijak hlídat, zkrátka, když projdete kolem a vzpomenete si, vezměte skleničku do ruky, zatřepejte jí a dodejte směsi svoji láskyplnou energii, ona se Vám odvděčí. A když si nevzpomenete každý den, nic se neděje.
  10. Po asi 14 dnech (pokud jste neměli sklenici s květy v oleji na slunci, třeba zrovna nebylo celou dobu hezké počasí, tak mírně prodlužte dobu, kdy květy v oleji ponecháte, celkově doporučuji max. 4 týdny) pustí květy žluto oranžovou barvu – šťávu. To je správná doba kdy vše přecedíme. Ideálně přes gázu, vyvařenou plenu či utěrku apod. a důkladně vymačkáme všechnu tekutinu, která je v květech. Olej máme hotový. Uzavřeme a můžeme začít používat.

Je to snadné, příprava Vám zabere jen pár minut času a přitom vám tento olejíček zahojí a uzdraví spoustu ran a bolístek. Olej z měsíčku lékařského je úžasný lék.

Sponzorováno

Jak využít co nejlépe blahodárné účinky oleje z měsíčku lékařského?

Má mnoho super účinků pro naše zdraví i krásu. Podívejme se na ně.

Zahojí rány a záněty

Pokud třeba máte na kůži ránu či bolístku, kterou potřebujete rychle zahojit, stačí 2x denně vmasírovat pár kapek oleje z měsíčku lékařského, zahojení je zaručeno. Měsíčkový olej se dá používat stejně jako měsíčková mast.

Při léčbě astmatu

Obecně je doporučováno masírovat tímto olejíčkem 1-2x denně celé tělo nebo alespoň hrudník.

Při léčbě kašle

Doporučujeme masírovat hrudník tímto olejem 1-2x denně.

Je i pro děti

U malých dětí velmi dobře měsíček hojí opruzeniny, je možné natírat i celé tělíčko po koupání apod.

Při zánětu prsu (při kojení), při tvorbě cyst a bulek v prsu

Doporučujeme mazat pravidelně 2x denně prsa.

Super na hojení jizev

Pokud máte za sebou nějaký operační výkon apod., je dobré také používat tento měsíčkový olej, který je vhodnou prevencí při zánětech a navíc podporuje hojení rány.

Při popáleninách

Obecně je vhodné kůži nejdříve zchladit studenou vodou a potom aplikovat (opakovaně) olej z měsíčku lékařského.

Na masáže celého těla

Ano, i tady je olej z měsíčku lékařského vhodný a doporučovaný, má mnoho dalších skvělých účinků, takže si jej dopřejte i při masáži zad, nohou, rukou, zkrátka celého těla.

Výroba domácí kosmetiky

Rád olej z měsíčku lékařského hojně využívám při výrobě kosmetiky, přidávám do hojivých mastiček, krémů, balzámů na rty, mýdel atd. Olej z měsíčku lékařského tak využijete velmi dobře i při výrobě domácí kosmetiky, např. si můžete udělat domácí hojivou měsíčkovou mast, přidat pár kapek oleje do koupelové soli nebo šumivek do vany, do balzámu na rty apod.

Olej z měsíčku lékařského můžete i trochu vylepšit

Chcete-li intenzivnější vůni, můžete přidat pár kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru nebo zdravotních potřeb či komplikací.

Doporučuji skladovat v tmavých lahvičkách menšího balení, aby se k měsíčkovému olejíčku nedostával vzduch. Do malé lahvičky si potom můžete kápnout pár kapek esenciálního oleje a vyzkoušet, co vám bude nejlépe vyhovovat.

Měsíčkový olej na slunci?

V herbáři léčivých rostlin od Jiřího Janči a Josefa Zentricha (ze kterých hodně vycházím při tvorbě svých receptů) je uvedeno, že měsíčkový olej nechávají na slunci. Naopak jiné zdroje hovoří o tom, že měsíček na světle a slunci ztrácí významné látky. Můžete tedy vyzkoušet olej nechat v chladu a temnu (doporučováno je 4-6 týdnů) a sami uvidíte, co vám bude více vyhovovat. Já jsem nezaznamenal žádný rozdíl, nechávám tedy na světle a slunci, dle rad odborníků, které mám ověřeny.

Měsíčkový olej si velmi lehce vyrobíte doma, vše máte jistě k dispozici nebo snadno seženete. Navíc je to zábava i pro děti a člověk může krásně pozorovat, jak si tvoří něco hojivého z darů přírody – vyzkoušejte.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: jak si jednoduše vyrobit bylinný olej z měsíčku lékařského

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva